Meta, Antitröst Faturalarıyla Kendi Adına Mücadele Etmek İçin Sözde 'Taban' Lobicilik Firmasına 4 Milyon Dolar Bağışladı başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Alex Wong (Getty Resimleri)

Meta, cep defterlerini gevşetiyor ve kaybedilirse, tröst yasasına karşı siyasi bir savaşa hazırlanmak için hendekler kazıyor. mücadele etme ana iş. Meta ve hatta CEO Mark Zuckerberg bile isteksizce savundu Geçmişteki küçük reformlar için şirket, giderek daha az bilinen lobicilik firmasına güveniyor. American Edge Projesi, destekçilerinin dijital ekonomideki rekabeti destekleyeceğini söylediği yaygın olarak kullanılan politika önerilerine muhalefetine öncülük edecek.

A yeni rapor The Tech Transparency Project’ten (TTP) bir 501(c)(4)’ün 990 başvurusu gösteren AEP’den kuruluş 10 Aralık 2019 ile 31 Ekim 2020 arasında 4 milyon dolarlık tek bir bağış aldı. Bu bağış Meta’nın (o zaman Facebook’un) Washington Post’a AEP’ye katkıda bulunduğunu söylediği sıralarda geldi. Bir araya getirildiğinde, raporun yazarları, bu bulguların Meta’nın yalnızca AEP’ye para yatırmakla kalmayıp, aynı zamanda kurucusu olarak da hizmet etmiş olabileceğini ima ettiğini öne sürüyorlar.

TTP, AEP’nin geçen yıl reklam yerleşimlerine yaklaşık 5,4 milyon dolar harcadığını iddia ediyor. Daha da ileri giderek, TTP, AEP’nin -Meta adına çalışan- IPSOS anketlerini, politikacıları seçmenlerinin antitröst reformlarına karşı olduklarına inandırmak amacıyla yaptırdığını iddia ediyor. Demokratların güçlü teknoloji düzenlemeleri izlemeleri halinde siyasi avantajlarını kaybedeceklerini iddia eden bu anketlerden biri, sponsorlu bir gönderinin parçası olarak bir Axios PM haber bültenine girdi.

Raporun yazarları, “Facebook’un mali desteğiyle American Edge Project, kurumsal hedeflerini gizlemek için iki taraflı bir tabandan oluşan bir hayalet oluşturmayı başardı” diye yazıyor.

Peki AEP tam olarak kim veya ne? Sadece iki yıl önce kurulan örgüt, “Amerikalı yenilikçilerin ABD ekonomik sağlığının, ulusal güvenliğinin ve bireysel özgürlüklerin önemli bir parçası olduğu önermesine adanmış” bir koalisyon olduğunu iddia ediyor. onun üzerinde İnternet sitesiAEP, ABD teknoloji şirketlerini “daha bağlantılı ve hoşgörülü bir dünya” yarattıkları için övüyor ve Çin gibi rakip ülkelerle rekabet gücünü korumada etkili olduklarını savunuyor.

Georg W. Bush’un yönetimi sırasında Beyaz Saray Terörle Mücadele ve Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Frances Townsend, aşağıdaki videoda firmanın teknoloji konusundaki konumunu özetliyor.

Townsend, “Düşmanlarımızın teknoloji yarışını kazanmasına izin veremeyiz” diyor. “Liderlerimiz rotayı değiştirmezse, Amerikan vatandaşları ve işletmeleri, teknolojimiz için otoriter rejimlere daha fazla bağımlı hale gelecekler.”

Tech Oversight Project gibi teknoloji bekçisi grupları ise şunları yazdı: eleştirel olarak AEP, Meta’nın tam desteğine rağmen kendisini kar amacı gütmeyen bir tabandan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak sunarak “bağışçılarını gizlediğini” iddia etti. The Tech Oversight Project, kuruluşundan bu yana, AEP’nin popüler anti-tröst reformlarına şiddetle karşı çıkmak ve Big Tech’in gücünü güçlendirmek için Facebook ile koordine olduğunu ve birlikte çalıştığını iddia ediyor.

