Elon Musk’ın elektrikli otomobil markası Tesla’nın en büyük hissedarı rolüyle Çin ile olan bağları, Twitter’ı satın alma teklifini karmaşıklaştırabilir.

Çin’e girmek isteyen diğer şirketler, Pekin’in Tayvan ve diğer konulardaki tutumlarını takip etme baskısına boyun eğiyor. Ancak Twitter, çoğu Çinli kullanıcının küresel sosyal medyayı görmesini engelleyen İnternet engelleri tarafından kapatılıyor; bu da, iktidardaki Komünist Parti’nin propagandayı yurt dışına yaymak için kullanmasına rağmen, Pekin’e şirket üzerinde hiçbir baskı yapmıyor.

Bazı uzmanlara göre Tesla’nın Çin’deki hırsları, Musk’ın 44 milyar dolarlık (kabaca 3,37.465 rupi) satın alımı devam ederse, Pekin’e Twitter’a insan hakları aktivistlerini ve diğer eleştirmenleri susturması için baskı yapması veya propaganda kurallarını hafifletmesi için bir koz verebilir. Çinli müşteriler geçen yıl satılan Tesla’ların yarısını satın aldı. En yoğun fabrikası ve “ana ihracat merkezi” Şanghay’da.

J Capital Research’ten Anne Stevenson-Yang, “Çinliler, işletmeler üzerinde muazzam bir kaldıraç kullanıyor” dedi. “Eğer (Tesla’nın) Şanghay operasyonunu önemsiyorsanız, o zaman diğer her şeyi bunun için hizmete sunacaksınız.”

Musk, Pekin’in Tesla’yı koz olarak kullanabileceğine dair “hiçbir belirti” görmediğini, ancak diğer şirketlerin hükümet emirlerini beklemediğini söylüyor. Otomobil üreticileri, giyim markaları ve diğerleri, dünya çapında satılan pazarlama veya ürünleri, iktidar partisinin kendi kendini yöneten Tayvan’ın kendi topraklarının bir parçası olduğu iddiası gibi resmi pozisyonları yansıtacak şekilde değiştirerek Çin’e erişimlerini korumak için önleyici tedbirler alıyor.

Musk Cuma günü yaptığı açıklamada, arkalarında gerçek kullanıcı olmayan Twitter hesaplarının sayısının, şirketin dediği gibi toplamın yüzde 5’inin altında olup olmadığını doğrulamaya çalışırken teklifinin askıya alındığını söyledi.

Pazartesi günü, Miami’deki bir iş konferansında, Bloomberg News’in haberine göre, daha düşük bir fiyatla bir anlaşmanın “olası” olmadığını söyledi. Bu, endüstri analistlerinin, Musk’ın bazılarını satın almayı finanse etmeyi taahhüt ettiği Tesla çorap değerindeki düşüş nedeniyle anlaşmadan veya daha düşük bir fiyattan çıkmak istediği yönündeki önerilerini destekledi.

Çin dışında başka bir şirkete baskı yapmak için bir şirketteki bir yatırımcının hissesini kullanmaya çalışmak yeni bir taktik olacaktır. Ancak yabancı yatırımcılar, iktidar partisinin dünya çapında “temel çıkarlarını” savunma konusunda giderek daha iddialı olduğunu ve Çin’e ve kamuoyuna maliyet yüklese bile küresel markalara saldırdığını biliyor.

Yetkililer, şirketlerin “Çin halkının duygularına saygı duymaları” ve “Çin kaselerini kırarken Çin pirinci yemekten” kaçınmaları gerektiği konusunda uyardı.

Bir avuç insan, resmi sansür veya gözetim ile işbirliği yapmaktan veya insan hakları veya diğer konularda yurtdışında bir tüketici tepkisine maruz kalmaktan kaçınmak için Çin’deki fırsatlardan vazgeçti. Daha yaygın olanı, 2018’de Çin dışında Tibet’i bir ülke olarak adlandıran bir müşteri anketini öven bir Twitter gönderisini “beğenen” bir çalışanını işten çıkaran otel operatörü Marriott gibi şirketlerdir.

Düzenleyiciler, neden hakkında sessiz kalmalarını emrederken, çıktıyı genişletmelerini engelleyerek otomobil üreticilerine baskı yapabilir. Daha açık bir şekilde, devlet medyası, hükümetleriyle olan anlaşmazlıklar sırasında Japon, Güney Koreli ve diğer markaların boykot edilmesi çağrısında bulundu.

LMC Automotive’e göre Tesla’nın Çin’deki satışları geçen yıl yüzde 226 artarak 473.600 araca ulaştı. Bu, 935.222 küresel teslimatının yaklaşık yarısıydı.

Tesla’nın başkanı olan Musk’a, otomobil endüstrisinin geleceği hakkında The Financial Times gazetesinin ev sahipliğinde 11 Mayıs’ta düzenlenen bir etkinlikte sanal olarak görünürken, otomobil üreticisinin Pekin tarafından Twitter üzerinden kaldıraç olarak kullanılma olasılığı soruldu.

Musk, “Bu yönde hiçbir belirti görmedim,” diye yanıtladı.

