Salı günü Microsoft, bulut bilişim hizmetlerine olan talebin etkisiyle gelecek mali yıl için çift haneli gelir artışı öngörüyor ve hisseleri yaklaşık yüzde 4 arttı.

Microsoft, Azure platformundaki güçlü büyüme sayesinde, dördüncü mali çeyrek için Akıllı Bulut gelirinin 21,1 milyar $ (kabaca 1,61,695 Rs) ila 21,35 milyar $ (kabaca 1,63,611 Rs.) arasında olacağını tahmin ediyor. Refinitiv verilerine göre, bu, Wall Street’in 20.933 milyar dolarlık (kabaca 1.60.427 crore) fikir birliği ile karşılaştırıldı.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, “Daha düşük fiyata daha fazla değere sahip olduğunuz herhangi bir makro rüzgar varsa, kazanırsınız demektir. Bizim durumumuzda, ticari bulut tekliflerimiz söz konusu olduğunda, yığın genelinde bu konuda önemli avantajlarımız var” dedi. , şirketin önümüzdeki mali yıl için nasıl çift haneli büyüme öngördüğü sorulduğunda, dedi.

TECHnalysis Research baş analisti Bob O’Donnell, Microsoft’un endüstri trendlerini alt etme becerisine dikkat çekti.

O’Donnell, “Büyük teknoloji etrafındaki mevcut kasvet ve kıyamete rağmen, Microsoft’un güçlü gelirleri ve sağlam tahmini, tüm teknolojilerin risk altında olmadığını vurgulamaktadır.” “İşletmelerin operasyonlarını modernize etmek için ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri sunmaya odaklanan şirketler için .. . hala pek çok artı yönü var.”

Salı günü Microsoft, Wall Street beklentilerini aşan mali üçüncü çeyreği için kar ve gelir bildirdi ve bulut tabanlı hizmetlerine olan talepten de yararlandı.

Microsoft sonuçları, ekonomiler yeniden açıldıkça ve işletmeler personelin alternatif olarak ofisten ve evden çalışmasına izin veren hibrit bir modele geçtikçe pandemi kaynaklı satışlarının büyümesini sürdürebileceğini gösteriyor.

Microsoft’un yatırımcı ilişkileri genel müdürü Brett Iversen, bu eğilimin Windows ürünlerinin gelirini artırmaya da yardımcı olduğunu söyledi. Reuters’e verdiği demeçte, “Ticari PC pazarındaki güç, Windows OEM gelirini yüzde 11 artırdı” dedi. Azure’ın üçüncü çeyrekte yüzde 46,0’lık yıllık büyümesi, bir önceki çeyreğe göre sabit kaldı ve Visible Alpha tarafından derlenen yüzde 45,6’lık büyüme tahminleriyle uyumluydu. Yine de Azure büyümesi, yüzde 60 aralığındayken 2020 mali yılına göre sabit bir düşüş gösterdi.

Buna karşılık, Salı günü Google üst kuruluşu Alphabet Inc, Google Cloud’un ilk çeyrekteki büyüme oranının 2021 dördüncü çeyreğindeki yüzde 44,6’dan yüzde 43,8’e hafifçe düştüğünü bildirdi. Alphabet’in ilk çeyrek geliri beklentilerin altında geldi ve mesai sonrası işlemlerde hisseleri yüzde 2 düştü.

Microsoft’tan Nadella, 100 milyon doların üzerinde (kabaca 766 crore Rs) Azure anlaşmalarının sayısının üçüncü çeyrekte yıldan yıla iki katından fazla arttığını söyledi.

Investing.com kıdemli analisti Haris Anwar, “Bu rakamlar, müşterilerin bulut bilişime geçişlerini hızlandırırken Microsoft’a yönelmeye devam ettiğini ve mevcut rahatsız edici ekonomik ortamın şirketin ana büyüme faktörünü henüz etkilemediğini gösteriyor” dedi.

Yine de Microsoft CFO’su Amy Hood, Çin’in pandemi nedeniyle kapanmasının Mayıs ayına kadar uzaması durumunda şirketin işinin etkilenebileceğini, ancak kapatmaların mevcut etkisinin Microsoft’un görünümüne zaten yansıdığını söyledi.

Yatırımcılara, “Ancak, Mayıs ayına kadar uzanan uzun süreli üretim kesintileri, Windows OEM, yüzey ve Xbox donanımına bakışımızı daha da olumsuz etkileyecektir” dedi.

Şirket, üçüncü çeyrekte 49.36 milyar dolar (kabaca 3.78.270 Rs) gelir bildirdi, buna karşılık bir yıl önce 41.7 milyar dolar (kabaca 3,19,567 rupi) gelirdi. Refinitiv IBES verilerine göre, analistler ortalama olarak 49.05 milyar $ (kabaca 3.75,895 rupi) gelir bekliyordu.

Net gelir, 31 Mart’ta sona eren çeyrekte hisse başına 16.73 milyar $’a (kabaca 1.28.210 Rs.) veya 2.22 $’a (kabaca 170 Rs) yükseldi ve 15.46 milyar $’dan (kabaca 1.18.470 Rs.) veya 2.03 $’a yükseldi ( Bir yıl önce, hisse başına kabaca Rs. 150). Bu, analist hedeflerini 2,19 $ (kabaca 150 Rs) aştı.

© Thomson Reuters 2022
genel-8