Tech Oversight Project İcra Direktörü Sacha Haworth, Gizmodo’ya verdiği demeçte, “American Edge de dahil olmak üzere Big Tech lobi mağazaları artık Washington’daki en büyük harcama yapanlar çünkü Facebook ve diğer Big Tech tekelleri kendilerine destek sağlamanın tek yolunun onu satın almak olduğunu biliyor” dedi. . “Her yaştan ve siyasi görüşten Amerikalılar, bu tekelleri olası rakipleri pazarın dışında tutmaktan ve seçimlerimizi sınırlamaktan sorumlu tutmaktan yanadır, bu yüzden Kongre’nin Amerikan Yenilik ve Seçim Çevrimiçi Yasasını ve Şimdi Açık Uygulama Piyasaları Yasası.”

Gizmodo’ya gönderilen bir açıklamada, bir Meta sözcüsü, iki yıl önce AEP ile ilişkisini daha önce ifşa ettiğini iddia ederek, TTP’nin bulgularının önemini küçümsemeye çalıştı. Bu doğru olsa da, TTP raporu, Meta’nın daha önce bilinmeyen bir şekilde AEP ile olan ilişkisinin büyük ölçüde altını çiziyor. Hem finansal hem de ideolojik olarak bu derin bağlar, AEP’nin giderek pahalı bir Meta sözcüğe benzediği bir gerçeğe işaret ediyor.

Antitröst konusunda Meta, yasa koyucular tarafından değerlendirilen mevcut reformların “insanları en çok endişelendiren alanları ele almak için hiçbir şey yapmayacağını ve Amerika’nın rekabet gücünü zayıflatabileceğini” söyledi.

Sözcü, “İşte bu nedenle, bu antitröst tekliflerine karşı çıkan diğer birçok kuruluşa katıldık ve aynı zamanda Kongre’yi içerik denetimi, seçim bütünlüğü ve mahremiyeti ele alan güncellenmiş internet düzenlemelerini geçirmeye çağırdık” dedi.

Meta, düzenlemede kendisini “duvara karşı” bulur

Amerikan Ekonomik Özgürlükler Projesi Kıdemli Politika Analisti Krista Brown, Gizmodo ile yaptığı röportajda, TTP’nin yeni belgelerinin mutlaka şaşırtıcı olmadığını, ancak Big Tech’in düzenleme ve antitröst hakkındaki “saçma” konuşma noktalarının simgesi olduğunu söyledi.

Brown, “Facebook yıllar içinde 90’dan fazla şirket satın aldı ve yenilikleri engelledi, bu nedenle küçük işletmelere ve genel olarak teknoloji sektörüne yardımcı oldukları iddiaları asılsız” dedi. Brown, Meta’nın genel halk arasında azalan güveninin artık kendi politika arayışları için etkili bir sözcü olarak hareket edemeyeceği anlamına geldiğini söylemeye devam etti. Bu, AEP gibi görünüşte bağımsız firmaları daha çekici hale getiriyor. Brown’a göre, hem halk arasında hem de Kongre’de rekabet reformu için artan destek, Meta’yı “duvara karşı” bıraktı.

TTP raporuna göre, AEP’nin koalisyon üyelerinin sekizine 7.500 ila 25.000 dolar arasında hibe ödediği iddia ediliyor. Buna karşılık, Lexington Enstitüsü gibi önde gelen sağ eğilimli düşünce kuruluşlarını da içeren bu üyelerin, iddiaya göre beyaz kağıtlar hazırladığı ve AEP’nin politika gündemlerini destekleyen görüş yazıları yazdığı iddia ediliyor. Bu görüşlerden bazıları, ABD şirketlerine yönelik artan düzenlemelerin ülkenin Çin karşısında teknolojik avantajını kaybetmesine yol açabileceğini öne sürerek bazı Amerikalıların Çin’le ilgili korkularını çekmeye çalıştı.

