Veritabanları, dijital dünyada iş yapmanın önemli bir parçasıdır, ancak her kuruluş onlarla başarıya ulaşmıyor. 2019 Vanson Bourne anketinde işletmeler, eski veritabanı teknolojileri, özellikle de ilişkisel veritabanları sistemleri tarafından geride tutulduklarını söyledi. Ankete katılanlar, ilişkisel veritabanlarının daha yeni uygulamalar veya bulut düşünülerek tasarlanmadığını ve bunun bazen uyum sağlamayı ve birlikte çalışmayı zorlaştırdığını söyledi. Ankete göre, şirketlerin %72’si ilişkisel veritabanlarına (etraflarında oluşturulan mimariler de dahil) güvenmelerinin dijital dönüşüm projelerini uygulama yeteneklerini sınırladığına inanıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şirketler giderek artan bir şekilde NoSQL gibi ilişkisel veritabanlarına alternatifleri benimsiyor. Eski çözümlerle ölçeklenebilirlik eksikliğinden hareketle, maliyetleri düşürürken ve geliştirmeyi hızlandırırken ölçeklendirmeyi destekleyen bulut tabanlı sistemler de dahil olmak üzere modern sistemler arıyorlar. Gartner tahmin eder 2022’ye kadar tüm veritabanlarının %75’inin bir bulut hizmetine taşınacağını ve bu değişimin altını çiziyor.

CEO’su Yury Selivanov, “Veritabanı endüstrisi yeni bir iş modeline büyük bir geçişle karşı karşıya” dedi. EdgeDBTechCrunch’a e-posta yoluyla yeni nesil bir veritabanı mimarisi oluşturan bir girişim olan . “Yazılımları hızlı bir şekilde oluşturması ve ardından verilerini tercihen uygun ve ekonomik bir şekilde bulutta barındırması gereken uzun bir küçük ve orta ölçekli işletme kuyruğu olduğu açık.”

Selivanov, 2019 yılında Elvis Pranskevichus ile birlikte kurduğu EdgeDB’yi eski veritabanı sorununa çözümlerden biri olarak lanse ediyor. EdgeDB’nin açık kaynak mimarisi ilişkiseldir, ancak Selivanov, veritabanlarıyla (hem ilişkisel hem de NoSQL) çalışmayı işletmeler için gereksiz yere zahmetli hale getiren bazı temel tasarım kusurlarını çözmek için tasarlandığını söylüyor.

Selivanov, “EdgeDB’nin çok iddialı bir hedefi var: ilişkisel veritabanlarını geliştirici deneyimine odaklanarak yeniden hayal edin” dedi. “Bu konuda oldukça benzersiziz. Çoğu veritabanı şirketi ölçeklenebilirlikle ilgilenirken, gerçek geliştiricileri EdgeDB ile oluşturduklarında, SQL veya NoSQL gibi başka herhangi bir veritabanıyla oluşturduklarına kıyasla çok daha üretken hale getirmek istiyoruz.”

Selivanov ve Pranskevichus, EdgeDB’yi başlatırken, 2008’de birlikte kurulmasına yardımcı oldukları Toronto, Kanada merkezli bir yazılım danışmanlığı olan MagicStack’teki deneyimlerinden yararlandı. 2016’da, MagicStack’in müşterilerinin çoğunun karşılaştığı veritabanı engellerini gözlemledikten sonra Selivanov, ve Pranskevichus ileriye giden yolun bir ürün şirketi olmak olduğunu fark etti.

EdgeDB’nin 1.0 sürümü Şubat ayında sessizce piyasaya sürüldü ve beraberinde entegre bir erişim kontrol sistemi ve bir sorgu dili, Selivanov’un iddia ettiği EdgeQL, geleneksel SQL’den (operasyona bağlı olarak) 10 ila 1.000 kat daha hızlıdır. Şu anda, bir veritabanı görselleştirme kullanıcı arayüzü ve web tarayıcılarında ikili programları çalıştırmak için açık standart olan WebAssembly için deneysel destek sunacak olan EdgeDB 2.0 üzerinde çalışılıyor.

Açık kaynağa dahil olan çoğu startup’ta olduğu gibi, EdgeDB de GitHub tarafından barındırılan kod tabanının üzerine inşa edilmiş bir yönetilen hizmetle para kazanmayı hedefliyor. Selivanov, yakında çıkacak olan EdgeDB Cloud’un “zengin” bir grafik kullanıcı arabirimi ve bir bulut veritabanı örneği oluşturmak için terminal komutları için destek ve ayrıca ön uç web uygulaması geliştirme yığını Vercel ile entegrasyon sunacağını söylüyor.

“Bulut veritabanımız yavaş sorguları izleyecek ve veritabanı düzeninin veya sorguların nasıl optimize edileceğini önerecek. DataDog gibi hizmetlerle yerleşik performans izleme ve anahtar teslim entegrasyon sunacak, ”diye ekledi Selivanov. “Henüz makine öğrenimi ile ilgili herhangi bir işlevselliğe sahip değiliz, ancak potansiyel olarak bazı veri bilimi yeteneklerini doğrudan veritabanımızda oluşturmayı düşünüyoruz… Bu noktada somut planlarımız yok, ancak bu bizim için ilgi çekici bir gelecek dikey .

EdgeDB, gelir öncesi olmaya devam ediyor, ancak Selivanov, şirketin premium EdgeDB Cloud için geçici başlatma penceresi olan 2022’nin 4. çeyreğinde nakit üretmeye başlamasını bekliyor. Bugüne kadar, 10 çalışanı, San Francisco, California merkezli EdgeDB, Accel ve OpenAI’nin kurucu ortağı ve CTO’su Greg Brockman dahil melek yatırımcılardan 4 milyon dolar topladı.

En iyi rakipler olarak kimi gördüğü sorulduğunda Selivanov, “Bazı alanlarda Prisma, Supabase ve belki PlanetScale gibi geliştiricilerin zihin paylaşımı için çeşitli şirketlerle rekabet edeceğiz” dedi. “[But] Aynı anda birçok alanda veritabanı veri alışverişini büyük ölçüde iyileştirdiğimiz için EdgeDB’nin değer teklifi benzersizdir… İnsanların EdgeDB ile gerçek üretim uygulamaları oluşturmaya başlamasıyla birlikte şimdiden başarılı bir taban hareketi görüyoruz. Bulut ürünümüzü ve Vercel ile yerel entegrasyonumuzu yaklaşık bir ay içinde başlattığımızda, çekişin hızlanmasını bekliyoruz.”genel-24