Modüler, yükseltilebilir dizüstü bilgisayarını geçen yıl piyasaya süren Framework, şimdi en önemli parçasını kendi pazarında ayrı olarak satıyor: Anakart. Ve bu, bir Çerçeve Dizüstü Bilgisayarı yükseltmenize izin verebilirken, şirket ayrıca kendi projelerinizi oluşturabilmeniz için bir dizi 3D baskı ve elektrik bilgisini açık kaynaklı hale getiriyor.

İçinde bir blog yazısı Bu haftanın başlarında Framework’ün sitesinde kurucu Nirav Patel, ana kartı tek kartlı bir bilgisayar (Raspberry Pi’ye benzer bir şey) yapmak için talimatlar sağlayacağını (göz kamaştırıcı turuncu renkte) 3D baskılı bir kasayı gösterdi. .

Anakartlar bugün kargoya veriliyor Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ve yakında İngiltere’ye ve Avrupa’daki diğer ülkelere “yakında” gelecekler. Bununla birlikte, işlemciler hala üç adet 11. Nesil Intel mobil yongasıyla sınırlıdır. Core i5-1135G7’ye sahip en ucuz anakart 399 dolar, Core i7-1165G7 549 dolar ve Core i7-1185G7 799 dolar. Ve ihtiyacınız olan diğer parçalardan önce hepsi bu kadar!

Dizüstü bilgisayarın DIY versiyonu gibi, proje için bellek ve depolama alanı eklemeniz gerekecek. Bir USB Type-C şarj cihazı kullanabilir veya pazardan bir pil satın alabilirsiniz. Umarız, Framework yakında anakartı 12. Nesil Intel işlemcilere ve hatta belki de bazı AMD Ryzen veya Arm seçeneklerine güncelleyecektir.

(Resim kredisi: Çerçeve)

Kendine ait tuhaf bir küçük bilgisayar yapmak için ihtiyacın olan her şey Github deposu. Kendi aksesuarlarınızı tasarlamanız için anakartın 2D görüntülerini ve bu örnek kasayı yazdırmak için bir CAD dosyasını içerir (ancak daha sıkıcı bir renk seçebilirsiniz sanırım.) Ayrıca bir sürü elektrik belgesi var.

Bu hareket potansiyel olarak bazı uzak bilgisayar projelerine yol açabilir. Tabii ki, bazı hobiler başlamak için Framework’ün açık kaynak kullanımını beklemedi. Kasım ayında bir YouTuber, dört modüler bağlantı noktası da dahil olmak üzere, içinde Framework anakart bulunan %60’lık bir mekanik klavye yaptı.

Framework’ün Dizüstü Bilgisayarı piyasaya çıktığından beri, şirket, PC’yi istediğiniz gibi yapmak için onarım, yükseltme ve doğrudan hack için pazarına yavaş yavaş parçalar ekliyor. Ekranlar, alt kasalar, hoparlör kitleri, yeni klavyeler, dokunmatik yüzeyler ve daha fazlasını içerir.genel-21