Webb ayna hizalama animasyonu. Kredi bilgileri: NASA

Kritik ayna hizalama adımlarının tamamlanmasının ardından, NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu ekip, Webb’in optik performansının, gözlemevinin ulaşmak için inşa edildiği bilim hedeflerini karşılayabileceğini veya aşabileceğini umuyor.

11 Mart’ta Webb ekibi, “ince evreleme” olarak bilinen hizalama aşamasını tamamladı. Webb’s’in devreye alınmasındaki bu önemli aşamada Optik Teleskop Elemanı, kontrol edilen ve test edilen her optik parametre, beklentilerin üzerinde veya üzerinde performans gösteriyor. Ekip ayrıca Webb’in optik yolunda hiçbir kritik sorun ve ölçülebilir kirlilik veya tıkanıklık bulamadı. Gözlemevi, uzaktaki nesnelerden başarılı bir şekilde ışık toplayabilir ve onu cihazlarına sorunsuz bir şekilde iletebilir.

Webb’in kozmosa ilişkin yeni görüşünü nihai olarak sunmasına aylar olsa da, bu dönüm noktasına ulaşmak, ekibin Webb’in türünün ilk örneği olan optik sisteminin mümkün olduğu kadar iyi çalıştığından emin olduğu anlamına geliyor.

Webb Teleskop Hizalama Değerlendirme Görüntüsü

Bu görüntünün amacı, hizalama değerlendirmesi için merkezdeki parlak yıldıza odaklanmak iken, Webb’in optikleri ve NIRCam o kadar hassastır ki, arka planda görülen galaksiler ve yıldızlar ortaya çıkar. Webb’in “ince evreleme” olarak bilinen ayna hizalamasının bu aşamasında, birincil ayna bölümlerinin her biri, yalnızca NIRCam aleti kullanılarak aynı yıldızın birleşik bir görüntüsünü üretecek şekilde ayarlanmıştır. 2MASS J17554042+6551277 olarak adlandırılan yıldızın bu görüntüsü, görsel kontrastı optimize etmek için kırmızı bir filtre kullanıyor. Kredi bilgileri: NASA/STScI

Teleskopun hizalanmasının ince evreleme aşamasının tamamlanmasıyla, ekip şimdi Webb’in birincil görüntüleyicisini tam olarak hizaladı. Yakın Kızılötesi Kameragözlemevinin aynalarına.

Önümüzdeki altı hafta boyunca ekip, son bilimsel enstrüman hazırlıklarından önce kalan hizalama adımlarından geçecek. Ekip, teleskopu aşağıdakileri içerecek şekilde daha fazla hizalayacaktır. Yakın Kızılötesi Spektrograf, Orta Kızılötesi Enstrüman, ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf. Sürecin bu aşamasında, bir algoritma her aletin performansını değerlendirecek ve ardından tüm bilim aletlerinde iyi hizalanmış bir teleskop elde etmek için gereken son düzeltmeleri hesaplayacaktır. Bunu takiben, Webb’in son hizalama adımı başlayacak ve ekip ayna segmentlerinde kalan küçük, kalan konumlandırma hatalarını ayarlayacaktır.

Webb NIRCam Hizalama Selfie'si

Bu yeni “selfie”, gökyüzünün görüntüleri yerine birincil ayna bölümlerinin görüntülerini çekmek için tasarlanan NIRCam cihazının içindeki özel bir öğrenci görüntüleme merceği kullanılarak oluşturuldu. Bu konfigürasyon bilimsel işlemler sırasında kullanılmaz ve kesinlikle mühendislik ve hizalama amaçları için kullanılır. Bu görüntüde, Webb’in 18 birincil ayna parçasının tümü, aynı yıldızdan birlikte ışık toplarken gösterilmektedir. Kredi bilgileri: NASA/STScI

Ekip, yaklaşık iki aylık bilim aracı hazırlıklarına geçmeden önce, daha erken değilse de, Mayıs ayı başlarında Optik Teleskop Elemanı hizalamasını tüm yönleriyle sonuçlandırma yolunda ilerliyor. Webb’in ilk tam çözünürlüklü görüntüleri ve bilim verileri yaz aylarında yayınlanacak.

Webb, dünyanın önde gelen uzay bilimi gözlemevidir ve bir kez tam olarak faaliyete geçtiğinde, Güneş Sistemimizdeki gizemleri çözmeye, diğer yıldızların etrafındaki uzak dünyalara bakmaya ve evrenimizin gizemli yapılarını ve kökenlerini ve içindeki yerimizi araştırmaya yardımcı olacaktır.

Webb, NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) arasındaki uluslararası bir ortaklıktır.

Bu önemli dönüm noktası hakkında daha fazla bilgi için bkz. NASA’nın 10 Milyar Dolarlık Webb Uzay Teleskobu Büyük Bir Dönüm Noktasına Ulaştı.uzay-2

Bir cevap yazın