E-ticaret ve perakende devi Amazon, 3.236 uyduyu alçak Dünya yörüngesine fırlatmayı planlıyor. Şirket, Starlink’e alternatif olarak kendi uydu takımyıldızını oluşturmak ve uzaydan ağ erişim hizmetleri sağlamak istiyor.

E-ticaret ve perakende devi bu projeye Project Kuiper adını veriyor. Nisan ayında Amazon, uyduların fırlatılmasına yardımcı olmak için üç farklı kuruluşla milyarlarca dolarlık sözleşmeler imzaladı. Blue Origin of Amazon kurucusu Jeff Bezos, United Launch Alliance (Boeing ve Lockheed Martin arasındaki ortak girişim) ve European Arianespace hakkında konuşuyoruz. Bu, ticari havacılık endüstrisi tarihindeki en büyük roket anlaşması.Starlink’in halihazırda düşük Dünya yörüngesinde yaklaşık 250.000 aboneye hizmet veren yaklaşık 2.000 uydusu var. Daha önce, ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), SpaceX’in toplam 12.000 uydu fırlatmasını onayladı. Buna karşılık Amazon, henüz herhangi bir uydu fırlatmadı, ancak bu yeni gelişen alanda hala önemli bir oyuncu olabilir.

Quilty Analytics Kıdemli Analisti Caleb Henry şunları söyledi: “Uydu iletişim piyasası on milyarlarca dolar değerinde ve sektördeki hiç kimse bunun kazananın her şeyi alır kuralına uyduğuna inanmıyor. En az iki hatta daha fazla uzay internetinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Yalnızca konut tüketicilerine değil, İnternet bağlantısına bağlı herhangi bir işletme veya kuruluşa da hizmet edecekler.”

Starlink üzerinden geçin: Amazon, Blue Origin, United Launch Alliance ve Arianespace tarafından imzalanan havacılık tarihindeki en büyük anlaşma

Birleşmiş Milletler’in bir parçası olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne göre, dünya nüfusunun %37’si hiç internet kullanmadı. Ayrıca bunların %96’sı gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.genel-22