Boeing’in yeni Starliner mürettebat kapsülü, Cuma günü ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile kenetlendi ve astronotlar olmadan yörüngeye yüksek bahisli bir do-over test uçuşunda büyük bir hedefi tamamladı.

Şu anda yedi kişilik bir mürettebata ev sahipliği yapan yörünge araştırma karakolu ile sakız damlası şeklindeki CST-100 Starliner’ın buluşması, kapsülün Florida’daki Cape Canaveral ABD Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılmasından yaklaşık 26 saat sonra gerçekleşti.

Starliner Perşembe günü Boeing-Lockheed Martin ortak girişimi United Launch Alliance (ULA) tarafından sağlanan bir Atlas V roketinin üzerinde havalandı ve gemideki iki iticinin arızalanmasına rağmen 31 dakika sonra planlanan başlangıç ​​yörüngesine ulaştı.

Boeing, iki kusurlu iticinin, NASA’ya astronotlarını yörüngeye ve yörüngeden göndermek için başka bir araç vermek için tasarlanmış bir programda iki yıldan fazla gecikmeler ve maliyetli mühendislik aksaklıklarından sonra gelen uzay uçuşunun geri kalanı için hiçbir risk oluşturmadığını söyledi.

Bağlantının canlı bir NASA web yayınındaki yorumculara göre, ISS ile yanaşma, iki araç Avustralya kıyılarında güney Hint Okyanusu üzerinde 271 mil (436km) 271 mil (436km) uçarken, 20:28 EDT’de (5:58 IST) gerçekleşti.

Bu, NASA’nın Ticari Mürettebat Programı ortaklarının her ikisinden de ilk kez uzay aracının aynı anda uzay istasyonuna fiziksel olarak bağlı olduğu anlamına geliyordu. Nisan ayı sonlarında ISS’ye dört astronot teslim ettiğinden beri bir SpaceX Crew Dragon kapsülü uzay istasyonuna kenetlendi.

Yörüngeye dönüş engebeli yol

2019’un sonlarında talihsiz bir ilk test uçuşunun, uzay aracının uzay istasyonuna ulaşma kabiliyetini etkin bir şekilde engelleyen bir yazılım arızasının ardından aracın kaybıyla neredeyse sona ermesinden sonra, sonuca çok şey biniyordu.

Aerojet Rocketdyne tarafından tedarik edilen Starliner’ın tahrik sistemindeki müteakip sorunlar, Boeing’in geçen yaz kapsülü fırlatmak için ikinci bir girişimde bulunmasına neden oldu.

Reuters’in geçen hafta bildirdiği gibi, iki şirket yakıt valflerinin neden tıkanıp kapanmasına neden olduğu ve bunları hangi firmanın tamir etmekten sorumlu olduğu konusunda tartışırken, Starliner dokuz ay daha görevden alındı.

Boeing, sorunu geçici bir çözümle nihayetinde çözdüğünü ve bu haftaki uçuştan sonra yeniden tasarım yapmayı planladığını söyledi.

Perşembe günkü lansmandan kısa bir süre sonra pervane arızalarının nedenini aramanın yanı sıra Boeing, Starliner’ın termal kontrol sistemi ile tespit edilen bazı beklenmedik davranışları izlediğini, ancak kapsülün sıcaklıklarının sabit kaldığını söyledi.

Boeing misyon yorumcusu Steve Siceloff, NASA web yayını sırasında, “Bu, Starliner’ı yörüngede çalıştırmanın öğrenme sürecinin bir parçası” dedi.

Kapsülün Çarşamba günü uzay istasyonundan Dünya’ya dönüş uçuşu için ayrılması ve New Mexico çölüne hava yastığıyla yumuşatılmış bir paraşütle inmesiyle sona ermesi planlanıyor.

Chicago merkezli şirket, jetliner işinde ve uzay savunma biriminde art arda gelen krizlerden tırmanmaya çalışırken, Boeing için bir başarı çok önemli görülüyor. Sadece Starliner programı, 2019’daki aksilikten bu yana mühendislik aksaklıklarında yaklaşık 600 milyon dolara (kabaca 4,670 rupi) mal oldu.

Mevcut görevde her şey yolunda giderse, Starliner ilk astronot ekibini sonbaharda uzay istasyonuna uçurabilir.

Şimdilik tek yolcu, tuhaf bir şekilde Rosie the Rocketeer olarak adlandırılan ve mavi bir uçuş kıyafeti giymiş, komutan koltuğuna bağlanmış ve yolculuk sırasında mürettebat kabini koşulları hakkında veri toplayan ve ayrıca teslim edilecek 800 pound (363 kg) kargo bir araştırma kuklasıydı. uzay istasyonuna.

Yörünge platformu şu anda üç NASA astronotu, İtalya’dan bir Avrupa Uzay Ajansı astronotu ve üç Rus kozmonottan oluşan bir ekip tarafından işgal ediliyor.

Uzay mekiği programı sona erdikten dokuz yıl sonra, 2020’de Amerikan topraklarından yörüngeye mürettebatlı uçuşları yeniden başlatmasından bu yana, ABD uzay ajansı, NASA astronotlarını uçurmak için yalnızca Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Falcon 9 roketlerine ve Crew Dragon kapsüllerine güvenmek zorunda kaldı.

Daha önce yörünge laboratuvarına ulaşmak için diğer tek seçenek, Rus Soyuz uzay aracında otostop çekmekti.

© Thomson Reuters 2022
genel-8