Milyarder teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın iki üst düzey Twitter yöneticisini alenen eleştirmek için seçmesi, sosyal medyada bir yangın fırtınasını tetikledi. Musk ve takipçileri, firmanın en iyi Hint asıllı avukatı Vijaya Gadde ve Jim Baker adındaki başka bir avukatla çatıştı. Birçok kullanıcı, yeni Twitter patronunun şirketi böyle yönetmek isteyip istemediğini merak etti. 44 milyar dolarlık bir anlaşmayla Twitter’ı satın alma teklifi kabul edilen Musk, Gadde’yi ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarıyla ilgili hikayeleri sansürlediği için eleştirdi. Tesla’nın kurucusu daha sonra Baker’a nişan aldı.

Twitter’da Hukuk, Politika ve Güven Lideri olan Gadde’nin, Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarıyla ilgili özel bir haber nedeniyle ABD’nin önde gelen bir tabloidinin hesabını askıya almada önemli bir rol oynadığı söyleniyor. Hikaye, o zamandan beri, raporu yanlış bilgi olarak reddeden birçok medya kuruluşu tarafından doğrulandı. Musk’ın eleştirisi, Gadde’yi “nefret dolu tweetlerle” de eleştiren takipçileri tarafından kilitlendi.

Ancak çoğu kişi Musk’ın Gadde’yi açıkça yanlış eleştirme şeklini bulduğunda geri tepme kısa sürede başladı.

Tesla CEO’su 44 milyar dolarlık bir anlaşmanın ardından şirketi devraldıktan sonra Gadde’nin ağlayan toplantısını ekipleriyle paylaşan podcast sunucusu Saagar Enjeti’ye yanıt veren Musk, New York Post’un Twitter hesabını “gerçek bir hikaye yayınladığı için açıkça inanılmaz derecede uygunsuzdu” dedi. ”

Birkaç kullanıcı daha sonra Musk’ın Gadde’yi eleştirmesinin de uygunsuz olduğuna dikkat çekti.

“@elonmusk, Twitter politikası yürütücüsü @vijaya’nın çalışmalarını kamuoyu önünde eleştirmesinden birkaç dakika sonra, sözleri nefret dolu tweet’lerle dolu. Şirketi böyle mi yönetmeyi planlıyor?” bir kullanıcı sordu.

Kullanıcı, her Twitter çalışanının buna bakması gerektiğini ve “sırada ne olacağını düşünmesi” gerektiğini ekledi.

Başka bir kullanıcı, Musk’ın Gadde hakkında attığı tweet ile Twitter ile yapılan anlaşmanın bir bölümünü ihlal ettiğine dikkat çekti.

Üçüncü bir kullanıcı, Musk’ın “artık alenen kabul ettiğini ve bugün iki bireysel Twitter çalışanının Sağından gelen eleştirileri güçlendirdiğini” söyledi.

“Yeni sahibi, 84 milyon takipçisi için, çalıştığınız sitede, sistematik olarak meslektaşlarınıza saldıran bir şirket için sabah kalkıp işe gittiğinizi ve sıranın sizin olabileceğini bilerek hayal edin. Bu, Twitter çalışanlarının korktuğu en kötü senaryo” dedi.

Gadde’nin eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabının kapatılmasında rol oynadığı bildirildi. 2011’den beri Twitter ile ilişkilendirilmiştir.

Musk, muhafazakar yorumcu Mike Cernovich’in bir tweet’te Baker’ın çalışmalarını eleştirmesinin ardından Gadde’ye ek olarak Twitter’ın Genel Danışman Yardımcısı Jim Baker’ı da seçti.

Musk, “Kulağa çok kötü geliyor…” diyerek yanıtladı.

Musk Pazartesi günü yaptığı 44 milyar dolarlık Twitter satın alma anlaşmasının başarılı olduğunu doğruladı.genel-8