Oyun donanımı şirketi Razer’in kurucu ortağı ve eski başkanı Robert “Razerguy” Krakoff, geçen hafta 81 yaşında öldü. Belki Krakoff’un adını hiç duymadınız, ancak onun geniş kapsamlı etkilerinden etkilenmiş olabilirsiniz. miras.

1999’da Krakoff, ilk oyun faresinin arkasındaydı: Razer Boomslang. Sadece Razer’in devasa oyun fareleri serisinin temeli olmakla kalmadı, tartışmasız tüm oyun çevre birimi endüstrisini de hızlandırdı. Aşağıda, Krakoff’u 2002’de Razer Boomslang faresini tanıtan bir reklamda görebilirsiniz – profesyonel oyuncu Johnathan “Fatal1ty” Wendel ile birlikte Razer ile tarihi bir sponsorluk anlaşması imzalamış ve “e-spor” kelimesi sözlüğe girmeden çok önce.

Köken hikayeleri karmaşık olabilir ve Razer’ın hikayesi çoğundan daha karmaşıktır. Razer aslında bir şirket 2005 yılına kadar – adı verilen bir varlığın ticari markalı markasıydı. karna, bir farenin hareketlerini 2000 dpi’de izleyebilen bir opto-mekanik kodlama tekerleği icat etmişti, o sırada diğer farelerden çok daha yüksek çözünürlük. (Evet, ilk oyun faresi haddelenmiş tekerlekleroptik fareler bir şey haline gelse bile.)

Kärna 2001’de iflas ettive Krakoff, 2005 yılında şu anki CEO Min-Liang Tan ile birlikte Razer şirketini kurdu, ancak ikisi de oyun faresini icat etmedi: Bu vaka çalışması (pdf) Fitch adlı bir pazarlama ajansının nasıl oluşturduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor tüm Razer markasıadı, ikonik üç başlı yılan logosu, web sitesi, ambalajı ve en önemlisi Boomslang farenin tasarımı ve mühendisliği dahil.

Bunların hiçbiri tartışılmaz: Razer’ın ilk basın açıklaması Boomslang’ın “kärna için Fitch, Inc. tarafından tasarlandığını” söylüyor.

1999 yılında Razerzone.com.

Ekran görüntüsü İnternet Arşivi

Ancak aynı zamanda, yalnızca ilk on yılında şirketin halka açık yüzü olmayacak ve aynı zamanda bir şirketin en erişilebilir halka açık yüzlerinden biri olarak inanılmaz bir izlenim bırakacak olan “Razer’ın genel müdürü Robert Krakoff”tan da alıntı yapıyor. bilmek zevkine sahip olabilir.

Razerguy’dan küçük bir mesaj alırsınız. Satın aldığınız her Razer ürünüyle ve herkese açık e-posta adresi sadece gösteriş için değildi. Hayranlara cevap verdiği biliniyordu ve neredeyse hiç takipçisi olmayan hırçın gazetecilerle röportaj yapmak için oturun. Ara sıra onlara iş verirdi. Facebook sayfasına göre, UCLA’da gazetecilik okudu, ancak bunu bir futbol bursuyla yaptı.

Ayrıca son derece açık sözlüydü: 2009’da, benzer şekilde tanınmayan bir gazeteci olan Sean’a, şirketin o zamanlar çok yüksek olan 130 $’lık fahiş fiyattan yeni Razer Mamba kablosuz faresinin tek bir birimini satmasına gerek olmadığını söyledi. . Amaç, Razer’dan daha ucuz fareleri ve ürünlerini seçeceklerini bilerek, inovasyonla büyük bir oyuncu kitlesine ilham vermek olduğunu söyledi.

Bilinen bir solcu, ayrıca bana Razer’ın solak bir fare yapmasını dilediğini, ancak şirket başkanı olarak bunu gerçekleştirecek güce sahip olmadığını söyledi – yönetim kurulu görünüşe göre bunun mali açıdan mantıklı olmadığına karar vermişti. Bir yıl sonra Razer’ın çıktığını gördüğümde gülümsedim. ilk solak oyun faresien çok satan DeathAdder’ın ayna görüntüsü versiyonu.

Krakoff, şirkete yıllarca “Fahri Başkan” olarak tavsiyelerde bulunsa da, Razer onun son işi değildi. O da kurdu MindFX Bilimi“yüksek kafeinli enerji içecekleri ve egzersiz öncesi ürünlere sağlıklı bir alternatif” olarak hizmet veren enerji içecekleri ve takviyeleri satmaya odaklanan bir marka.

Fitness, Krakoff’un hayatının önemli bir parçası gibi görünüyordu. O Los Angeles Rams’ta oynadı 1960’larda beş yıl boyunca. Krakoff, yaşlandıkça tenis oynamayı, bisiklete binmeyi ve fitness eğitimini sevdiğini söyledi. O ve karısı Dr. Patsi Krakoff bile kaçtı bir blog yaşlılar için fitness ve beslenme ipuçlarına odaklandı ve bu konuda bir kitap yazdı. genç kalmanın sırları.

Ama RM Krakoff adı altındaAyrıca kendine ait bir edebi kariyeri vardı – bir düzine kitap yazdı 2009’dan beri. Metin yazarı olarak çalıştıktan sonra, dedi Krakov “Atasözü kalemini ağzının olduğu yere koydu (mürekkep bok gibi tadı).” Hem kurmaca hem de kurmaca olmayan yazılarla uğraştı, her şeyi kaleme aldı. kara komediler ile bilim kurgu fantezileri. onun açıklaması Amerika Bağsız: Kaybolmuş Bir Demokraside Şeytanlarla Savaşmak dır-dir… çok fazla.

Açık Krakoff’un Facebook’u sayfasında, “güneş kuşu olmaktan ve her evde yılda altı ay geçirmekten” keyif aldığı için zamanını Jalisco, Meksika ve Peoria, Arizona arasında böleceğini söyledi. Geride iki çocuk, Scott ve Robin ve beş “çok havalı” torun bırakıyor. Scott, romanlarının çoğunun kapak resmine katkıda bulundu.

Razer’dan yapılan açıklamada, “Herkes tarafından RazerGuy olarak bilinen, Kurucu Ortak ve Fahri Başkan Robert Krakoff’un vefatından dolayı üzgünüz” denildi. Twitter’dan. “Robert’ın sarsılmaz dürtüsü ve oyun tutkusu devam ediyor ve hepimize ilham vermeye devam ediyor.”genel-2