Dijital kalkınma bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Alphabet’in YouTube’unu engellemeyi planlamadığını ve böyle bir hareketin Rus kullanıcılarının büyük olasılıkla acı çekeceğini ve bu nedenle bundan kaçınılması gerektiğini kabul etti.

Rusya diğer yabancı sosyal medya platformlarını engelledi, ancak Moskova’nın yasa dışı bulduğu içeriği silmediği ve bazı Rus medyalarına erişimi kısıtladığı için YouTube’a karşı aylarca para cezasına ve tehditlere rağmen, video barındırma hizmetine öldürücü bir darbe indirmeyi bıraktı. .

Rusya’da aylık yaklaşık 90 milyon kullanıcısı olan YouTube, son derece popüler ve dijital ekonomide önemli bir rol oynuyor. Rusya’da diğer sosyal medyanın yerel versiyonları olsa da, bu ölçekte geçerli bir YouTube alternatifi henüz ortaya çıkmış değil.

Aynı zamanda iletişim ve kitle iletişim bakanı olan Maksut Shadaev bir eğitim forumuna verdiği demeçte, “YouTube’u kapatmayı planlamıyoruz.” “Her şeyden önce, bir şeyi kısıtladığımızda, kullanıcılarımızın zarar görmeyeceğini açıkça anlamalıyız.”

Rekabet, ilerlemenin motorudur ve engelleme aşırı bir önlemdir, dedi, çoğu genç Ruslardan oluşan geniş bir oditoryumda, bazıları fasulye torbaları üzerinde odanın etrafına dağılmış durumda.

Alphabet’in Google’ı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Moskova ve Big Tech arasındaki kaynayan gerilim, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker göndermesinin ardından tam bir bilgi savaşına dönüştü.

Rusya, Mart ayı başlarında Twitter ve Meta Platform’un Facebook ve Instagram’ına erişimi kısıtladı. Nisan ayında, Google’ı Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri operasyonu olarak adlandırdığı şey hakkında sahte haberler yaymakla suçlayarak, Rus devlet destekli medyayı küresel olarak YouTube’da kapattığı için cezalandırma sözü verdi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8