Bu resmi! Dünyanın en zengin adamı Elon Musk, Twitter’ı satın alıyor. Kamuya açık kişiliğini şekillendirmek için 84 milyondan fazla takipçisi olduğu sosyal medya platformunu kullandı – insanları kızdırıyor ve istediği zaman şakalaşıyor. Şimdi Twitter’ı dönüştürmek istiyor.

Musk’ın site için büyük planları var ve bunun bir serbest konuşma platformu olarak potansiyeline ulaşmadığına inanıyor. Anlaşma Pazartesi günü açıklandığında Musk yaptığı açıklamada, “Özgür konuşma, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır” dedi.

Kendisine “ifade özgürlüğü mutlakçısı” diyen milyarder, en kötü eleştirmenlerinin “uygarlığın geleceği için son derece önemli” olduğuna inandığı mikro-blog web sitesinde tweet atmaya devam etmelerini istiyor.

Kalıcı yasaklara karşı “temkinli davranarak” Twitter’ı ifade özgürlüğü için daha dostça bir yer haline getirmek istiyor. Salı günü, “Bir sosyal medya platformunun politikaları, soldaki ve sağdaki en uç yüzde 10 eşit derecede mutsuzsa iyidir” diye tweet attı.

Ama konuşma özgürlüğü konusunda kafa yormak başka, adım atarken eleştiri almak başka bir şey. Musk’ın geçmiş performansına bir göz atıyoruz.

Çalışanları işten çıkarmak

Tesla CEO’sunun çalışanları ve eleştirmenlerine inanılırsa, “ifade özgürlüğü” iddiaları bir saçmalıktan başka bir şey değildir. Konuşma haklarını savunmayı bir kenara bırakın, Musk geçmişte bunu boğdu, insanları davalarla tokatladı ve kınamalarından dolayı onları cezalandırmanın bir yolunu buldu. Kendisiyle aynı fikirde olmayan çalışanları işten çıkardı.

Eski bir Telsa çalışanı olan John Bernal, kanalında otomobilin otomatik pilot işleviyle ilgili YouTube incelemelerini yayınladıktan sonra görevden alındı. Videoda Tesla’nın bir reklam panosuna çarptığı görülüyor.

Görevden alınmadan önce, yöneticileri tarafından Bernal’e “Tesla politikasını bozduğu” ve YouTube kanalının bir “çıkar çatışması” olduğu söylendi. Ancak yazılı ayrılık bildiriminde kovulma nedeni belirtilmedi.

Pazartesi günü Twitter’da “Görünüşe göre @elonmusk bir özgür konuşma mutlakçısı… IMO’nun güvenlik endişelerini içermediği sürece” dedi.

Bu ayın başlarında yayınlanan bir videoda Bernal, “Şubat ayında Tesla’dan kovuldum ve bunun nedeni olarak YouTube’um gösterildi. Yüklemelerim, ücretini ödediğim yazılımla şirket zamanı veya mülk dışındaki kişisel aracımdan olmasına rağmen.”

Tesla’yı kınamak için ağır bir bedel ödeyen sadece Bernal değil. Cristina Balan, araçların güvenliği konusunda alarm vermesinin ardından şirketten kovuldu. Hepsi bu değil. Şirket ayrıca kendisi hakkında basına yanlış bilgiler sızdırmaya başladı. Tesla’ya hakaret davası açan Balan, şunları söyledi: Kere“Musk, ifade özgürlüğünün tam tersi olan mutlakiyetçilik konusunda mutlakiyetçidir.”

Tesla Motors CEO’su, şirketi eleştiren çalışanları işten çıkardı. AFP

Gazetecilerin, eleştirmenlerin peşinden gitmek

Telsa ile çalışmayan ancak şirketle müşteri veya gazeteci olarak ilişki kuranlar güvende olmaktan uzaktır.

Müşterilerin, “Tesla’nın başarısız olmasını isteyen çok sayıda insan var” nedeniyle YouTube’da yayınlayacaklarını “seçici” olarak seçmeleri gerektiğini söyleyen gizlilik anlaşmaları imzalamaları için tam kendi kendine sürüş teknolojisini test etmelerini gerektiriyor. LA Times.

Tesla Model X lansman etkinliğine övgüler yağdırmayan bir gazeteci, Musk tarafından aranarak araç siparişi iptal edildi.

“Montana Skeptic” lakabını kullanan isimsiz bir yatırımcı için, Tesla’nın hisselerinin tükeneceğini tahmin ettiğinde işler iyi gitmedi. Musk onun kim olduğunu öğrendi, şirketini aradı ve dava açmakla tehdit etti.

Şüpheci, Twitter hesabını devre dışı bırakmaya karar verdi ve Tesla hakkında yazmayı bıraktı. “Ona cevabım [Musk’s} threats was simply to protect my employer and preserve my employment,” he wrote in a blog.

‘Not a guy you want to cross’

Musk’s alleged intolerance extends beyond Tesla. After cave rescue driver Vernon Unsworth said that Musk sending engineers and subamarine to rescue stranded children in Thailand was a “PR student”, the entrepreneur called the man a “pedo” (paedophile) on Twitter. He hired a private investigator to prove his accusation and called the man a “child rapist” in an email to a BuzzFeed reporter.

Unsworth sued Musk but lost the case. His lawyers argued that a reasonable person should not take his tweets seriously.

Musk “is willing to go to great lengths to punish or retaliate against people who speak ill of him,” Ed Niedermeyer, who struggled to find sources to talk to him, even off the record, for his book on Tesla, told LA Times. Sources who did contact the writer told him “Elon Musk is not a guy you want to cross”.

Elon Musk is one of Twitter's most-followed personalities with more than 83 million followers. AP

Elon Musk is one of Twitter’s most-followed personalities with more than 84 million followers. AP

The malicious MuskBros

Musk has vowed to “defeat the spam bots or die trying”. Ironically, many of his and Tesla’s millions of followers are bots.

He also has a dedicated fan base that is known to viciously attack and troll people online, and even run dedicated campaigns against them if they have anything unsavoury to say about Tesla or its owner. They often dox people for having views that are not favourable to either.

Musk’s fans who revere him are “known for haranguing people they believe have crossed him, journalists especially, with relentless fervour,” writes The Verge in an article titled ‘The Gospel of Elon Musk, According to his Flock’.

If Musk hits out at the media over negative publicity, his fans follow. They continue to attack those singled out by the entrepreneur for days. Some of the toxic fan base do not hesitate to target women.

“…there is an army —mostly young, mostly white, almost entirely men—that marches behind him. These MuskBros, as we call them, make it their mission to descend on women who criticise Musk, and tear them to pieces. I know, because it has happened to me. More than once,” wrote journalist Erin Baba in The Daily Beast.

Musk might call himself the poster boy of free speech but evidence suggests otherwise.

With inputs from agencies

Read all the Latest News, Trending NewsCricket News, Bollywood News,
India News and Entertainment News here. Follow us on Facebook, Twitter and Instagram.genel-5