Gizlilik Kalkanı hala bir varis arıyor. Avrupa Komisyonu ve Amerika Birleşik Devletleri 25 Mart’ta, kesin şartları Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPS) ve tarafından kurulan Noyb (Hiçbir işiniz) derneği tarafından kesin olarak beklenen veri alışverişi konusunda siyasi bir anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Max Schrems.

İçinde anlaşmaya ilişkin nihai görüşüEDPS, bu anlaşmanın duyurulmasını memnuniyetle karşılar ve Avrupa vatandaşlarının haklarının korunmasını garanti altına almak için “benzeri görülmemiş” önlemler önermeyi amaçlayan Amerikan vaatlerinin “doğru yönde atılmış ilk olumlu adım” olduğunu değerlendirir. Komite, Avrupa yasalarına uygun olduğundan emin olmak için kendilerine iletildikten sonra anlaşmanın şartlarını dikkatle inceleyecektir.

Komite, dikkatini çekecek iki hususun altını çizmektedir: “ulusal güvenlik amaçlarıyla kişisel verilerin toplanmasının kesinlikle gerekli ve orantılı olması” ve “ilan edilen bağımsız rücu mekanizmasının, kişilerin haklarına saygı göstermesi” için planlanan tedbirler. Avrupa vatandaşlarına etkili bir hukuk yoluna ve adil yargılanma hakkı”. Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (CJEU) Gizlilik Kalkanı’nı kaldıran kararında kullandığı temel argümanlardan biri, özellikle verileri Amerikan istihbaratı tarafından haksız bir şekilde toplanan Avrupa vatandaşlarının etkili tazminat mekanizmalarından yoksun olduğu gerçeğiyle bağlantılıydı. .

metin bekliyor

Yine de komite, “bu aşamada, bu duyuru, veri ihracatçılarının ABD’ye veri aktarımlarını temel alabilecekleri yasal bir çerçeve oluşturmamaktadır” diye hatırlatır. Başka bir deyişle, Avrupa Komisyonu tarafından uygun bir yeterlilik kararının kabulü beklenirken, Gizlilik Kalkanı’nın sona ermesinden bu yana Atlantik’te kişisel verileri aktarmak isteyen şirketler üzerinde yük olan yükümlülükler güncelliğini koruyor.

Ve yeni metnin gelmesini hevesle bekleyen tek kişi Avrupa Veri Koruma Kurulu değil. 25 Mart tarihli bir tepkide, Gizlilik Kalkanı ve Güvenli Liman’ın geçersiz kılınmasının arkasındaki Avusturyalı aktivist Max Schrems de transatlantik kişisel veri alışverişini yöneten yeni metni sabırsızlıkla beklediğini belirtti. “Sadece siyasi bir duyuru var, analiz edilebilecek bir metin yok. Noyb’nin edindiği bilgilere göre böyle bir metin henüz mevcut değil ve yazması birkaç ay alacak”, diyor Max Schrems basın açıklamasında.

Avusturyalı aktivist bu anlaşma konusunda temkinli davranıyor ve ABD’nin gözetim yasalarını değiştirmeyi planlamadığını hatırlatıyor. Ona göre, bu konuda Amerikan hukukunda somut bir değişiklik yapılmadığı takdirde, Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından onaylanması için yeni bir metin yeterli olmayacaktı. Ve dernek, “Topluluk hukukunun gerekliliklerini karşılamayan herhangi bir yeni anlaşmaya” karşı yasal işlem başlatmaya hazırdır.genel-15