Beklenmesi gerekiyordu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Ruslara teslim olduğuna dair derin bir sahtekarlık internette dolaştı. Bu, dezenformasyonun savaş zamanlarında nasıl tercih edilen bir araç haline geldiğini gösteriyor.

Bir haber kanalının derin sahte yayını

16 Mart Çarşamba günü, Ukrayna haber kanalı Ukrayna 24, canlı yayınının ve web sitesinin saldırıya uğradığını garanti ettiği bir gönderi yayınladı. Kısa bir süre önce, Başkan Zelensky’nin çok şaşırtıcı bir videosu medya tarafından yayınlandı, özellikle de ” Donbass’ı iade et ve Ukraynalılara çağrı teslim ve ailelerini bul. Ardından ülkenin başındaki görevinden ayrıldığını duyurdu.

aynı kategoride

Berlin şehrine genel bakış.

Almanya, şirketlerine Kaspersky’den Rus yazılımlarını bırakmalarını tavsiye ediyor

Kısa bir süre sonra, Volodymyr Zelensky yayınladı Instagram hesabında bir video Ukrayna 24 tarafından yayınlanan yorumları tamamen reddettiği: Silah bırakma tavsiyesiyle son çocukça provokasyona gelince, ben sadece Rusya Federasyonu birliklerine silahlarını bırakıp evlerine gitmelerini tavsiye ediyorum. Evdeyiz ve Ukrayna’yı savunuyoruz “diye beyan etti.

Meta’nın güvenlik şefi Nathaniel Gleicher, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: bir tweet hangisinde şöyle diyor: Bugün erken saatlerde ekiplerimiz, Başkan Zelensky’nin hiç yapmadığı bir açıklama yaptığını gösteren derin sahte bir videoyu tespit etti ve kaldırdı. Görünüşe göre güvenliği ihlal edilmiş bir web sitesinde göründü ve ardından internette dolaşmaya başladı “.

Ukraynalılar bunu bekliyordu

Bilgisayar korsanları tarafından yayınlanan video, bu nedenle, mevcut video veya ses dosyalarını diğer video veya ses dosyalarının üzerine yerleştirmek için yapay zekaya dayalı bir teknik olan deepfake idi. Somut olarak, bu teknoloji herkesin her şeyi söylemesini sağlayabilir ve bu nedenle bazı uzmanların en kötüsünden korkmasına neden olur.

Ayrıca, Mart ayının başında, Ukrayna hükümeti askerlere ve sivillere yönelik bir uyarı yayınlayarak, özellikle başkanlarının halkının silahlarını bıraktığını duyurması durumunda, internette yayınlanan videolarına karşı dikkatli olmalarını istedi. Bu açıklamada, Ukrayna Stratejik İletişim Merkezi, Rus hükümetinin Ukraynalıları teslim olmaya ikna etmek için büyük olasılıkla derin sahtekarlık kullanacağını söyledi: “ Bu teknolojiler kullanılarak yapılan videolar, gerçek olanlardan neredeyse ayırt edilemez. Uyarı, bu bir sahte! Amacı, kafa karıştırmak, panik ekmek, vatandaşları inkar etmek ve birliklerimizi geri çekilmeye teşvik etmektir. “, açıklamada okuyabilir miyiz.

Zelensky’nin derin sahtekarlığı durumunda, bunun gerçek bir video olmadığını anlamak oldukça kolaydı. Gerçekten de kafası, bir podyumda duran vücudunun hareketsiz bir fotoğrafına yapıştırılmış gibi görünüyor.Yüzü göz kırparken oldukça inandırıcı bir şekilde hareket ederken, sesi gerçek sesinden çok daha derinken, doğal olmayan bir şekilde hareket ediyor.

Dezenformasyon için tercih edilen bir araç

Deepfake bu sefer nüfusu aldatacak kadar gerçekçi olmadıysa, bu uygulama Meta tarafından 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimlerinden hemen önce yasaklanan bu teknolojinin gücünü gösteriyor.

Deepfake’lerin Avrupa’da ilk kez konuşulması değil. Nisan 2021’de, birkaç MEP, Rus rakibi Leonid Volkov olarak poz veren bir muhatabın görüntülü görüşmelerinin hedefiydi. Çok etkili bir dezenformasyon aracıdır ve küresel jeopolitik bağlam göz önüne alındığında giderek daha fazla kullanılması beklenmektedir.genel-16

Bir cevap yazın