Microsoft, mevcut uygulamaları ve web siteleri için Internet Explorer 11 kullanan işletmeleri oyunun bir adım önüne geçmeye ve Redmond firmasının 15 Haziran 2022’de belirlenen resmi kullanım süresinin sona ermesinden birkaç hafta önce ikonik tarayıcısından kurtulmaya çağırıyor.” bir şeyin olmasını beklemek, özellikle karmaşık BT ortamlarında stresli olabilir. Beklemek yerine, kendi şirket içi emeklilik tarihinizi planlamanızı öneririz,” diyor üst düzey bir Microsoft yöneticisi olan Eric Can Aelstyn bir blog yazısında.

Ve “15 Haziran’dan sonra IE’nin devre dışı bırakılmasına hazırlanmanın en iyi yolunun, 15 Haziran’dan önce kuruluşlarınızdaki IE’yi proaktif olarak kaldırmak” olduğundan emin olmak için. Microsoft yönetiminin bu tavsiyesi, Mayıs 2021’de duyurulan IE 11’in resmi olarak kullanımdan kaldırılmasından altı hafta önce geliyor.

Aslında, işletmelere, eski tarayıcıya dayanan siteleri belirlemek ve Chromium Edge tarayıcısında IE modunun beklendiği gibi çalıştığını test etmek de dahil olmak üzere, Internet Explorer’ı cihaz filolarından tek seferde kaldırmak için şimdi harekete geçmeleri iyi ve gerçekten tavsiye ediliyor.

IE’nin ömrünün sonunu hızlandırın

Web geliştiricilerine mevcut uygulamaları modernize etmeleri ve nihayetinde IE modunu gereksiz hale getirmeleri için sekiz yıl vermek için Microsoft Edge’deki IE modu en az 2029’a kadar destekleniyor. Müşteriler IE modunu daha küçük bir ölçekte test ettikten sonra Microsoft, tarayıcının resmi kullanım ömrü sonu tarihini beklemeden IE Devre Dışı Bırakma İlkesi’ni kullanıma sunmak için bir tarih ayarlamanızı önerir. Eric Can Aelstyn, “Herhangi bir sorunu çözmeye zaman tanımak için bu tarihin 15 Haziran’dan birkaç hafta önce ayarlanmasını öneririz” diyor.

Microsoft ayrıca, kullanıcıların verilerini dahili IE kullanımdan kaldırma tarihinden önce IE’den Edge’e aktarmalarını önerir. Kullanıcılar, edge://settings/importData’yı Edge’in adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırabilir, ardından “İçe Aktar” altındaki seçimlerden “Microsoft Internet Explorer”ı seçebilir.

Bu, Microsoft’un tarayıcı kullanıcıları tarafından Internet Explorer’ın kaldırılmasını hızlandırmaya çalıştığı ilk sefer değil. Bu son ipucundan önce şirket, IE 11 devre dışı bırakıldığında eski sitelerde Edge’de IE modunun başarısız olmasına neden olan bazı özellikleri geri yüklemek için Windows 11 ve Windows 10’da değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler, bilgisayarlarının Windows’un en son sürümlerini çalıştırdığı varsayıldığında, yöneticilere IE Devre Dışı Bırakma İlkesi’ni dağıtma konusunda daha fazla güven vermelidir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15