Annie, Columbia Pictures’ın cesur, her zaman iyimser olan yetim hakkında Broadway müzikalinin cömert 1982 uyarlaması, Radio City Music Hall’dan Daddy Warbucks’ın Fifth Avenue malikanesine kadar New York’u çaprazlar gibi görünüyordu (gösterişli kazıları 1929’daki bir malikanede çekildi. New Jersey, şimdi Monmouth Üniversitesi’nin bir parçası). Ama filmin büyük kısmı aslında Warner Bros.’da çekildi.’ Burbank arsası.

Efsanevi yapımcı Ray Stark (Komik kız), 40 milyon dolarlık (bugün 110 milyon dolar) prodüksiyondaki tüm duraklamaları kaldırarak, yapım tasarımcısı Dale Hennessy’ye 1930’lara dayanan Warners’ Tenement Street’i New York’un dört katlı bir kopyası olarak yeniden inşa etme yetkisi verdi. Aşağı Doğu Yakası, yangın merdivenleri ve sokaklarla tamamlandı. Carol Burnett, yetimhanenin sonsuza kadar sarhoş başkanı Bayan Hannigan olarak rol aldı. Yönetmen John Huston’a bir sahneyi nasıl oynamasını istediğini sorduğunda, ona şu tavsiyede bulundu: “Sadece boşver canım. Sadece kavrulmuş.”

Ayrıntılı sokak setine dönüp baktığında, “Harikaydı. O kadar para harcadılar. Her şey gerçekti. Hatta gazeteye sarılmış satılık balıkları ve gerçek balıkları vardı. Ve tabii ki kokmaya başladılar.”

Süre THR filmde ılıktı, eleştirmeni Burnett’in performansının “Annie’yi sürekli olarak canlı tuttuğunu” iddia etti.
Hollywood Muhabiri

Burnett, Hannigan’ın erkek kardeşi Rooster’ı oynayan Tim Curry ve kız arkadaşı Bernadette Peters ile birlikte “Easy Street” melodisine büyük bir prodüksiyon numarası çekerek sokakta bir haftadan fazla zaman geçirdi. Burnett, “400 dansçı, maymun öğütücü, eşekler tarafından çekilen arabalarla sokakta çekmeye karar verdiler” diyor. “Üçümüz aşırıya kaçtığını düşündük ama aynı zamanda Hollywood’un senin için olduğunu düşündük.”

Film tamamlandıktan sonra Stark, o sırada üç oyuncunun “izleyiciler için bir grup isimsiz, meçhul sokak tüccarını görmekten daha ilginç olduğunu” söyleyerek kabul etti. Böylece görüntü silindi ve üçlü yetimhanenin içinde sayıyı daha basit bir şekilde yeniden çekti. Yine de cadde hala duruyor ve çekimlerin ortasında 54 yaşında kalp krizinden ölen ve ölümünden sonra Oscar’a aday gösterilen yapım tasarımcısının onuruna Hennesy Caddesi olarak yeniden adlandırıldı.

Bu hikaye ilk olarak The Hollywood Reporter dergisinin 17 Mayıs sayısında yayınlandı. Abone olmak için buraya tıklayın.sinema-2