Makine öğrenimindeki atılımlarla, gerçek insanlar gibi özgün bir şekilde hareket edebilen ve konuşabilen algoritmik olarak oluşturulmuş bedenler görmek artık alışılmadık bir durum değil. Şimdi soru, bu tür ürünleri sunan girişimlerin sürdürülebilir bir iş modeline ulaşıp ulaşamayacaklarına bağlı. Bazıları bu potansiyeli gösterdi ve yatırımcıları cezbetti.

Yıllarca yurtdışında eğitim gören ve çalışan Çinli girişimcilerden oluşan bir ekip tarafından kurulan ZMO.ai, Hillhouse Capital liderliğindeki 8 milyon dolarlık A Serisi finansman turunu tamamladı. GGV Capital ve GSR Ventures da tura katıldı.

Başlangıç, tüketici zevkleri daha değişken hale geldikçe artan stok tutma birimleri (SKU’lar) veya stilleri nedeniyle modelleri kiralamak ve satın almak için mücadele eden moda e-ticaret şirketlerinden sağlıklı bir talep buldu. ZMO, üretici rekabet ağını (GAN) kullanarak yüz, boy, ten rengi, vücut şekli ve poz gibi basit parametreleri tanımlayarak sanal tam model gövdeleri oluşturmalarına yardımcı olacak bir yazılım parçası oluşturdu.

ZMO’nun CEO’su ve Google’da eski bir mühendis olan kurucu ortağı Ella Zhang, “Geleneksel olarak, giysi üretiminin tüm döngüsü tasarımdan, kumaş seçiminden, desen yapımından, modellemeden raflara gerçekten ulaşmaya kadar iki ila üç ay sürebilir” diyor. ve elma.

“Bu süreci ters çevirip kısaltıyoruz. [Customers] artık bir giysiyi sanal bir modele koyarak test edebilir, bu da web sitesine gidebilir. Siparişler geldiğinde, e-ticaret müşterisi üretime başlayabilir” diyor TechCrunch’a. “Ayrıca, farklı sanal modellerde deneyerek belirli bir ürüne ne tür insanların uyacağını test edebilirler.”

Moda e-ticaret operatörlerinin ZMO ve benzerlerini maliyet tasarrufu sağlayan bir araç bulması şaşırtıcı değil. Zhang, şirketinin günde 2.000-3.000 yeni ürün çıkaran hızlı moda devi Shein ile potansiyel işbirlikleri hakkında erken görüşmede olduğunu söyledi.

ZMO’nun yapay zeka tarafından oluşturulan videosunun ekran görüntüsü

Daha önce, yaşam tarzı fotoğraflarında ve diğer ticari senaryolarda insanların yerini almak için sentetik medya üzerinde çalışan, Sequoia destekli, Shenzhen merkezli bir girişim olan Surreal’ı ele almıştık. COVID-19 pandemisi, ülke sıkı sınır kontrollerine girerken yabancı modeller bulmakta zorlanan Çin’in e-ticaret ihracatçılarını vurduğunda, işletmeye ilgi arttı.

ZMO, ileriye dönük olarak, insanların doğal dil kalıplarını taklit etmek için büyük veri ve derin öğrenme kullanan GPT-3’ü, modeller için konuşmalar oluşturmak üzere uygulamayı planlıyor. Kulağa ürkütücü gelse de, bu özellik, e-ticaret şirketlerinin ürün tanıtımı için TikTok videolarını hızlı ve ucuz bir şekilde yayınlamasını çok havalı hale getirecek.

Evernote’ta çalışan ve kendi çapraz alışverişini yürüten Roger Yin’e göre, e-ticaret şirketleri ortalama olarak yıllık brüt ürün değerinin yaklaşık %3-5’ini (genellikle iadeler ve geri ödemeler hariç satışları ölçen kaba bir ölçüm) fotoğraf çekimlerine harcıyor. Zhang ile ZMO’yu kurmadan önce sınır e-ticaret işi.

“Görüntüler, e-ticaret satışlarını artırmada büyük rol oynuyor. Sorun şu ki, [sales] döngü kısa ama görüntülerin maliyeti yüksek,” diye gözlemleyen Yin, stillerin hızlı bir şekilde devrine sahip moda şirketleri için maliyetlerin daha da yüksek olabileceğini de sözlerine ekledi. ZMO’nun amacı, fotoğraf çekimlerinin maliyetlerini GMV’nin %1’ine düşürmektir.

Şu anda ZMO’nun müşterilerinin %80’i Çin’de bulunuyor, ancak bu yıl yeni finansal infüzyonunu kullanarak daha fazla denizaşırı kullanıcı çekmek için çalışıyor. 30 kişilik bir ekiple çalışan girişim, Shein’in sayısız rakibinden biri olan Tencent destekli Chicv dahil olmak üzere 30 “orta ve büyük ölçekli” müşteriye ve stoksuz satış satıcıları gibi 100’den fazla “küçük ve orta” müşteriye sahiptir.

ZMO’nun diğer kurucu ortakları arasında Ph.D. Belçika’daki KU Leuven’den mezun olan bilgisayar vizyonu ve daha önce Tencent ve SenseTime’da AI destekli stil üzerinde çalışan Yang Han.genel-24