Avrupalı ​​milletvekilleri, telefon, tablet ve hatta dizüstü bilgisayar üreticilerinin şarj için bir USB Type-C (USB-C) bağlantı noktası sağlamasını gerektiren yeni bir yasaya doğru ilerledi.

İç Pazar ve Tüketiciyi Koruma Komitesinden Milletvekilleri 2’ye karşı 43 oyla Avrupa Komisyonu’nun, akıllı telefon ve diğer küçük cihaz üreticilerinin ortak bir USB-C şarj bağlantı noktası kullanmasını zorunlu kılacak şekilde AB Radyo Ekipmanı Yönergesi’ni gözden geçirmeye yönelik Eylül ayı önerisi. Avrupa Komisyonu, önerisini, Avrupa Parlamentosu üyelerinin ortak bir şarj cihazı lehine yaptığı büyük oylamadan bir yıl sonra yayınladı.

Ortak şarj cihazı önerisi, çevreyi korumak ve tüketicileri gereksiz alışverişlerden kurtarmak için yeni cihaz alımlarını şarj cihazlarından ve kablolardan ayırmayı amaçlıyor. AB’nin “onarım hakkı” yasaları aracılığıyla e-atıkları azaltma misyonuna katkıda bulunacaktır.

Dizüstü bilgisayarlara genişletilen USB-C kuralları

AB yasa koyucuları ayrıca yeni cihazların, ürünün şarj cihazı içerip içermediğini belirten net bir etiket taşımasını istiyor, böylece tüketiciler, halihazırda bir kablo ve şarj cihazına sahiplerse farklı satın alma seçimleri yapabilirler.

Tekliften en açık şekilde etkilenen satıcı, iPhone’unun bir Lightning bağlantı noktasına sahip olduğu ve çoğu Android telefonun zaten önerilen kurallara uyduğu Apple’dır. Apple’ın sahip olduğu beyan Ortak AB şarj kuralları, dünya çapındaki tüketicilere zarar verecek ve yeniliği boğacaktır, ancak AB’nin çevresel hedefleriyle aynı fikirde.

Kurallar, telefonların yanı sıra tabletleri, dijital kameraları, kulaklıkları ve kulaklıkları, taşınabilir video oyun konsollarını ve kablolu bir kablodan şarj edilebilmeleri durumunda taşınabilir hoparlörleri de kapsayacak. Mevcut oylama, USB-C kurallarını dizüstü bilgisayarlara kadar genişletti.

“Minimum birlikte çalışabilirlik” için bir strateji

MEP’ler ayrıca Avrupa Komisyonu’nu potansiyel parçalanmayı ve satıcı kilitlenmesini önlemek için yeni kablosuz şarj çözümleri arasında “minimum birlikte çalışabilirlik” için bir strateji geliştirmeye çağırıyor. Avrupa Komisyonu’ndan kablosuz şarj stratejisini 2026’nın sonuna kadar sunmasını istiyorlar.

Mevcut oylama, Avrupa Konseyi’ndeki MEP’lerin müzakere pozisyonunu kabul edeceğini doğruladı Ocak ayında teklif edildi AT Radyo Ekipmanı Direktifinde önerilen değişikliğe yanıt olarak. Karar, önümüzdeki ay yapılacak bir genel kurul toplantısında tüm milletvekillerine sunulacak.

Raportör Alex Agius Saliba, “Her yıl Avrupa’ya gönderilen ve 11.000 ila 13.000 ton e-atık üreten yarım milyar mobil cihaz şarj cihazıyla, cep telefonları ve diğer küçük ve orta ölçekli elektronik cihazlar için tek bir şarj cihazı herkesin yararına olacaktır” dedi.

“Çevreye yardımcı olacak, eski elektroniklerin yeniden kullanımını daha da teşvik edecek, para tasarrufu sağlayacak ve işletmeler ve tüketiciler için gereksiz maliyetleri ve rahatsızlığı azaltacak. 2026 yılına kadar kablosuz şarj teknolojilerinin birlikte çalışabilirliği için çağrıda bulunarak ve özel etiketlerle tüketicilere verilen bilgileri geliştirerek Komisyonun önerisini temel alan gerçekten kapsamlı bir politika müdahalesi öneriyoruz. Yeni kurallara uyması gereken dizüstü bilgisayarlar gibi diğer ürünleri de ekleyerek teklifin kapsamını genişletiyoruz. »

Kaynak : ZDNet.comgenel-15