Boeing ve fırlatma ortakları, kuşatılmış Starliner CST-100 uzay aracının bir sonraki test uçuşu için son hazırlıkları yapıyorlar.

Şu anda 19 Mayıs’ta yapılması planlanan Yörünge Uçuş Testi-2’nin, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) mürettebatsız bir görevde Starliner’ın insan taşıma yeteneklerini göstermesi bekleniyor.

Önemli görev, Aralık 2019’da Boeing’e ait Starliner’ın amaçlanan yörüngesine ulaşamadığı başarısız bir test uçuşunu takip ediyor.

Uzay aracının yazılımında birden fazla düzeltme yapıldıktan sonra, NASA ve Boeing geçen yıl Ağustos ayında ikinci bir test uçuşunu denemeyi planlamıştı. Ancak, mühendisler Starliner’ın tahrik sistemiyle bağlantılı valf sorunlarını keşfettikten sonra görev, fırlatmaya yakın bir şekilde temizlendi.

Starliner, Florida’daki Cape Canaveral’dan bir United Launch Alliance (ULA) Atlas V roketinin üzerine fırlatılacak. Atlas V roketinin fırlatma gününe hazırlık olarak 26 Nisan Salı günü Cape Canaveral Dikey Entegrasyon Tesisi içinde gerçekleştirilen operasyonda ilk etabın üzerine başarıyla yerleştirildi. Starliner, Mayıs ayı başlarında roketin tepesine yerleştirildi.

Çift Motorlu Centaur tepeye kaldırıldı #AtlasV bugün ULA’nın 150. görevi için. Roket, 19 Mayıs’taki kalkıştan önce uçuş öncesi testlerine başlamaya hazır. @BoeingSpace's #yıldız gemisi için #OFT2 misyon.

Blogumuzun tamamını okuyun: https://t.co/TP9jkQQnHH pic.twitter.com/XoLi3M5ijK

— ULA (@ulalaunch) 26 Nis 2022

Merakla beklenen test uçuşu, fırlatmadan beş gün sonra Teksas’taki White Sands Füze Menzilinde paraşüt destekli bir inişle Dünya’ya dönmeden önce Starliner’ın ISS ile rıhtımını görecek.

Başarılı bir uçuş, Boeing’in Starliner uzay aracını, uzay ajansının kapsamlı deneyimini özel şirketler tarafından geliştirilen ve inşa edilen yeni teknoloji ile birleştirerek uzaya erişilebilirliği artırmayı amaçlayan bir kamu-özel çaba olan NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Örneğin SpaceX, 2012’den beri ISS’ye kargo taşıyan ve 2020’den beri mürettebatlı uçuşlar yapan yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracıyla başarıyı yakalayarak şimdiden programın bir parçası.

Yıllarca süren sorunların ve iki başarısız görevin ardından NASA ve Boeing, gelecek ayki Yörünge Uçuş Testi-2 görevinin başarılı olmasının ne kadar önemli olduğunun çok iyi farkındalar. Önemli uçuşun canlı akışını nasıl izleyeceğiniz hakkında bilgi almak için saate yakın bir zamanda tekrar kontrol ettiğinizden emin olun.


genel-19