Tarafından

Sanatçının iki beyaz cüce yıldız arasındaki nadir bir tür yıldız birleşme olayı izlenimi. Kredi bilgileri: Nicole Reindl

Tübingen ve Potsdam Üniversitelerinden Prof. Klaus Werner liderliğindeki bir Alman gökbilimci ekibi, yeni bir tür garip yıldız keşfetti. Arizona’daki Büyük Dürbün Teleskop ve Xinglong, Çin merkezli ve Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomik Gözlemevleri tarafından işletilen Büyük Gökyüzü Alanı Çok Nesneli Fiber Spektroskopik Teleskop (LAMOST) tarafından toplanan yıldız örneğinin spektrumları , sıcaklıklarını, yüzey yerçekimini ve element bolluklarını elde etmek için kullanıldı.

Normal yıldızların hidrojen ve helyumdan yapılmış yüzeyleri varken, Werner ve meslektaşları yıldızları karbon ve oksijenden yapılmış yüzeylerle tanımladılar, He-yanmasının külleri – bir yıldız için çok egzotik bir bileşim. Durum daha da şaşırtıcı hale geliyor çünkü yeni yıldızların çekirdeklerinde hala helyum yaktığını gösteren sıcaklıkları ve yarıçapları var.

“Normalde, bu yüzey bileşimlerine sahip yıldızların, çekirdeklerinde helyum yakmayı çoktan bitirmiş ve beyaz cüce olma yolunda olmalarını bekleriz. Bu yeni yıldızlar, yıldızların evrimini anlamamız için ciddi bir meydan okumadır” diye açıklıyor Tübingen Üniversitesi’nden Prof. Klaus Werner, bu makalenin başyazarı.

Bu sonuçlar dergide yayınlandı. Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimleri.

Aynı dergide bu makaleyle arka arkaya yayınlanan La Plata Üniversitesi’nden (Arjantin) ve Garching’deki (Almanya) Max Planck Astrofizik Enstitüsü’nden bir grup gökbilimcinin ikinci makalesi, bunların oluşumu için olası bir açıklama sunuyor. . “Alman meslektaşlarımız tarafından keşfedilen yıldızların, iki yıldız arasındaki çok nadir görülen bir yıldız birleşme olayında oluşmuş olabileceğine inanıyoruz. Beyaz cüce yıldızlar,” diyor ikinci makalenin baş yazarı Miller Bertolami.

Yakın ikili sistemlerde beyaz cüceler arasında yıldız birleşmelerinin meydana geldiği bilinmektedir. yerçekimi dalgaları. Miller Bertolami, “Genellikle, beyaz cüce birleşmeleri, karbon ve oksijen bakımından zengin yıldızların oluşumuna yol açmaz,” diye açıklıyor, “ancak çok özel kütlelerle oluşturulmuş ikili sistemler için, karbon ve oksijen açısından zengin bir beyaz cücenin olabileceğine inanıyoruz. helyumca zengin bir yıldızın üzerinde parçalanıp birikerek bu yıldızların oluşumuna yol açar” diye ekliyor araştırmacı.

Yine de mevcut hiçbir yıldız evrim modeli bu yıldızları tam olarak açıklayamaz. Miller Bertolami’nin detaylandırdığı gibi, “Bu birleşmelerin gerçekten gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini değerlendirmek için rafine modellere ihtiyacımız var. Bunlar sadece bu yıldızları daha iyi anlamamıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ikili sistemlerin geç evrimi ve yıldızları evrimleştikçe nasıl kütle alışverişi yaptıkları hakkında daha derin bir fikir verebilir. Gökbilimciler ikili yıldızların evrimi için daha rafine modeller geliştirene kadar, yeni keşfedilen yıldızların kökeni tartışmaya açık olacak.

Bu araştırma hakkında daha fazla bilgi için, Gökbilimciler Helyum Yanan Küllerle Kaplanmış Garip Yeni Bir Yıldız Türünü Keşfetmek bölümünü okuyun.

Referans: Klaus Werner, Nicole Reindl, Stephan Geier ve Max Pritzkuleit tarafından “Helyum yakan külle kaplı sıcak alt cücelerin keşfi”, 12 Şubat 2022, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri: Mektuplar.
DOI: 10.1093/mnrasl/slac005uzay-2