Pazarlama uzmanları, içerik oluşturuculara biraz daha güveniyor. İmzalı bir etkileyici pazarlama raporuna göre YaratıcıIQreklam kampanyaları yürütme bütçeleri markaların %66’sında artıyor ve ankete katılan şirketlerin %52’si ekiplerinin bu trende ayak uyduracak şekilde büyüdüğünü bildiriyor.

Bugün itibar kazanmak ve imajını yenilemek için hayal gücünü ve özgünlüğü iki katına çıkarmak gerekiyor. Reklamcılar arasında çok popüler olan Instagram gibi platformlar ve TikTok gibi “yeni” oyuncularla pazarlamacılar, hedeflerine ulaşmak ve tüketicilerle etkileşim kurmak için yaklaşımlarını kademeli olarak revize ettiler. Somut bir ifadeyle, markaların %96’sı ve etkileyicilerin %88’i Instagram Stories’i çok kullandıklarını söylüyor. TikTok’a gelince, markaların %46’sı orada olduklarını ve %42’si etkileyiciler arasında olduğunu söylüyor. Bu yıl kesinlikle tekrar büyümesi gereken bir rakam!

Daha fazla bütçe

Meta ekosistemi, reklamcılık açısından zaten oldukça doymuş durumdayken, TikTok gibi platformlar markaları kendine çekiyor ve yeni uygulamalara göz kulak olurken daha düşük maliyetle denemelere izin veriyor. Büyük bir sıralama elde etmek için, CreatorIQ tarafından ankete katılan reklamverenlerin %48’i, 2021’de içerik oluşturuculara en az 100.000 $ yatırım yaptıklarını söylüyor. Ankete katılan markaların %10’u için bir milyon dolara ulaşan bir miktar.

Dün etkili olan tanıtım yöntemleri bugün artık etkili değil. Profesyoneller, müşterilerine daha yakın olmak için pazarlamayı etkilemek için daha fazla yöneliyorlar. Ancak kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin reklamverenlerin gözünde yüksek bir değere sahip olduğunu da görüyoruz. İkincisi, stüdyolardan yapılan yapımlar için %61’e kıyasla, markalı içerik tüketen İnternet kullanıcıları tarafından harcanan zamanın %39’unu temsil ediyor.

Herhangi bir risk almadan, medya pazarında yaratıcılığın giderek daha büyük bir yer kapladığını söyleyebiliriz. Zamanında televizyon gibi, genç nesiller onu çok seviyor ve bugün bunu dikkate almayan bir pazarlama stratejisi yok. CreatorIQ’dan Tim Sovay, “İçerik oluşturucuların endüstrileri, platformları ve hatta toplantı odası konuşmalarını dönüştürme gücü var, bu nedenle anlayışlı pazarlamacıların yaklaşan ortamın nasıl değiştiğini ve neyin değiştirdiğini bilmesi gerekiyor” diyor.

Her zaman karşımıza çıkan örnek ise TikTok’tan başkası değil. Platform, yıllarca rahatça kurulmuş devleri sarstı ve Facebook, Instagram ve diğerlerini hizmetlerini ve stratejilerini gözden geçirmeye zorlayan kullanıcılarla elde ettiği başarı. Sonuç: Büyük piyasa oyuncuları, içerik oluşturucuları bir rakip yerine ağlarını benimsemeleri için baştan çıkarmaya çalışıyor.genel-15

Bir cevap yazın