Geniş bant altyapı sağlayıcısı Netomnia ve ISP YouFibre, Birleşik Krallık’ta “çoklu gigabit” bir geniş bant ağı başlatmak için 295 milyon sterlinlik finansman sağladı.

Finansman, önceki yatırımcılar Soho Square Capital LLP ve Advencap Limited tarafından sağlanan ek sermaye ile DigitalBridge Investment Management tarafından yönetildi.

2019’da kurulan Netomnia, Birleşik Krallık’ta yetersiz hizmet verilen yerlere geniş bant sağlamak için tam fiber altyapı inşa ediyor. YouFibre, geniş bant sağlamak için fiber optik kablolar kullanan ve 10 Gbps’ye kadar hızlar sunan bir internet servis sağlayıcısıdır.

Gloucestershire merkezli Netomnia ve YouFibre, CEO Jeremy Chelot tarafından kuruldu ve bugüne kadar 130.000’den fazla lokasyona bağlandı. Finansman, geçen yıl Kasım ayında 123 milyon sterlinlik bir enjeksiyonun ardından bugüne kadar toplam 418 milyon sterlinlik fon sağlandı.

“Önümüzdeki iki yıl içinde geçen bir milyon tesis hedefimize doğru çalışırken DigitalBridge ile ortak olmaktan ve desteklerinden ve endüstri uzmanlıklarından faydalanmaktan heyecan duyuyoruz. Hızla ölçekleniyoruz ve çoklu gigabit fiber geniş bant ile gelen faydaları sunarak İngiltere’nin dijital potansiyelini açığa çıkarmada aktif bir rol oynamayı hedefliyoruz” dedi.

Boca Raton tabanlı DigitalBridge, baz istasyonları, veri merkezleri ve uç altyapı gibi dijital ekosistem işletmelerine yatırım yapan küresel bir dijital altyapı GYO’dur. DigitalBridge’in portföyünün değeri 45 milyar doların (34.49 milyar sterlin) üzerinde.

“Jeremy’yi birkaç yıldır tanıyoruz ve Grubu Birleşik Krallık’ta önde gelen bir tesise fiber (FTTP) sağlayıcısı haline getirmek için onunla ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. DigitalBridge’in müdürü Manjari Govada, “İşin büyümesinden ve bir araya getirdiği sınıfının en iyisi ekipten çok etkilendik” dedi.

Rakipler arasında, İngiltere’nin güneybatısındaki gigabit ağı için bu yılın başlarında Aviva Investors’tan 100 milyon sterlinlik fon alan Bath merkezli geniş bant sağlayıcısı Truespeed yer alıyor.

Bu, Birleşik Krallık hükümetinin geniş bant dağıtım kuruluşu Building Digital UK’nin geçen yılın sonlarında yeniden yapılandırılmasından sonra geldi.genel-11