5G’li akıllı telefonlar, yalnızca en ucuz cihazlar kategorisine ulaşmakla kalmayıp, bütçe segmentinde bile norm haline geldi. Counterpoint’e göre Samsung, 5G akıllı telefon pazarına liderlik ediyor. Android akıllı telefon pazarından bahsetmemiz şartıyla.Şubat ayında en çok satan 10 5G akıllı telefon listesinde, ilk dört yer de dahil olmak üzere pozisyonların yarısını Samsung cihazları işgal etti.

Ve görebileceğiniz gibi, liderler hiç de en ucuz modeller değil, orta bütçeli Galaxy A52s, Galaxy A32 ve amiral gemisi Galaxy S22 Ultra ve Galaxy S21 FE. Ancak ilk on sadece ucuz bir Galaxy A22’yi kapatır. Genel olarak, Samsung 5G cep telefonu pazarının %24’ünü işgal etti.

5G pazarında Android akıllı telefon alıcıları Samsung'un ilk tercihi.  Şirketin cihazları ilk on içinde beş yer aldı

Listede ayrıca Oppo Reno7, Honor 60, Vivo S12, Xiaomi Redmi K40 ve Honor X30 yer alıyor.

Analistler ayrıca, Android cihazlarının küresel 5G cihaz satışlarının %67’sini oluşturduğunu, Android çalıştıran en çok satan 10 5G akıllı telefonun ise ilgili segmentteki satışların %20’sini oluşturduğunu belirtiyor. Ve Apple’ın tüm 5G akıllı telefon pazarındaki satışların %33’ünü oluşturduğunu, yani genel olarak lider olduğunu hesaplamak kolaydır.genel-22