Etkileyiciler söz konusu olduğunda, Instagram, Facebook veya TikTok’ta içerik üretmenin oyun gibi bir şey olduğunu ya da her halükarda “gerçek” bir iş olmaktan çok uzak olduğunu düşünenler hala burnunu çekiyor. Ancak içerik oluşturucuların – ve ürünlerini ve hizmetlerini sosyal medyada tanıtmak için etkileyici pazarlama kampanyalarına yatırım yapan şirketler – şu anda köklü bir işletme ve DeRev Lab tarafından 2021’de İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre ciroya sahip. 450 bin istihdam yaratarak bir önceki yıla göre %15 artışla 280 milyon euroya ulaştı.

Bu nedenle, dijital ekonominin büyük bir büyüme içinde olan, ancak belirli bir mevzuatı olmayan ve kahramanları arasında genellikle sözleşmeler, gizli reklamcılık veya ifade özgürlüğü riskleri konusunda yasal kurallardan yoksun karakterler gören bir sektör. Sadece bu “boşluğu” doldurmak için içerik oluşturucuların ve markaların yasal hatalar yapmamalarına yardımcı olacak tavsiyeler içeren bir kılavuz geliyor: buna “Etkileyicilerin hakkı” deniyor. Sosyal medyada işiniz için kurallar ve koruma araçları” başlıklı kitap, sektörün kural ve yönergelerini herkese anlaşılır bir şekilde anlatan, influencerlara hukuki yardım konusunda deneyimli iki avukat Riccardo Lanzo ve Massimo Giordano tarafından kaleme alınan bir cilt. , ana vaka geçmişlerini toplamanın yanı sıra.

rehber – bu internetten ücretsiz indirebilirsiniz İtalyanca ve İngilizce – Giuseppe Vaciago ve 42LF The Innovation Law Firm avukat ekibinin ortağı Matteo Flora ve IUS 40 Legal Studies’in yönetici ortağı Lanzo ve Giordano arasındaki ortaklıktan doğan proje 42Talent’i başlattı. içerik oluşturuculara ve etkileyici pazarlamaya yatırım yapan şirketlere profesyonel hizmetler sunmak.

Kılavuzun içeriği

Rehber, influencer pazarlamanın tanımından başlıyor ve ardından sektör için geçerli olan medeni kanunun kurallarını, tüketici kanununun kurallarını, davranış kurallarını, mahremiyet uyumunu, markanın korunmasının nasıl garanti edileceğini ve içeriğin fikri mülkiyetini göstermektedir. üretilmiş. . Markalar ve influencerlar arasındaki ticari ilişkiyi yöneten ciro sözleşmesinin unsurlarının ve imzalanmadan önce özel olarak müzakere edilmesi gereken maddelerin neler olduğunu, ayrıca markanın “mükemmel influencer”ı belirlemek için analiz etmesi gereken niteliklerin neler olduğunu açıklıyor. Kendi pazarlama kampanyaları için. Ve yine, TikTok’taki içerik oluşturucu sözleşmelerinin kurallarına bir bölüm ayrılmıştır, daha sonra Jüri ve Antitröst kararlarını toplayan vaka geçmişi bölümüne ulaşmak için hem etkileyiciler arasındaki sözleşme ilişkisini tehlikeye atabilecek hataları hem de marka, her ikisinin de itibarı. Ek’te, diğerlerinin yanı sıra, Ticari İletişim Özdenetim Kuralları ve Igersitalia Derneği’nin Dijital İçerik Oluşturucuları için Etik Kuralları yayınlanmaktadır.

Influencer mesleği, on kural

Sadece web profesyonellerine değil, aynı zamanda sürekli genişleyen bir sektör hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen meraklılara da yönelik olan cilt, aynı zamanda 42Talent’in etkileyici mesleği için “on altın kural” dediği şeyi de topluyor: sırayla tavsiye verin. sosyal ağlarda doğaçlama yapmamak ve kendi ayırt edici işaretlerini korumak, şeffaf reklamcılık kurallarına, tüketiciyi nasıl koruyacağına, sözleşme müzakere danışmanlığına kadar.genel-18