JT Rogers’ın HBO Max orijinal serisi Tokyo Yardımcısı hediye hayranları, Japonya’nın köhne organize suç göbeğine bağımlılık yaratan ve baştan çıkarıcı bir bakış. Bu, şovmenlerin televizyon dünyasına ilk girişiydi ve bu suç dramasının gazeteci Jake Adelstein’ın gerçeği arayan girişimlerine dramatize edilmiş bakış açısını daha da ilginç destekleyici karakterlerle dallandırması sayesinde güçlü bir başlangıçtı.

Bu çeşitli hareketli parçaların hepsinde, çatışmanın merkezinde komplonun gölgeli yakuza bölge savaşını sağlayacak önemli bir şey vardı. Yüzeyde kulağa ne kadar tuhaf gelse de, kullanılan perspektifler Tokyo Yardımcısı hikayeyi ilerletmek için Japonya’nın organize suç dünyasının anatomisini Sega’nın nasıl vurduğuna benzer şekilde et Yakuza video oyunu serisi onu yıkıyor.

Not: HBO Max’in Tokyo Vice için spoiler bu makalede tartışılmaktadır.

Ahlaki örneklerin ve ahlaki olarak çatışanların merceğinden

HBO serisi arasındaki karşılaştırmalar Tokyo Yardımcısı ve Sega’nın aksiyon-macera Yakuza özellikle ikincisinin ton ve atmosferdeki ikiliği düşünüldüğünde sarsıcı gelebilir. Yakuza oyunlar, ister Kazuma Kiryu’nun altı oyunlu destanı – ve daha çok sayıda yeniden yapım – ister son zamanlarda Ejderha gibiseri her zaman iki oyunun hikayesi olmuştur.

Bir yanda, duygusal olarak ciddi olan ve Kiryu’nun adalet için savaşını ve Kamurocho şehrinin ruhunu eski yakuza üstlerine karşı anlatan sinematik, pembe dizi benzeri bir ana hikayeniz var. Öte yandan, Kiryu’nun güvenini kazanmak için profesyonel bir dominatrix öğretmesini veya onun ve Goro Majima’nın 90’ların hard rock grubu veya renkli bir J olarak hayal gücüyle karaoke ritim oyunları oynamasını içeren abartılı kamp yan görevleriniz var. – Pop grubu.

kesinlikle darbe değil Yakuza, çünkü bu katı ton ikiliği her zaman dizinin karşı konulmaz cazibesinin bir parçası ve ana hikayenin sürükleyici melodramını kırmanın harika bir yolu olmuştur. Ama dramatik yarısı Yakuza Kiryu ile hala suç-noir ile bazı paralellikler çiziyor Tokyo Yardımcısı ve suçlu yeraltı dünyasında Sato’yu temelli bir bakış açısı olarak nasıl kullandığını. Yani, birincisi ahlaki bir örnek olarak tasvir edilse de, ikincisi psikolojik olarak çok çelişkili ve ahlaki olarak belirsizdir.

Shô Kasamatsu, Tokyo Vice'taki yakuza kıyafetiyle Sato rolünde.

Gösteride Sato sunulduğunda, izleyicilere, Hitoshi Ishida’nın yakuza dilimi içindeki yeri ve silah arkadaşı Yoshihiro Kume’nin onayı ile üstlerini ikna etmeye çalışan bir taklitçi gibi hissettiğine dair ipuçları verildi. Sato, herhangi bir hatası için sert bir şekilde azarlanır ve titrek güveni ekranda belirgindir. Bu güvensizlik ve iç kargaşa, koruma parası topladığı yerel pasajdaki bazı çocukları etkilememesi kadar incelikli sahnelerde ya da Ishida gibi, Kume’nin acımasız yakuza için bir bitki olduğunu keşfettikten sonra Sato’yu öldürmesini talep eden Ishida gibi bariz gergin sahnelerde ortaya çıkıyor. rakibi Shinzo Tozawa.

