Bir galaksi birleşmesinin içinde, bir hidrojen atomu ve bir oksijen atomundan oluşan hidroksil molekülleri bulunur. Bir molekül 18 cm dalga boyunda bir fotonu emdiğinde, aynı dalga boyunda iki foton yayar. Moleküler gaz çok yoğun olduğunda, tipik olarak iki galaksi birleştiğinde, bu emisyon çok parlak hale gelir ve MeerKAT gibi radyo teleskopları tarafından tespit edilebilir. Kaynak: © IDIA/LADUMA, NASA/StSci/SKAO/MolView verilerini kullanarak

Güney Afrika’daki MeerKAT teleskopu tarafından ‘megamaser’ adı verilen güçlü bir radyo dalgası lazeri gözlemlendi.

Rekor kıran keşif, Dünya’dan yaklaşık beş milyar ışıkyılı uzaklıkta, şimdiye kadar tespit edilen türünün en uzak megamaseridir.

Megamaserden gelen ışık, Dünya’ya 58 bin milyar milyar (58 ardından 21 sıfır) kilometre yol kat etti.

Megamaser'ın Ev Sahibi Galaksisi

Hidroksil megamaserin ev sahibi gökadasının, 8.2 m Subaru Teleskobu üzerindeki Hyper Suprime-Cam’den (HSC) alınan üç renkli optik görüntüsü. Kredi: Subaru Teleskobu

Keşif, daha önce Üniversiteler Arası Veri Yoğun Astronomi Enstitüsü ve Güney Afrika’daki Western Cape Üniversitesi’nde çalışan Dr. Marcin Glowacki liderliğindeki uluslararası bir gökbilimciler ekibi tarafından yapıldı.

Şu anda Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’nin Curtin Üniversitesi düğümünde bulunan Dr. Glowacki ([{” attribute=””>ICRAR) in Western Australia, said megamasers are usually created when two galaxies violently collide in the Universe.

MeerKAT Telescope

MeerKAT telescope. Credit: © SARAO (South African Radio Astronomy Observatory)

“When galaxies collide, the gas they contain becomes extremely dense and can trigger concentrated beams of light to shoot out,” he said.

“This is the first hydroxyl megamaser of its kind to be observed by MeerKAT and the most distant seen by any telescope to date.

“It’s impressive that, with just a single night of observations, we’ve already found a record-breaking megamaser. It shows just how good the telescope is.”

The record-breaking object was named ‘Nkalakatha’ [pronounced ng-kuh-la-kuh-tah]—”büyük patron” anlamına gelen bir isiZulu kelimesi.

Dr. Glowacki, megamaser’in MeerKAT teleskopu tarafından 3000 saatten fazla gözlem içeren bir anketin ilk gecesinde tespit edildiğini söyledi.

Ekip, gökyüzünün dar bölgelerini son derece derinden gözlemlemek için MeerKAT’ı kullanıyor ve uzak geçmişten bugüne galaksilerdeki atomik hidrojeni ölçecek. Hidroksil ustaları ve hidrojeni çalışmanın kombinasyonu, gökbilimcilerin Evrenin zaman içinde nasıl geliştiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Dr. Glowacki, “Planlanan megamaser hakkında takip gözlemlerimiz var ve daha birçok keşif yapmayı umuyoruz” dedi.

MeerKAT, Batı Avustralya ve Güney Afrika’da dünyanın en büyük radyo teleskoplarını inşa etmeye yönelik küresel bir girişim olan Kare Kilometre Dizisi için öncü bir araçtır.

Megamaser'ın Gökyüzündeki Konumu

Perth, Batı Avustralya’dan bakıldığında Nkalakatha’nın ev sahibi gökadası. Archernar ve Aldebaran arasında, ~5 milyar ışıkyılı uzaklıkta ve çıplak gözle görülemez. Kredi bilgileri: ICRAR

Referans: Marcin Glowacki, Jordan D. Collier, Amir Kazemi-Moridani, Bradley Frank, Hayley Roberts, Jeremy Darling, Hans-Rainer Klöckner, Nathan Adams, Andrew J. Baker, Matthew Bershady, Tariq Blecher, Sarah-Louise Blyth, Rebecca Bowler, Barbara Catinella, Laurent Chemin, Steven M. Crawford, Catherine Cress, Romeel Dave, Roger Deane, Erwin de Blok, Jacinta Delhaize, Kenneth Duncan, Ed Elson, Sean Şubat, Eric Gawiser, Peter Hatfield, Julia Healy, Patricia Henning, Kelley M. Hess, Ian Heywood, Benne W. Holwerda, Munira Hoosain, John P. Hughes, Zackary L. Hutchens, Matt Jarvis, Sheila Kannappan, Neal Katz, Dušan Kereš, Marie Korsaga, Renée C. Kraan-Korteweg, Philip Lah, Michelle Lochner, Natasha Maddox, Sphesihle Makhathini, Gerhardt R. Meurer, Martin Meyer, Danail Obreschkow, Se-Heon Oh, Tom Oosterloo, Joshua Oppor, Hengxing Pan, DJ Pisano, Nandrianina Randriamiarinarivo, Swara Ravindranath, Anja C. Schröder, Rosalind Skelton, Oleg Smirnov, Mathew Smith, Rachel S. Somerville, Raghunathan Srianand, Lister Staveley-Smith, Masayuki Tanaka, Mattia Vaccari, Wim van Driel, Marc Verheijen, Fabian Walter, John F. Wu ve Martin A. Zwaan, Astrofizik Dergi Mektupları.
arXiv:2204.02523

Üniversiteler Arası Veri Yoğun Astronomi Enstitüsü

Üniversiteler Arası Veri Yoğun Astronomi Enstitüsü, üç Güney Afrika üniversitesi, Cape Town, Western Cape ve Pretoria Üniversiteleri ile Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi’nin bir ortaklığıdır. IDIA’nın genel amacı, Güney Afrika üniversite araştırma topluluğu içinde, MeerKAT büyük araştırma projelerinde ve diğer SKA yol bulucu teleskoplarında büyük projelerde küresel liderliği sağlamak için veri yoğun araştırmalarda kapasite ve uzmanlığı oluşturmaktır.

ICRAR

Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi (ICRAR), Curtin Üniversitesi ile Batı Avustralya Üniversitesi arasında, Batı Avustralya Eyalet Hükümeti’nin desteği ve finansmanı ile ortak bir girişimdir.

MeerKAT

Küçük Kuzey Cape kasabası Carnarvon’un 90 km dışında bulunan Güney Afrika MeerKAT radyo teleskopu, Kilometre Kare Dizisi (SKA) teleskopunun öncüsüdür ve SKA Aşama 1’in orta frekans bileşenine entegre edilecektir. 64 birbirine bağlı alıcıdan oluşan bir dizi (bir alıcı, ana yansıtıcı, alt yansıtıcı ve tüm alıcılar, sayısallaştırıcılar ve diğer elektroniklerin kurulu olduğu eksiksiz bir anten yapısıdır). MeerKAT, Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından inşa edilmiş ve işletilmiştir.

Kilometre Kare Dizisi

Kilometre Kare Dizisi (SKA) projesi, sonunda bir kilometre kareyi (bir milyon metrekare) toplama alanı ile dünyanın en büyük radyo teleskopunu inşa etmek için uluslararası bir çabadır.uzay-2