Hubble Uzay Teleskobu tarafından görülen bir bulutsu.

Bir araştırma ekibi yakın zamanda, gezegenimizin bir güneş bulutsusu içinde oluştuğunun bir göstergesi olarak, her yıl Dünya’dan 4 kilodan biraz fazla helyum-3 sızdığını bildirdi.

Helyum-3, helyum gazının çok eski bir izotopudur; pratikte tüm helyum-3 Big Bang’den ortaya çıktı, ancak bazıları trityumun radyoaktif bozunmasından da geliyor. Ama ilkel helyum-3 -Big Bang’in ardından sentezlenen şeyler- Güneş’imiz gibi yıldızları ve tabii ki Dünya gibi gezegenleri ortaya çıkaran nebula adı verilen gaz ve toz bulutlarına dönüştü.

Ekip, helyum-3’ün manto yoluyla Dünya’dan sızma oranını inceledi ve bunu gezegenimizin çekirdeğinde olabilecek toplam izotop miktarını tahmin etmek için kullandı. Araştırmaları yayınlanan Bu hafta Jeokimya, Jeofizik, Jeosistemlerde.

New Mexico Üniversitesi’nden jeofizikçi Peter Olson, “Bu bir doğa harikası ve Dünya’nın tarihi için bir ipucu, bu izotopun Dünya’nın içinde hala önemli bir miktarı var” dedi. Amerikan Jeofizik Birliği’ndeki yeni çalışma serbest bırakmak. Olson, gezegenden her yıl sızan 4.4 pound (yaklaşık 2.000 gram) helyum-3’ün “bir balonu doldurmaya yetecek kadar” olduğunu ekledi.masanızın ze’si.”

A Güneş sistemimizin nasıl oluştuğuna dair önde gelen fikir, milyarlarca yıl boyunca Güneş’i ve gezegenleri oluşturmak üzere dönen bir enkaz bulutunun yoğunlaştığı güneş bulutsu teorisidir. Oloğlunun ekibi, helyum-3 sızıntısının çoğunun Dünya’nın okyanus ortası sırt sisteminden geldiğini bildirdi. Gezegenin çekirdeğindeki helyum-3’ün, Dünya oluşumunun ilk aşamalarındayken biriktiğine inanıyorlar.

Araştırmacılar, çekirdeğin oluşurken gerçekte ne kadar helyum-3 kazandığından ve o zamandan beri ne kadar vazgeçtiğinden emin değiller. Araştırmacılar, hidrojen gibi, bulutsularla ilişkili, Dünya’dan helyum-3’e benzer konumlarda ve oranlarda yayılan başka gazlar bulurlarsa, bu, çekirdeğin gerçekten de helyumun saklandığı yerde olduğunun açık bir işareti olacaktır.

Toplamda, ekip, çekirdekte 10 teragram (1 milyon metrik ton) ile büyük bir petagram (1 milyar metrik ton) helyum-3 olabileceğini hesapladı. Bu çok geniş bir aralık, ancak Olson sürümde “kesinlikten çok daha fazla gizem olduğunu” belirtti.

Gerçek miktarı ne olursa olsun, helyum sızıntısı güneş bulutsu teorisine güven veriyor, tıpkı dünyamızın yavaş yavaş gitmesine izin verdiği bir hakikat osuruk gibi. milyar yıl.

Devamı: Helyum İçerdiği Bilinen İlk Dış Gezegen Gerçekten Uzaylı Bir Dünyadırgenel-7

Bir yanıt yazın