GÜNCELLEME: Elon Musk şimdi Twitter anlaşmasını açıkladı ileri hareket edemez bot hesaplarındaki doğru sayılar sağlanana kadar. İşte konuyla ilgili en son tweet’i. Görünen o ki Musk, anlaşmaya devam etmemeye karar verebilir:

Orijinal hikayemiz aşağıda devam ediyor.

##

Şimdiye kadar duymuş olabilirsiniz, ancak Twitter’ın satın alınması Kısa süre önce Elon Musk tarafından bot hesaplar nedeniyle askıya alındı ​​ve Twitter’daki sahte hesapların sayısının bildirilenden daha fazla olduğu endişesi taşıyor. Şimdi, Verge raporları Twitter CEO’su Parag Agrawal, bot hesaplarının %5’ten daha az olduğu şirket konumunu koruyarak, neyin doğru neyin yanlış olduğu konusundaki mücadelenin devam ettiğini (elbette Twitter’da).

Twitter CEO’su ve Elon Musk, Twitter’da bot hesaplarıyla ilgili bir anlaşmazlık gibi görünüyor

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Cuma günü Musk, Twitter’ın 44 milyar dolarlık ediniminin askıya alındığını ve sahte hesapların (gerçek kişiler tarafından değil, botlar tarafından oluşturulan) Twitter’ın aktif kullanıcılarının %5’inden daha azını temsil ettiği iddiasını destekleyen ayrıntılar istediğini tweetledi. Buna cevaben Twitter’ın CEO’su Parag Agrawal, Musk’ın 100 hesaptan rastgele bir örnekleme gerçekleştirerek sorunu ölçme önerisinin işe yaramadığını belirtti. Son dört çeyreğe ilişkin tahminin, bot hesaplarının %5’in çok altında olduğu yönünde olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca Agrawal, hangi hesapların botlara ait olduğunu ve gerçek kişilere ait olmadığı konusunda harici bir kontrol gerçekleştirmek için özel bilgileri kullanmaları gerektiğini ve Twitter’ın bu bilgileri paylaşmadığını, dolayısıyla bunu yapmanın imkansız olduğunu belirtti.

Elon Musk bu cevaptan pek memnun değildi ve cevabı…

Bu yanıttan memnun olmamasına rağmen Musk, daha önce satın alma konusunda kararlı olduğunu belirtmiş ancak anlaşmanın durumu hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmamıştı.

Öte yandan Twitter’ın CEO’su, spam ve bot etkinliğini izlemenin neden zor olabileceğinin diğer nedenlerini sıraladı. Gerçek kişiler tarafından işletilen birçok hesabın yüzeysel olarak sahte görünebileceğini belirtti.

Elon Musk, tahminin ve meşruiyetinin aslında çok önemli olduğunu savundu. Reklamverenlerin paraları karşılığında ne aldıklarını bilmeleri gerektiğini ekledi ve tahminin sosyal medya platformunun finansal sağlığı için temel olduğunun altını çizdi.

Daha önce Musk’ın yatırımcılara Twitter’ı değiştirmek ve reklam parasına daha az, aboneliklere daha fazla güvenmek istediğini ve gelirinin çoğunun bunun yerine aboneliklerden gelmesi gerektiğini söylediği bildirildi.

Bu konuşmanın nasıl gelişeceğini göreceğiz, ancak Twitter’ın satın alma anlaşmasının hemen gerçekleşmeyebileceği kesin gibi görünüyor. Tabii ki, bu tür konuşmalar halka açık olarak yapıldığında, bunların ne anlama geldiğine dair spekülasyonlar olması gerekir. Elon Musk’ın Cuma günkü tweet’ini takip eden bazı spekülasyonlar, amacının anlaşmayı daha düşük bir fiyata tamamlamak veya ondan uzaklaşmanın bir yolunu bulmaya çalışmak olabileceğini gösteriyor.

Ancak nihai amacın ne olduğu belli değil. Yine de Twitter’ın CEO’su, şirketin bildirdiği rakamların arkasında durmaya kararlı görünüyor.

Twitter satın alma anlaşması: Meraklılar için olayların kısa bir özeti

Tamam, Twitter’ın satın alma anlaşmasıyla ilgili durumu takip etmediyseniz endişelenmeyin – işte olanların kısa bir özeti.

5 Nisan 2022’de Elon Musk, Twitter yönetim kuruluna atandı (bu, Twitter’ı satın almak için bir teklif önermeden önceydi) ve Agrawal tarafından bir tweet ile karşılandı.

Ancak bundan kısa bir süre sonra, 11 Nisan’da Musk, internetin çoğunu şaşırtarak Twitter Yönetim Kurulu’nda yer almayacağını duyurdu.

Ve sonra, 14 Nisan’da Musk, ifade özgürlüğünü sağlamak amacıyla Twitter’ın tamamını satın almak ve onu özel bir şirket yapmak için 41 milyar dolar teklif etti (ve başka gündemi ne olursa olsun, kimse bilmiyor)

Ardından, 25 Nisan’da Twitter, Musk tarafından 44 milyar dolar veya hisse başına 54.20 dolar nakit olarak satın alınmayı kabul etti. Ve sonra, 13 Mayıs’ta Musk, yukarıda belirtilen endişeler için anlaşmayı askıya aldı.telefon-1