Hint aşı üreticisi Bharat Biyoteknoloji Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna ihtilafının şirketin tedarik zincirlerini şimdiye kadar etkilemediğini söyledi.

McDonald’s, Microsoft, Coca-Cola ve Starbucks da dahil olmak üzere satışlarını veya faaliyetlerini durduran birçok Batılı şirketin aksine. Rusyahiçbir Hintli şirket bölgeden halka açık olarak çekilmedi.

Birkaç Hintli ilaç firmasının Rusya’da varlığı var ve ülkeye ilaç ihraç ediyor ve satıyor. Geçen yıl Nisan ve Aralık ayları arasında Rusya’ya yapılan satışlar 386 milyon dolara, yani ülkeye yapılan toplam ihracatın %15’ine ulaştı.

Dr Reddy’s Laboratories Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Torrent Pharma ve Zydus Lifesciences’tan yöneticiler, çatışma nedeniyle çok az satış etkisi gördüklerini veya hiç görmediklerini söylerken, Rusya’da ve çevresinde iş sürekliliğine odaklanıldığını söyledi.

Bharat Biotech’in kendi yetiştirdiği COVID-19 aşısının üretimi kovaksin “tamamen yerlileştirilmiştir, tüm (aktif farmasötik bileşenler) ve kritik hammaddeler kendi bünyesinde üretilmektedir. Hindistan,” şirket e-postayla bir açıklamada söyledi.

“Bu, Hindistan’da geliştirilen teknolojileri geliştirmek ve ticarileştirmek ve dış kaynaklara bağımlılığı azaltmak için Bharat Biotech’te her zaman stratejik bir karardı” diye ekledi.

Bharat Biotech’in COVID-19 aşısı Covaxin, şimdiye kadar Hint nüfusuna uygulanan yaklaşık 1.80 milyar aşı dozunun %16,5’ini oluşturdu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın