Apple'ın erişilebilirlik özelliklerinin bir fotoğrafı

Apple’ın en yeni Erişilebilirlik özellikleri kulağa hoş geliyor, ancak henüz kullanıma uygun değiller.
resim: Elma

Apple’ın WWDC’si yıllık geliştirici konferansı hızla yaklaşıyor, bu yüzden tonlarca hazır olun ne olacağını tahmin ederek sızıntılar ve ortaya çıkıyor Kupertino. Ten son önizlemesi doğrudan Apple’dan geliyor, düzenli basın bülteni şirketin yeni erişilebilirlik özellikleriyle ilgili ayrıntıların sunulması, yakında iOS’a geliyor.

Önemli özellik tekliflerinden ilki, reklamını yapacak gibi görünen Kapı Algılama olacaktır. Fiziksel ve motor engeli olan kullanıcılar, yerleşik kullan Büyüteç uygulaması bir kapının kişiden ne kadar uzakta olduğunu ve açık mı yoksa kapalı mı olduğunu ölçmek için. Bu uygulama aynı zamanda görme bozukluğu olan kişilerin işletme adı ve çalışma saatleri için kapıyı taramalarına yardımcı olacaktır. Bu özellik yalnızca yerleşik bir LIDAR Tarayıcısı olan iPhone ve iPad cihazlarında kullanılabilecektir. iPhone 13 ve 12 Profesyonel dizi ve iPad Pro 11 inç.

Sırada, Apple, iOS’un gelecekteki sürümlerinde Apple Watch Mirroring’i ekleyecek. Bu özellik, insanların eşleştirilmiş bir iPhone aracılığıyla ilgili Apple Watch ekranlarını görmelerini ve görüntülemelerini sağlayacak. Buradaki fikir, Apple Watch’ı bulanlara yardım etmektir. iki inç altı ekran etkileşim için çok küçük. Tek uyarı, Apple Watch’unuzu en son modellere güncellemeniz gerekeceğidir, çünkü Seri 6 ve yalnızca daha yeni modeller.

Yakında sunulacak olan en ilgi çekici erişilebilirlik özelliklerinden biri, iOS’un iPhone’larda, iPad’lerde ve Mac’lerde çevrimdışı canlı altyazılar sunabilmesidir. FaceTime aramalarında, görüntülü sohbetlerde ve sosyal medyada konuşulan kelimelerin canlı olarak okunduğunu göreceksiniz. Transkripsiyon tamamen cihazda gerçekleşir, buluta çarpmak ve size geri dönmek yerine. Apple ayrıca çeviri yazıları FaceTime gibi uygulamalara atfetmeyi planlıyor. Böylece kimin ne söylediğinin farkında olursunuz.

Apple’ın Canlı altyazıları Google’ınkinden farklı değil Canlı Altyazı Android akıllı telefonlarda, tabletlerde ve Chromebook’larda bulunan yetenek. Ancak Apple Watch Yansıtma özelliği gibi, iPhone 11 veya daha yenisi, A12 Bionic çipli iPad’ler veya daha yenisi dahil olmak üzere daha yeni cihazlarla sınırlı olacak ve M1 etkin Mac’ler. Bunun nedeni, bu modellerde bulunan özel çiplerin, bu tür çevrimdışı transkripsiyon kabiliyetini kolaylaştırmaya yardımcı olmasıdır.

Küçük, yardımcı özellikler

Yeni kitap temalarını gösteren bir ekran görüntüsü

Apple’ın yeni Kitap temaları, telefonunuzda okumayı kolaylaştıracak.
resim: Elma

Apple ayrıca, yeni Kapı Algılama özelliği ve çevrimdışı altyazılara kıyasla daha incelikli ve gizli olan, erişilebilirlikle ilgili birkaç özelliği zorlayacak.

Apple Books kullanıcıları için daha fazla arka plan rengi ve boşluk seçeneği arasında seçim yapmanıza olanak tanıyan yeni temalar olacak. Bu, görme bozukluğu olan insanlara ve hatta benim gibi aşırı parlak mavi ekranın bir sonucu olarak kronik baş ağrısı çekenlere yardımcı olacaktır.

Apple’ın Android’in TalkBack’i gibi işlev gören VoiceOver özelliği, ek 20 dil ve yerel ayar için de destek kazanacak. Bu özellik, düğmeler ve menü öğeleri dahil olmak üzere kullanıcı arabirimi öğelerinin her birinin ne olduğunu bildirir. Apple şu anda iPhone ve iPad’de VoiceOver için 30 dili desteklemektedir. Ek diller, onu dünya çapında daha fazla kullanıcıya sunacaktır.

Tam basın bülteninde iOS’un bir sonraki sürümüne gelen yeni erişilebilirlik özelliklerinin tam listesine göz atabilirsiniz. Apple, bu özellik eklemelerini görecek bir sonraki sürüm olarak iOS 16’dan özellikle bahsetmese de, WWDC’de daha fazlasını öğrenmemiz kaçınılmaz görünüyor.genel-7