Amazon kurulduğu günden bu yana milyarlarca sipariş aldı. Ama içlerinden biri çok özel ve bugün bile kurucusu Jeff Bezos’u gülümsetiyor.

Çevrimiçi nakliye devi Amazon, 1995 yılında hala nispeten yeni olan İnternet’te küçük bir kitapçı olarak başladı. İlk birkaç ayda son derece garip bir Amazon sipariş ve ödeme süreci yaşandı. 2002’de Jeff Bezos, hikayeyi MIT’de bir konferansta anlattı.

Garip ödeme ile Bulgaristan’dan Amazon siparişi

İlk üç yıl boyunca Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’ne özeldi. Kurucu Jeff Bezos, başlangıçtan sadece birkaç ay sonra Bulgaristan’dan bir sipariş aldığında daha da şaşırdı. Amazon’un bu güne kadar hala mevcut olmadığı bir ülke. MIT öğrencilerine verdiği derste Bezos, o zamanlar Bulgaristan’ın internete erişimi olduğunu bile bilmediğini söyledi.

Genç şirket yine de siparişi kabul etti. Bu yeterince olağanüstü değilmiş gibi, hikayenin en tuhaf kısmı henüz gelmedi.

Akıllı ve benzersiz ödeme yöntemi!

Müşteriler kredi kartı ile ödeme yapmak istemedi. Bunun bir nedeni, kredi kartının olmaması olabilir. Bunlar ABD’de zaten standarttı, ancak Avrupa’da neredeyse hiç dolaşıma girmedi. Bezos’a göre, Bulgarlar bu nedenle nakit olarak ödeme yaptılar. Bankadan iki yeni 100 dolarlık banknot aldıkları söyleniyor. Ancak onları postayla göndermek yerine, özel bir şey buldular. Paranın çalınabileceğinden korktukları için faturaları küçük parçalara ayırdılar ve bir diskete sakladılar.

disket
Disketler veya basitçe disketler eski bir depolama ortamıdır. CD-ROM’ların ve USB belleklerin öncülleridir ve yalnızca 1,44 MB veriye yer vardır.Fotoğraf: Getty Images

Daha spesifik olarak, müşteriler faturalarını metal panjurun altına sıkıştırıyor. Diski bir notla birlikte zarfa koydular.

Bezos’a göre zarfın içinde İngilizce olarak şu mesaj vardı: “Para diskte. Gümrük memurları para çalıyor ama İngilizce anlamıyorlar.”

Zeki Bulgarlar, Amazon’un parayı tahsis edip kitapları gönderebilmesi için sipariş numarasını ekledi.

Ayrıca ilginç: Secret Amazon Club üyelerine ücretsiz ürünler gönderiyor

kaynakgenel-25