Flört uygulamaları Tinder, Hinge ve OkCupid’in ana şirketi Match Group, Google ile biraz daha iyi anlaşıyor.

Cuma günü Match, mobil uygulama pazarında haksız tekel gücü kullanmakla suçladığı şirkete karşı geçici bir yasaklama emri talebini geri çekti. Match, bu ayın başlarında, şirketin uygulama kullanıcılarını mobil ekosisteminde kalmaya yönlendiren Android uygulama içi ödemeleri üzerindeki kısıtlamaları nedeniyle arama devine karşı bir antitröst davası açtı. Şirket, Google’a dava açtıktan bir gün sonra geçici kısıtlama emri talebinde bulundu.

Match, alternatif ödeme seçenekleri sağladığı için uygulamalarının reddedilmeyeceği veya Google Play Store’dan silinmeyeceğine dair güvenceler de dahil olmak üzere, kısıtlama emri talebini geri çekme kararında Google’dan bir avuç “taviz” verdi. Şirket ayrıca, Google Play’in ödeme sistemi dışında gerçekleşen Android uygulama ödemeleri için doğrudan Google’a ücret ödemek yerine, bu ücretlerin “federal ve eyalet yasalarına göre yasa dışı” olduğunu öne sürerek bir emanet hesabına 40 milyon dolara kadar para yatıracak. Vaka mahkemede gününü beklerken emanet hesabı yerinde kalacak.

Match’in davası, Google ve Apple’ın uygulama içi ödemeler için yüksek ücretler alma uygulamasına itiraz eden uygulama üreticilerinin en son örneği. Epic Games, iki yıl önce Apple’a antitröst ihlalleri nedeniyle dava açtığında, sorunla ilgili geliştirici hayal kırıklığı kaynadı; bu dava, her iki taraf için de doğrudan bir zaferle sonuçlanmayan, ancak Apple’ı geliştiricilerin kullanıcılarına alternatif ödeme seçenekleri sunmalarına izin vermeye zorladı.genel-24