Roscosmos’un bir parçası olan Rus Uzay Sistemleri holdinginden bilim adamları, gelecekteki küçük Dünya uzaktan algılama uyduları takımyıldızı için yeni nesil yörünge tarama cihazlarının oluşturulmasını tamamladılar. Bu, Roscosmos’un basın servisi tarafından bildirildi.Roskosmos’a göre, teknoloji, Rostec devlet şirketinin Shvabe holdinginin mühendisleri tarafından üretilen uydu gözlem ekipmanının bir parçası olarak benzersiz bir malzemenin kullanımına dayanıyor – silikon karbür.

Yeni yerli sistem, Rusya'nın dünyadaki olayların ultra yüksek çözünürlükte sürekli ayrıntılı fotoğraf ve video kaydını yapmasına izin verecek.

Yeni yerli sistemin, Rusya’nın Dünya’daki olayların sürekli ayrıntılı fotoğraf ve video kaydını ultra yüksek çözünürlükte yapmasına izin vereceği de vurgulanıyor. Yüksek kaliteli optik bileşenlere sahip bir kamera merceği, çeşitli, bazen zor çekim koşullarında güzel, ayrıntılı görüntüler oluşturmanıza olanak tanır. Roscosmos, Dünya’yı ultra yüksek uzamsal çözünürlükle çekmek için uzay telefoto lensleri oluşturmayı planlıyor: 1 metreden az.

Yeni yerli sistem, Rusya'nın dünyadaki olayların ultra yüksek çözünürlükte sürekli ayrıntılı fotoğraf ve video kaydını yapmasına izin verecek.

Shvabe holdinginin Lytkarino optik cam fabrikası tarafından üretilen silisyum karbür, cihazın optik devresinin gövdesini ve elemanlarını yapmak için kullanılır – çok bölgeli bir tarama cihazı. Daha önce bu amaçlar için çelik, alüminyum veya titanyum kullanılıyordu. Yeni bir malzemenin kullanılması, cihazı uzaydaki sıcaklık değişimlerine karşı duyarsız hale getirir, ağırlığını önemli ölçüde hafifletir ve agresif bir ortamın etkisi altında cihazın dış kabuğunun geçici deformasyonunu bile ortadan kaldırır.

Roscosmos yönetiminin baş tasarımcısı Yuri Gektin şunları söyledi:

Rusya’da ilk kez tarama ekipmanında en son teknolojilerin kullanılması, yalnızca “fotoğraf çekmeyi” değil, aynı zamanda dünya yüzeyindeki olayların ve süreçlerin video gözetimini gerçekleştirmeyi de sağlayacaktır. Örneğin, küçük uydulardan biri belirli bir bölge üzerinde hareket ettiğinde, gerekli alanı geçtiği anda video kaydını açar. Uygun bir bakış açısı “kapanmaya” başladığında, bu sırada başka bir uzay aracı zaten gözlem bölgesine girer ve görevi “keser”. Böylece yerel olayları, tesis inşaatlarının ilerlemesini, doğa olaylarını, endüstriyel ve tarımsal faaliyetleri ve daha birçok süreci online olarak takip edebileceğiz. Ve her şey ayrıntılı olarak görülecektir.genel-22