Musk, Çin’in uzun vadede Tesla pazarının yüzde 25 ila yüzde 30’unu oluşturmasını beklediğini söyledi.

Güney Afrika doğumlu milyarder, yakın vadede Çin’de başka bir Tesla fabrikası görmediğini, ancak şirketin Şanghay’da büyüyeceğini söyledi.

Merkezi Austin, Teksas’ta bulunan şirket, genişleme planlarıyla ilgili sorulara e-posta yoluyla yanıt vermedi.

İnsan hakları aktivistleri, Tesla’yı geçen yıl kuzeybatıda Sincan’da orada yaşayan etnik Müslüman gruplara yönelik taciz şikayetlerine rağmen bir showroom açtıktan sonra eleştirdi. Şirket yalnız değil: Volkswagen AG bölgede bir fabrika işletiyor ve diğer küresel markaların Çinli ortaklarının orada satış noktaları var.

Musk, Twitter’ı her ülkenin yasalarının izin verdiği ölçüde özgür konuşma için “siyasi açıdan tarafsız” bir forum haline getirmek istediğini söylüyor.

Twitter’ın Çin devlet medyası ve yetkililerinin hesaplarının “devlet bağlantılı” olarak etiketlenmesi gerektiği konusunda ne yapabileceğini söylemedi. Bunu bir kenara atmak ya da tahrik edici konuşmaları kısıtlamak, Pekin ya da diğer hükümetlerin seçimler sırasında Amerikan kamuoyunu etkilemesini kolaylaştırabilir.

Resmi China Daily gazetesinin bir muhabiri, etiketin düşürülmesini istiyor.

Chen Weihua 30 Nisan’da Twitter’da “Elon Musk benim etiketimi kaldırmalı” diye yazdı. “Bu tamamen ayrımcı ve ifade özgürlüğünün engellenmesidir.”

Bazı şirketler, Sincan’da zorla çalıştırma suçlamaları ve diğer suistimaller nedeniyle Çin baskısı ile yurtdışındaki halkın öfkesi arasında bir uzlaşma bulamıyor.

Geçen yıl devlet medyası, İsveçli giyim perakendecisi H&M ve Xinjiang’dan gelen pamuğu kullanmayı bırakan diğer markalara boykot çağrısında bulundu. Çoğu, satışların düşmesine rağmen, muhtemelen yurtdışındaki bir tüketici tepkisinden daha büyük kayıplardan korktukları için konumlarını korudu.

Washington hukuk firması WilmerHale’in Pekin ofisi başkanı Lester Ross, bazı şirketlerin “hükümet için suyu taşıyor” gibi görünmek istemediğini söyledi.

Resmi verilere göre Çin, 1 milyarın biraz üzerinde İnternet kullanıcısı olan en büyük nüfusa sahip. Ancak çoğu Twitter’ı, yurtdışındaki diğer sosyal medyayı ve haber kuruluşları, insan hakları veya demokrasi yanlısı aktivistler ve diğerleri tarafından işletilen binlerce web sitesini göremiyor.

Çin’in kendi popüler ama yoğun sansürlü sosyal medyası var. Yıkıcı veya pornografik olarak kabul edilen materyalleri silmeleri gerekir.

Twitter benzeri bir mikroblog hizmeti olan Sina Weibo, aylık 573 milyon aktif kullanıcıya veya Twitter’ın 229 milyonunun iki katından fazlasına sahip olduğunu söylüyor. Tencent’in WeChat mesaj hizmeti, her gün 1,2 milyar insanın bunu kullandığını söylüyor.

Sansür, Başkan Xi Jinping’in 2012’de iktidara gelmesinden bu yana istikrarlı bir şekilde sıkılaştı.

Genç geyler ve lezbiyenler için destek grupları tarafından işletilen hesaplar kapatıldı. Virüs salgınlarıyla savaşmak için Şangay kapatıldığında gıda kıtlığıyla ilgili şikayetler silindi.

2018’de Tesla, sektördeki mülkiyet kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından Çin’de kendi fabrikasını kuran ilk yabancı otomobil üreticisi oldu. O zamana kadar, küresel otomobil üreticileri, araçlarını monte eden devlete ait ortaklar aracılığıyla çalışmak zorundaydı.

Tesla’nın balayına, elektrik alıcıları için sübvansiyonlara erişim ve satış vergisinden muafiyet dahildir. Ancak 2020’de sektöre pandemi yoluyla yardımcı olmak için sübvansiyonlar uzatıldığında Tesla hariç tutulurken, en yakın Çinli rakibi lüks elektrik markası NIO uygun kalmaya devam etti.

Musk, bir radyo röportajı sırasında esrar içmeyi de içeren gösterişli jestleriyle tanınır. Ancak Çin hassasiyetlerine karşı tetikte.

Kaliforniya’daki anti-virüs önlemlerinin Tesla üretimini bozduğundan şikayet etti, ancak Şanghay’ın kapanmasının şirketinin fabrikasını kapanmaya zorlamasından sonra kamuoyunda hiçbir şey söylemedi.
genel-8