hangi hızda Erken verilere göre, yeni başlayanlar 100 milyon dolar veya daha fazla değere sahip turlar yavaşlıyor.

TechCrunch’ın analizi, bir yıl geriye uzanan tarihsel dönemlere bakıldığında sunum kitabı veriler, 2022’nin ikinci çeyreğinin, ilk çeyreğin mega-tur olarak adlandırılan çetelesini aşma hızında olduğunu gösteriyor. Ve veriler Crunchbase benzer bir düşüş göstermektedir.

2022’nin ilk çeyreğinin, 2021’in son iki çeyreğinden 100 milyon dolar veya daha fazla değerinde daha az tur gördüğünü düşündüğünüzde, geç aşamadaki özel pazar yatırımında bir yavaşlama görüyoruz.


Exchange, girişimleri, pazarları ve parayı araştırıyor.

Her sabah TechCrunch+’ta okuyun veya her Cumartesi The Exchange bültenini alın.


Büyük risk sermayesi turlarının daha az olması şaşırtıcı değil. Aslında, daha genel olarak yazılım değerlemelerinde gördüğümüz azalma ve özel pazar anlaşmaları için risk ortamının son aylarda daha muhafazakar hale geldiği gerçeği göz önüne alındığında, bunu bekliyorduk. Jeopolitik istikrarsızlık ve enflasyon endişeleriyle birleşen büyük bir kamu piyasası satışları bunu yapacak.

Geç aşama risk sermayesi piyasası daha istikrarlı hale gelirken, kripto dünyası yüz milyonlarca dolar toplayan muazzam anlaşmalar görüyor. Kontrast dikkat çekicidir. Bunun hakkında konuşalım.

Büyük raundları yükseltmek için hala iyi bir zaman

Değişen risk sermayesi piyasasını takip etmeyi zorlaştıran şey, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden çıkıyor olmamız. Dolayısıyla veriler, 2022’nin ikinci çeyreğinde şimdiye kadar 100 milyon dolar veya daha fazla değere sahip 100 ila 132 girişim turu (sırasıyla PitchBook ve Crunchbase verileri) olduğunu gösterse de, bugün tarihsel döneme kıyasla hala çok fazla para akışı olduğunu anlamalıyız. Rakamlar yakın vadede bir düşüşü temsil etse bile normlar.

Geriye bakıldığında, 2021’in bir süre için risk sermayesi faaliyeti için yüksek bir su işareti olacağı açık görünüyor. 2022’nin geçen yılın çetelesini geçebileceğine dair çok az gösterge var ve ufukta ekonomik bulutlar varken, 2023’ün dümdüz geçeceğine bahse giren herkes, hakim akla karşı bahse giriyor.genel-24