Güney Kore romantik draması Mucize: Başkana Mektuplar Pazar gecesi, Kuzey İtalya’nın pitoresk şehri Udine’de her bahar düzenlenen Asya’ya özgü popüler etkinlik olan 24. Uzak Doğu Film Festivali’nin (FEFF) kapanış töreninde büyük kazanan oldu.

Lee Jang-hoon tarafından yönetilen ve ortak yazılan film (Seninle olmak), Udine’nin festivale katılanların halk oylamasıyla her yıl belirlenen birincilik ödülü Altın Dut ödülünü evine götürdü. Organizatörler tarafından “hayallerin gücüne tatlı tabiatlı bir ilahi” olarak tanımlandı. Mucize Uzak kırsal topluluklarına özel bir tren istasyonu getirmek için ailesiyle birlikte çalışan bir lise matematik dahisinin gerçek hayat hikayesini anlatıyor.

Çin film endüstrisi Pazar günü Udine’deki diğer büyük kazanan oldu. Çinli auteur Li Ruijun’un kırsal kesimdeki sersemleticisi Toza Dönüş Pekin merkezli film yapımcısı Xing Wenxiong’un gişe rekorları kıran komedisi olurken, ikinci seyirci ödülünü evine götürdü. Öldürmek için Soğutmak üçüncü sırada geldi. Her iki film de Udine’nin ünlü vokalleri ve geniş görüşlü festival müdavimleri tarafından coşkuyla benimsendi.

Japon ekran efsanesi Takeshi Kitano, bu yıl Udine’nin yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldü. 75 yaşındaki aktör/yönetmen/komedyen festivale bizzat katılamadı, ancak kupasını kabul etmek için Udine’nin büyük Teatro Nuovo’suna gönderilen canlı bir video yayını aracılığıyla ortaya çıktı ve kalabalığa şunları söyledi: “Şimdi birlikte kurgu yapıyorum. Yeni filmim ve onu size sunmak için Udine’ye gelmeyi umuyorum.”

Udine festivali, önceki iki yıl boyunca çevrimiçi ortama geçmek zorunda kaldıktan sonra, 2022’de pandemi döneminde güçlü bir toparlanma sağladı. Festival, Asya’dan 70’in üzerinde film yapımcısı misafir getirdi ve toplam 40.000’den fazla kişiyi (şehrin toplam 100.000 nüfusunun yaklaşık yarısı) bir festival izleyicisine 72 film (13 dünya prömiyeri, 18 uluslararası prömiyer, 11 Avrupa prömiyeri ve 13 İtalyan prömiyeri) gösterdi. . Etkinlik ayrıca pandeminin zorunlu kıldığı bazı dijital yenilikleri de korudu ve festival başlıklarının 28’ini İtalyan MYmovies video platformu üzerinden yayınladı ve 24 ülkeden ek 10.000 sanal festival müdavimi çekti.

Udine’nin en iyi ilk film dalında Manetti Bros. ve Rotterdam Film Festivali direktörü Vanja Kaludjercic’ten oluşan jürisi Beyaz Dut ödülünü Xing’s’e verdi. Öldürmek için Çok Havalı. Festivalin Kara Ejderha geçişine sahip olanlar – sinemalar için tüm gösterimlere premium erişim sağlayan üst düzey bir rozet – ayrıca ayrı bir izleyici ödülü için oy kullandılar. Dust’a dön. Mymovies platformunun çevrimiçi izleyicileri de benzer şekilde, bu yıl Güney Koreli siyasi gerilim filmine layık görülen favori filmlerini seçtiler. kral yapıcı, Byun Sung-hyun’un fotoğrafı. En iyi senaryo dalında yepyeni bir ödül Japon yönetmen Jojo Hideo’ya verildi. Yine de Sevin.

2022 Uzak Doğu Festivali, Udine’nin tarihi şehir merkezine dağılmış mekanlarda yedi gün boyunca gerçekleştirilen çeşitli endüstri fonksiyonlarını da canlandırdı. 250 kadar Avrupalı ​​film profesyoneli, etkinliğin Focus Asia proje pazarına ve endüstri oturumlarına katılmak için geldi. Udine ayrıca, bir hafta boyunca uygulamalı festival eğitimi ve sektöre maruz kalma için dünyanın dört bir yanından gelecek vadeden 10 genç yazar/eleştirmenle uçan bir film gazeteciliği çıraklık programı olan FEFF Kampüsü’nü de geri getirdi.

Festivalin kurucu ortağı Sabrina Baracetti Pazar akşamı kapanış konuşmasında izleyicileri, FEFF’in 25. yıl dönümünü 21-29 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlenecek özel bir baskıyla kutlayacağı gelecek yıl için takvimlerini işaretlemeye çağırdı.

Baracetti sahneden, “Dünyada işler henüz normal olmayabilir,” dedi. “Bir salgın var; ve korkunç bir savaş var. Ama şu anda önemli olan, burada birlikte sevdiğimiz bu sanat formunu kutluyor olmamız.”

Sahneden inerken ekledi: “Gelecek yıla kadar, barış ve sevgi!”sinema-2