Duyurulmasından beş yıl sonra Tesla, 2023’te üretime geçmesi planlanan tamamen elektrikli Yarı kamyonu için rezervasyonları açtı. İnternet sitesi5.000$’ı peşin, ardından 15.000$’ı 10 gün içinde ödeyerek rezervasyon yaptırabilirsiniz. (Benekli aracılığıyla EV’lerin İçinde.) Yine de bir uyarı: 5 bin dolar iade edilebilir, ancak görünen o ki 20 bin dolar değil.

Şimdi, 2017’de fütürist konsept sanatı ve kıskanç özelliklerle duyurulan Tesla’nın Semi’si hakkında her şeyi unutmuşsunuzdur. Şirket, kamyonun arka akslardaki dört bağımsız motorla çalıştırılacağını, 20 saniyede 0-60mph hıza çıkacağını ve 300 veya 500 millik bir pil menziline sahip olacağını söylüyor. Fiyatlar 150.000 dolardan başlıyor ve Walmart ve FedEx gibi işletmelerden düşük düzinelerce sipariş verildi.

Ancak 2017’nin piyasaya sürülmesinden bu yana Tesla, Semi için üretimle mücadele ediyor – bu, üretimini ne kadar hızlı bir şekilde büyütmeyi başardığı düşünüldüğünde anlaşılabilir. diğer EV’ler. Şu anda kamyonun gelecek yıl üretime girmesi planlanıyor, ancak daha fazla gecikme (hatta teknik özellik değişiklikleri) olursa çok şaşırmayacağız.

Bu haberin gerçekten gösterdiği şey, Tesla’nın inanılmaz yeteneğidir. müşterilerden nakit akışı yaratmak onları henüz var olmayan ürünler için mevduat yatırmaya teşvik ederek (o zamandan beri var olan bir eğilim diğer EV üreticileri tarafından kopyalandı). Esasen, ücretli rezervasyonlar, şirketin hayranlardan faizsiz kredi almasının bir yoludur. Yani Semi, üretime çok daha yakın olmasa bile, kesinlikle mevduat üretmeye hazır.genel-2