Bilgisayar çipi sıkıntısının yakın zamanda sona ereceğini umuyorsanız, Intel CEO’su Pat Gelsinger’ın size kötü bir haberi var. Gelsinger’e göre, 2024 yılına kadar işler normale dönmeyebilir.

Haber döngüsünde kıtlık neredeyse kaçınılmazdı, ancak son görünüm genellikle daha olumlu oldu – gerçekten de 2024, başka yerlerde bahsettiğimizi gördüğümüzden daha ileri bir tarih. Son birkaç haftadır GPU arzı artıyor ve fiyatlar düşüyor, bu da tünelin sonunda ışık olduğunu gösteriyor. Ancak Gelsinger, resmi değiştiren bir şeyin değiştiğine inanıyor.

Intel

içinde CNBC ile röportaj, Gelsinger, kıtlıkların artık sadece talaşlarda kullanılan malzeme eksikliğine neden olmak yerine, temel üretim araçlarının tedarikini etkilediğini açıkladı. Bu aletler olmadan, talaşları yapmak daha da büyük bir sorun haline gelir.

Gelsinger, “Yarı iletken eksikliğinin 2023’teki önceki tahminlerimize göre 2024’e sürükleneceğine inanmamızın nedeninin bir kısmı bu, çünkü kıtlıklar şimdi ekipmanı vurdu ve bu fabrika rampalarından bazılarına daha fazla meydan okunacak” dedi.

Yeni 2024 tarihi, AMD CEO’su Dr. Lisa Su ve Gelsinger’ın kendisi. Bu röportajdan önce Intel’in CEO’su, 2023 yılına kadar bir “arz-talep dengesi” göremeyeceğimize inanıyordu ve o zamana kadar her çeyrekte bir şeyler kademeli olarak iyileşiyordu. Artık bu görüş değişmiş görünüyor.

Pandeminin tüm dünyada tedarik zincirlerini alt üst etmesiyle birlikte Intel, ABD ve Avrupa’da fabrikalar açarak üretim tesislerinin konumunu çeşitlendirmeye çalıştı. Gelsinger, “Bu ekipman ilişkilerine gerçekten yatırım yaptık, ancak bu, bizim ve diğer herkes için kapasite oluşumunu hızlandıracak, ancak endüstrinin geri kalanından daha iyi konumlandığımıza inanıyoruz” dedi.

Yine de, kıtlığın potansiyel olarak 18 ay daha devam etmesi beklenirken, çip fiyatlarının ve bulunabilirliğin uzun vadede ne zaman daha iyi hale geleceğine dair beklentilerinizi azaltmak muhtemelen iyi bir fikirdir. Şu anda bazı iyileştirmeler görüyor olsak da, Intel’den gelen haberler, kendimizi fazla kaptırmamamız gerektiğini gösteriyor.


genel-19