AEP gibi lobi grupları, hemen köşede beliren antitröst mevzuatıyla mesajlaşma çabalarını artırıyor

AEP’nin harcama çabaları voleybol anti– güven faturaları yavaş yavaş Kongre’den geçiyor. Hatta onlardan biri Geçerse, Meta gibi şirketlerin işlerini yürütme ve şirket satın alma biçiminde tektonik bir değişime işaret edebilir. Yıllardır, teknoloji şirketlerini düzenleme çağrıları ezici bir şekilde kazandı satın almak sıradan insanlardan ve bunlardan birini temsil eder geçici politika sorunları hâlâ iki taraflı destek toplayabilir. Partiler arası bu destek, Big Tech’in kiralık silahları için bu politika önlemlerine karşı çıkmayı can sıkıcı bir şekilde zorlaştırdı.

Geçen yıl, bir anket Vox ve sol tarafından yayınlananEğik şirket Data for Progress, Demokratların %59’unu ve Cumhuriyetçilerin %70’ini, Big Tech’in ekonomik gücünün ABD ekonomisi için bir “sorun” oluşturduğunu söyledi. Bir adım daha ileri giderek, Demokratların %55’i ve Cumhuriyetçilerin %61’i Big Tech’in parçalanmasını desteklediklerini söyledi. Bu çok fazla bir şok olmamalı. Anket sonrasında anket Big Tech firmalarının (ve özellikle Meta’nın) halk arasındaki güvenini defalarca nasıl yaktığını açıkça ortaya koyuyor.

TTP raporunda, AEP’nin, “teknoloji yanlısı davasını gerçekten iki partili bir çaba olarak göstermek için” her iki siyasi partiden eski hükümet yetkililerini işe alarak başlayarak, reformlara görünüşte iki taraflı bir muhalefetin bir karşı imajı yaratmaya çalıştığı bildiriliyor.

“Kamuya açık varlığının ilk yılını, halkın Amerikan teknoloji firmaları hakkındaki görüşünü yükseltmeye çalışarak geçirdikten sonra, AEP artık önerilen herhangi bir iki taraflı antitröst mevzuatına sözde iki taraflı bir kontrpuanla karşı koyabilir: Big Tech’in başarısı ve başarıları. Amerikan halkı ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş durumda” deniyor raporda.

Teknolojinin ekonomik gücünü sınırlayan mevzuat düzenli olarak geniş destek görse de, genel halkın Bi’de hüküm sürmek için bir zamanlar açgözlü iştahının bazı işaretleri var.g Tech soğumaya başlıyor olabilir. Yeni bir Pew Araştırmasına göre anket Geçen hafta yapılan bir araştırmada, ABD’li yetişkinlerin %44’ü teknoloji şirketlerine yönelik daha fazla hükümet düzenlemesinden yana olduklarını söylerken, bir önceki yıl daha fazla düzenlemeyi tercih eden %56’lık bir düşüş. Teknoloji şirketlerinin daha az düzenlenmesini isteyenler 2022’de neredeyse ikiye katlandı.Son yıllarda teknoloji düzenlemesine artan destek gösteren diğer önde gelen anketlerden geri dönüşler.

Amerikan Ekonomik Özgürlüklerinden Brown, insanların dikkatini çekmek için yarışan çok sayıda başka acil sorun varken, teknolojiyi çevreleyen sorunları akıllarının önünde tutmanın zor olduğunu söyledi.

“Facebook ve diğer büyük teknoloji şirketleri tarafından sürekli olarak zarar gören küçük işletme şirketleri için Facebook’un güvenilir olmadığı defalarca kanıtlandı, ancak enflasyon varken insanların bir sorun olarak Büyük Teknoloji’ye dikkat etmeleri zor. devam ediyor, Covid varken ve özellikle tüm bu vakalar şimdi keşfediliyorken.”genel-7