Twitter, yeni kriz yanlış bilgilendirme politikasını 19 Mayıs’ta sundu. Artık sosyal ağ, yanıltıcı sayılan bazı tweet’lerde uyarı gösterebilecek. Ukrayna’daki savaşla ilgili gönderileri analiz etmeye başlayacak ve ardından diğer konulara genişleyecektir.

Twitter yanlış bilgilendirmeye karşı önlem alıyor

Twitter’ın ortaya koyduğu bu yeni politika, yanlış bilgilerin yayılmasını engellemeyi amaçlıyor. Ağ, zaten savunmasız olan topluluklara daha fazla zarar vermek istemiyor. Ayrıca yanıltıcı iddiaların paylaşılmasına karşı mücadele eden kurumlara olan güveni sürdürmek istiyor.

aynı kategoride

TikTok logosu.

TikTok artık video oyunlarını hedefliyor

Uyarı mesajının sunumu Uyarı mesajının sunumu

Yanlış bilgiler karşısında uyarı mesajının sunulması. Resim: Twitter.

Sosyal ağ devi, kullanıcılarını uyarmak için müstehcen görüntülerin bildirilmesine benzer bir sistem kuracak. Tweetin önünde, tweetin Twitter’ın yanlış bilgi yayma kurallarını ihlal ettiğini belirten bir uyarı mesajı belirecektir. Kullanıcı yine de erişmek için bir düğmeyi tıklayarak tweet’i okuyabilecektir. Retweetler, beğeniler ve yorumlar devre dışı bırakılacak, böylece paylaşamayacaksınız. Ayrıca bu yayınlar algoritma tarafından vurgulanmayacaktır.

Ne tür içerik etkilenir?

Hangi tweet’in yeni politikasını ihlal ettiğine karar vermek için Twitter, çatışma izleme grupları, insani yardım kuruluşları, İnternet’teki kamu kaynaklarından soruşturma yürüten kişiler, gazeteciler vb. gibi güvenilir ve kamuya açık kaynakları kullanarak bilgileri doğrulayacaktır.

İçinde Blog yazısıSosyal ağın güvenlik ve bütünlük başkanı Yoel Roth şöyle açıklıyor: ” İçerik denetleme, yalnızca içeriği çevrimiçi bırakmak veya kaldırmak arasında seçim yapmaktan daha fazlasıdır. Eylemin potansiyel zararın ciddiyeti ile orantılı olmasını sağlamak için yapabileceğimiz eylemin kapsamını genişlettik “.

Twitter, bir tweet’in yanıltıcı olarak değerlendirilebileceği farklı senaryoları listeler:

  • Bir olayın yanlış haberini veya yanlış hesabını sunuyorsa veya çatışma geliştikçe sahadaki koşulları yanlış temsil eden bilgiler veriyorsa;
  • Güç kullanımı, bölgesel egemenlik ihlalleri veya silah kullanımına ilişkin asılsız iddialar yayınlarsa;
  • Belirli nüfuslara karşı savaş suçları veya toplu vahşet iddialarını yayınlarsa;
  • Uluslararası toplumun tepkisi, yaptırımlar, savunma eylemleri veya insani operasyonlar hakkında yanlış bilgi yayınlarsa.

Şimdilik, Twitter’ın yeni politikası, yalnızca büyük bir topluluğu etkileyecek kadar önemli sayılan hesapları hedef alacak.

Sosyal ağın yanlış bilgilerin yayılmasına karşı savaşma arzusu, milyarder Elon Musk tarafından devralınmasının karmaşık bağlamının bir parçasıdır. Tesla’nın lideri, platformu gerçek bir ifade özgürlüğü kalesine dönüştürme arzusunu zaten dile getirdi ve Twitter’da Trump’tan bir dönüşe açık olduğunu ilan etti. Hatırlatma olarak, ABD’nin eski başkanı, seçmenlerini Ocak 2021’de Capitol’e saldırmaya teşvik ettikten sonra hesabını kalıcı olarak askıya aldı. Devralma gerçekleştikten sonra Elon Musk’ın bu politikayı sürdüreceğinin garantisi yok.genel-16