Boeing’in Starliner kapsülü, 19-20 Mayıs gecesi bir test uçuşu için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) uçtu. Bu, Amerikan havacılık ve uzay üreticisi için, cihazın düzgün çalıştığından emin olmak için yolcusuz bir uçuş olan boş bir yeterlilik uçuşunda ikinci girişimdir.

Starliner için yumuşak kalkış

Starliner, akşam Florida’dan başarıyla havalandı. 27 Mayıs civarında Dünya’ya dönmeden önce 20 Mayıs günü yanaşması gereken ISS’ye doğru gidiyor. Gemide Rosie adında bir manken ve 230 kg kargo.

aynı kategoride

Bir Tesla'nın Görünüşü

Araştırmacılar Tesla’nın elektronik anahtarlarının hacklenebileceğini kanıtladı

Kapsülü doğru yörüngeye yerleştirmek için kullanılan 12 iticiden ikisi çalışmasa bile, kalkış olaysız gerçekleşti. NASA bir basın toplantısında bunun görev için bir sorun olmaması gerektiğini söyledi. ” Güvenli bir aracımız var ve Uluslararası Uzay İstasyonuna gidiyoruz. Boeing’deki insanlı uzay programı başkanı Mark Nappi, yankılar.

ISS’deki astronotlar, bu kapsülün istasyonun yanına gelişini çok yakından takip ediyor.

Boeing yetişmeyi umuyor

Bu görev, Boeing için bir dizi başarısızlığın sonunu işaret edebilir. Aralık 2019’da, Starliner’ın ilk uçuşu, kapsülün yazılımındaki bir anormalliğin, yanlış bir şekilde, ISS’ye ulaşmak için doğru yörüngeye ulaştığına inanmasına neden olduktan sonra başarısızlıkla sonuçlandı. NASA, kapsülü Dünya’ya geri çağırmak zorunda kaldı. Ağustos 2021’de, son kontroller sırasında tespit edilen bir valf sorunu nedeniyle yeni bir test, kalkıştan hemen önce iptal edilmişti.

Her şey yolunda giderse, Perşembe gününden Cuma gününe kadar bir gecede başlatılan girişim, Amerikan ulaşım devinin SpaceX’ten sonra NASA astronotlarını ISS’ye taşımaktan sorumlu ikinci şirket olmasına izin verecek.

2014 yılında NASA, Boeing ve SpaceX’e yolcuları ISS’ye taşımak için insanlı bir kapsül tasarlamak ve ticari olarak işletmek için bir sözleşme verdi. O zamandan beri, iki şirket NASA’nın gözüne girmek için çılgınca bir yarış içindeler. SpaceX, 2019 yılından beri faaliyette olan ve üretimi kısa süre önce durdurulan yeniden kullanılabilir kapsül modeli Crew Dragon ile Illinois merkezli şirkete avantajlı bir başlangıç ​​yaptı. Boeing, yetişmek için Starliner’ın başarısına güveniyor.genel-16