Bu arada, Kiryu bize hayatının büyük bir bölümünü oluşturan ilk halinde gösterildiğinde, Dojima’nın Ejderhası topluluk için parlayan bir örnek olarak sunulmaktadır. Batman benzeri bir “öldürmeme kuralı” ve kefaret üzerine asil duruşu ile tamamlanan “gerçeği, adaleti ve daha iyi bir yarın”ı daha küçük ölçekte ele almak için esasen bir hakem olduğu için, Kamurocho’nun Süpermen’inin kurgusal şehri gibidir. Oyuncuların bisikletler, çöp kutuları, kanepeler ve Kiryu’nun yakınlarda ele geçirebileceği hemen hemen her şeyle haydutları kafalarına gömebilmesine aldırmayın.

Ancak, içinde Yakuza 0 oyunun öncesinde, Kiryu’nun kökenleri ona biraz daha ham ve kendinden biraz daha emin olmadığını gösteriyor. Sato gibi, Kiryu da yakuza’ya, organizasyondaki ağırlığını çekmesi durumunda daha iyi bir yaşam vaadiyle ensesinden yakalayan bir üst düzey tarafından getirildi.

Ama bu da, yakuza imajıyla birlikte, bir yeraltı komplosunun ve bir dizi güç mücadelesinin ortasına atıldığında parçalanmaya başlar. kadar düşünceli ve kasvetli Tokyo YardımcısıSato, özellikle istikrarlı ve sabırlı Kiryu ile karşılaştırıldığında, Sato, ne kadar isterse olsun, yakuza’nın acımasızlığına asla tam olarak katılmaz.

Güç oyunları ve gangster bürokrasisinin kıyasıya bir yaşamı

Yakuza patronları Tozawa ve Ishida'nın ofislerindeki bölünmüş görüntüsü.

Her ikisi de farklı derecelerde Yakuza ve Tokyo Yardımcısı İzleyiciye sırasıyla Kiryu ve Sato’nun gözünden yakuza’nın temsil ettiği şeyin romantikleştirilmiş bir versiyonunu göstererek başlayın. yardımcısıIshida, klasik bir yakuza’nın “şeref kuralları” ile kararlı bir şekilde yönettiğini iddia ediyor. Ve süre Yakuza Kuşkusuz, Kiryu kadar kahraman birini kullanarak yeraltı dünyasının biraz pembe bir tasvirini koruyor, bu karakterler hikaye yaylarında ilerledikçe her iki görüntü de yapıbozuma uğratılıyor.

Ve her iki seri de yakuza’nın acımasız bürokrasisini ve hiyerarşisini bu yapısökümler aracılığıyla ortaya çıkarıyor. Kiryu, bu örgütleri oluşturan çeşitli hareketli parçaları tanıtan yayılan ana hikayeyle bağlarını – ya da en azından elinden geldiğince – kopardığında yakuza’nın yozlaştırıcı karışıklıklarını görüyor.

Tokyo Yardımcısı bir suç-noir dizisi olması gerektiği gibi, kıyaslandığında çok daha sıkı ölçekli bir hikaye gösteriyor, ancak Sato, izleyicilerin yakuza’nın kendisi için yarattığı gölgeli perdenin ardında daha derine inmelerine en çok yardımcı olan karakter. Ishida gibi “klasik” yakuzaların kendilerine sakladıkları romantizm algısının ince cilası bile, daha önce bahsedilen ve daha genç olan Tozawa’nın yarattığı yaklaşan tehdit tarafından sorgulanıyor.

Sato ve Kiryu’nun kendilerini içinde buldukları yakuzanın bu dağınık, birbirine dolanan ağları, Dedektif Hitoro Katagiri’nin Jake’i erkenden uyardığı bir şeye bağlanıyor. Tokyo Yardımcısı† Bir iyilik, profesyonel nezaket ya da işe alım olarak başlamış olsun, organize suç hayatında, yeterince derine indiğinizde asla gerçekten çıkamazsınız.

tüm bölümleri Tokyo Yardımcısı şimdi HBO Max’te yayınlanmaya hazır.






genel-19