'Milestone' başlıklı makalenin resmi  Anlaşma, Clearview Yapay Zekasının Yüzünüzden Kar Etme Yeteneğini Ciddi Şekilde Sınırlandıracak

Fotoğraf: Steffi Loos (Getty Resimleri)

Amerika’nın en ürkütücü yüz tanıma şirketi henüz en büyük darbelerinden birini aldı. bir parçası olarak yerleşme ACLU ile Clearview’in yüz izi veri tabanına erişimini ülke çapındaki çoğu işletmeye satması “ülke çapında kalıcı olarak yasaklanacak”.

Bu kapsamlı kısıtlamalar, Clearview’i gizlilik uzmanlarının ülkedeki en güçlü korumalardan bazılarını sunduğunu iddia ettiği Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası’na (BIPA) uymaya zorlayacak uzun bir yasal savaşın sonucudur.

ACLU Speech Direktör Yardımcısı Nathan Freed Wessler, “Clearview’in Illinois’in çığır açan biyometrik gizlilik yasasına yalnızca eyalette değil, ülke genelinde uymasını gerektirerek, bu anlaşma, güçlü gizlilik yasalarının kötüye kullanıma karşı gerçek koruma sağlayabileceğini gösteriyor.” Gizlilik ve Teknoloji Projesi yaptığı açıklamada. “Clearview artık insanların benzersiz biyometrik tanımlayıcılarını sınırsız bir kâr kaynağı olarak değerlendiremez. Diğer şirketler bunu dikkate almak akıllıca olacaktır ve diğer eyaletler güçlü biyometrik gizlilik yasalarını yürürlüğe koyma konusunda Illinois’in liderliğini takip etmelidir.”

Bu yeni kısıtlamalar altında, Clearview artık yüz verilerini ülke çapındaki çoğu özel kuruluşa satamaz ve önümüzdeki beş yıl boyunca eyalet veya yerel Illinois yasa uygulayıcılarının hizmetlerine erişmesine izin veremez. Clearview’in, Illinois sakinlerinin kendi görüntülerinin Clearview’de görünmesinin engellenmesini talep edebilecekleri bir devre dışı bırakma talep formu tutması gerekecektir. Ara Sonuçlar. Clearview’in ayrıca, bu çıkış formunu duyurmak için reklamlara 50.000 dolar harcamayı taahhüt etmesi gerekecek. Şirket, önümüzdeki beş yılı Illinois’de çekilen veya yüklenen fotoğrafları filtrelemenin yollarını bulmak için harcamak zorunda kalacak.

Özellikle, anlaşmanın Clearview’i departmanlarının veya işverenlerinin bilgisi olmadan polis memurlarına ücretsiz deneme hesapları sunma uygulamasını sona erdirmeye zorlayacağı bildiriliyor. Clearview’in ABD müşterileri bildirildiğine göre çoğu yerel kolluk kuvvetleri olan yaklaşık 2.000 ABD vergi mükellefi tarafından finanse edilen kurumu içerir. Bu anlaşmanın yapmayacağı şey, Illinois dışındaki eyaletlerdeki federal kurumların ve yerel polis departmanlarının Clearview ile çalışmasını yasaklamak. ACLU bu yüzden eyalet yasama organları diyor veya Kongre’deki milletvekilleri, bu anlaşmanın etkilerinin daha geniş bir şekilde hissedilmesi için benzer şekilde mahremiyeti koruyan yasaları zorlamak zorundadır. FEderal gizlilik ayağıizolasyon vardır ayrıca olmuştur bu arada, yıllardır “hemen köşeyi dönünce” aşamasında takılıp kaldı.

Sivil haklar için bir kilometre taşı anı”

Gizlilik uzmanları, Clearview AI’ın geniş kapsamlı kapsamı olarak gördükleri şeye karşı geri adım attılar, anlaşmayı tüketici gizliliği için bir tür dönüm noktası olarak nitelendirdiler.

Edelson PC ortağı J. “Biyometriyi kimin kontrol edeceği konusunda ülke çapında mahkeme salonlarında ve devlet dairelerinde verilen bir savaş var – Big Tech veya onlar tarafından izlenen insanlar – ve bu, tüketiciler için bugüne kadarki en büyük zaferlerden birini temsil ediyor.” Eli Wade-Scott yaptığı açıklamada.

Gözetim Teknolojisi Gözetim Projesi İcra Direktörü Albert Fox Cahn Gizmodo’ya verdiği demeçte, “Bu, medeni haklar için bir kilometre taşıdır ve ACLU, Anayasamızı bir kez daha koruduğu için teşekkürümüzü hak ediyor.”

Clearview, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

ACLU anlaşması, düzenleyiciler ve aktivistlerden Clearview’in gücünü dizginlemek için artan bir çağrı korosunun ortasında geldi. Bu yılın başlarında, bir grup Demokrat milletvekili gönderdi edebiyat Adalet, Savunma, İç Güvenlik ve İçişleri Bakanlıklarına Clearview AI kullanmayı bırakmaları çağrısında bulundu. Milletvekilleri mektuplarında, Clearview’in hizmetinin kontrol edilmediği takdirde kamuya açık anonimlik kavramını etkin bir şekilde ortadan kaldırabileceği konusunda kıyamet gibi bir uyarıda bulundular.

Clearview’in sorunları ABD ile de sınırlı değil. Şirket beş yüz yasal şikayetler Fransa, Avusturya, İtalya, Yunanistan ve Birleşik Krallık’taki gizlilik gözlemcileri tarafından şirketin Avrupa veri koruma yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla dosyalandı. Avustralya (CEO Hoan Ton-That’ın büyüdüğü yer) bu arada bir ülkenin şimdiye kadarki en büyük adımını attı ve zoraki Yüz görüntülerinin toplanmasını durdurmak ve ülkeden toplanan mevcut görüntüleri ve yüz şablonlarını yok etmek için Clearview. Clearview’den bir yıl önce baskılı işle ilgili bir çift federal soruşturmanın ardından Kanada’dan çekilmeye başladı.

Fox Cahn anlaşmayı överken, başarısının yine de daha fazla eyalete ve hatta federal hükümetin Illinois’in BIPA’sına benzer gizlilik yasalarını geçirmesi gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

“Clearview AI’yi tek bir eyalette yasaklamak yeterli değil; Ulusal bir yasağa ihtiyacımız var, ”dedi Fox Cahn. “Illinois, sakinleri biyometrik gözetimden koruma konusunda uzun zamandır bir adım öndeydi, ancak ülkenin geri kalanının yetişmesinin zamanı geldi. Polisin kürtaj yasaklarını zorlamak için Clearview AI gibi teknolojileri kullandığını görmeye başlamamız sadece birkaç hafta meselesi. Bu tür bir teknolojinin hamile insanları hiçbir eyalette hedef almasına izin vermemeliyiz.”genel-7