Kredi: CC0 Kamu Malı

Çin, dünya için tehdit oluşturan asteroitleri izlemek için bir sistem geliştirmeyi planlıyor ve ülkenin uzay programı için artan emellerini vurguluyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi müdür yardımcısı Wu Yanhua, resmi Xinhua Haber Ajansı’na göre bir TV röportajında, ülkenin gezegeni tehlikeye atan asteroitleri ortadan kaldırmanın yollarını da araştıracağını söyledi.

Sistemi test etmek için Çin, 2025 veya 2026’da bir asteroide doğru bir uzay aracı göndermeyi ve onu incelemek ve ardından rotasını değiştirmeyi planlıyor, dedi Wu, bunun nasıl çalışacağına dair ayrıntı vermeden.

Asya ülkesi, son yıllarda uzay programı için planlar yaptı. Ocak ayında Wu, Pekin’in ayda bir üs inşa etmek için Rusya ile bir anlaşma imzaladığını ve geçen yıl bir Çin ay misyonunun ay örnekleriyle dünyaya döndüğünü söyledi.

Çin’in uzay programı konusundaki özlemleri ABD ile gerginliği artırdı İki taraf, Pekin’in uzay istasyonuna tehlikeli bir şekilde yaklaştığını söylediği SpaceX uyduları konusunda fikir ayrılığı yaşadı ve Asya ulusunun hükümetini bir Birleşmiş Milletler komitesine gönderdiği bir notta SpaceX’i eleştirmeye teşvik etti. uzaydaki operasyonları denetleyen. Bu ayın başlarında Pentagon, Çin ve Rusya’nın ABD uydularına saldırabilecek silahları konuşlandırmaya devam ettiğini söyledi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, dünya ile çarpışma rotasında olabilecek asteroitler için alanı zaten izliyor. Hawaii, Şili ve Güney Afrika’daki teleskopları kullanan Asteroid Karasal Etki Son Uyarı Sistemi, bu yıl yükseltildi, böylece her 24 saatte bir gökyüzü taramasını tamamlıyor.


Çin’in ‘uzay rüyası’: Ay’a ve ötesine uzun bir yürüyüş


©2022 Bloomberg LP
Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: Çin, 27 Nisan 2022’de https://phys.org/news/2022-04-china-asteroids-hurtling-earth.html adresinden Dünya’ya doğru hızla ilerleyen asteroitleri ortadan kaldırmayı planlıyor (2022, 26 Nisan)

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1