Video oyunları söz konusu olduğunda, genellikle oyunun başlığından ne alacağınızı bilirsiniz. Ancak bazen hem AAA geliştiricileri hem de bağımsız oyunlar arasında oyunlarına “benzersiz” veya bir tür “gizli anlamı” olan bir başlık verirler. Yakın zamanda yayınlananlar için Üçgen Stratejisi Square Enix’ten Team Asano aracılığıyla… bu başlıkta çok fazla insan konuşuyordu.

Temelde “garip” hissettirdiği ve birçoğu (burada Nintendo Entertainment Podcast’inde biz de dahil olmak üzere) daha iyi ve daha mantıklı bir ismin “Scales of Conviction” olacağını düşündü, çünkü bu oyundaki önemli bir mekanikti. Ancak, Üçgen Stratejisi ne seçildi, ve bir röportajdayapımcı Tomoya Asano tüm bunların nasıl gerçekleştiğini anlattı:

“Oyunun isimlerini belirlemek için genellikle çok düşünürüz. Düşündüğümüzden emin olduğumuz şeylerden biri, oyuncunun isme dayalı olarak ne tür bir oyun olduğunu hayal edip edemeyeceğidir. Üçgen Stratejisine baktığınızda, bir üçgen üç açıdır ve ardından ‘strateji’dir. Yani üç açıdan oynadığınız bir strateji oyunu. Ahtapot Gezgini de bu açıdan adlandırılır: Octo, seyahat ettiğiniz sekiz yoldur.

‘Üçgen Proje Stratejisi’nin ardındaki tepkilerin nasıl olacağını görmek istedik. Bu nedenle, adın başında ‘Proje’ olması, adı değiştirebilmemiz için bize biraz yer verirdi, ancak sonunda izleyicilerde yankı uyandırdı, bu yüzden Üçgen Strateji adını korumayı düşündük.

… Oyunlara isim verirken yaşadığımız bir diğer süreç de ekibimizde anadili İngilizce olan bir kişinin olması. Bu yüzden, başlığı adlandırırken onlarla konuşuyorum ve konuştuğumuz noktalardan biri, adın Bravely Default ve Octopath Traveler kadar tuhaf veya benzersiz olup olmadığı.”

Garip ve benzersiz, ama neyse ki oyun, incelememizde gösterdiğimiz gibi bu “benzersizliğin” üstesinden geliyor.

Yazar hakkındaoyun-4

Bir cevap yazın