Geçen yıl küresel birleşme ve satın almalar (M&S) pandemi öncesi seviyeleri aştı ve önceki rekor 2007 ve 2015 yıllarına neredeyse eşleşti, profesyonel hizmetler firması KPMG’ye göre. Bu yıl daha yükseğe tırmanmaya hazırlar.

350’den fazla ABD işletmesini kapsayan bir KPMG araştırması, sermayeye kolay erişim, düşük faiz oranları ve canlanan küresel ekonomi nedeniyle birleşmelerin arttığını gösterdi.

kpmg çubuk grafiği KPMG

Küresel birleşme ve satın almaların sayısı bu yıl 2021’dekinden daha fazla tırmanabilir.

Yöneticiler ve diğer çalışanlar için birleşme ve devralmalar belirsizlik getirir. Satın alan şirketin geçmişi bazen neler olacağını gösterebilir: satın almalarını kendi haline mi bırakma eğilimindeyse yoksa tipik olarak personel kesintileri de dahil olmak üzere önemli değişikliklerle sonuçlanabilecek operasyonları birleştiriyor mu?

Yeni bir CIO, yeni bir şirket kültürü ve yeni ürün yol haritaları göz korkutucu değişiklikler anlamına gelse de doğru yönetildiğinde BT çalışanlarının kariyer fırsatlarına yol açabilir. Bu, çalışanların çok sayıda veya nedenden dolayı rekor sayılarda işten ayrılmasıyla her zamankinden daha önemli.

Geçen yıl, çok uluslu Fintech firması Sovos Uyumluluk LLC yedi şirket satın aldı. Sovos’un 11 ülkede 2.000’den fazla çalışanı ve 70’den fazla ülkede faaliyet gösteren 20.000 müşterisi (Fortune 500’ün yarısı dahil) bulunmaktadır.

kolej fotoğrafı sovos

Sovos’un Baş Yetenek Sorumlusu Colleen Schlagel.

Sovos’un Yetenekten Sorumlu Başkanı Colleen Schlagel, satın almaların genellikle bir şirketin yeni yetenekler sunması için en hızlı yol olduğunu söyledi; aynı zamanda, satın alınan şirketin çalışanları büyük kültürel değişimlerle karşı karşıyadır.

Ticari olarak bir yazılım mühendisi olan Virginia Costa, 2014 yılında Sovos tarafından satın alındığında Arjantin’in kuzeyindeki bir eyalet olan Tucuman’da (TUC) genel müdür olarak Convey Compliance Systems tarafından çalışıyordu. Convey’in TUC’daki mükemmellik geliştirme merkezi, Minnesota’daki mevcut geliştirme ekibiyle ortak çalışacak. O zaman, Tucuman’daki ekip yaklaşık 60 çalışandan oluşuyordu, ancak iş bilgisinin çoğu hala Minnesota’daydı, bu nedenle iki konum arasında uyumlu bir ekip kurmanın kritik olduğunu söyledi.

vir sovos grisi Virjinya Kosta

Virginia Costa, Genel Müdür, Sovos Latin Amerika Geliştirme.

Bilgisayar Dünyası bir satın alma sırasında ve sonrasında bir BT kariyerinde gezinme hakkında fikir edinmek için Schlagel ve Costa ile konuştu. Aşağıdakiler, bu röportajların düzenlenmiş bölümleridir:

Sovos’un 2021’deki yedi satın almasının arkasında ne vardı? [Schlagel] “Birleşme ve satın alma her zaman Sovos’un stratejik iş planlamasının bir parçası olmuştur ve olmaya devam edecektir. Çoğu zaman satın alma, en çok ihtiyaç duyuldukları zaman ve yerde yeni yetenekler sunmanın en hızlı noktasıdır.”

Sovos’u satın almanın en zor yanı neydi ve şirkette başlangıçta nerede bulundunuz? [Costa] “Bana göre en zor kısım, ekibimizin belirsizliği aşmasına yardımcı olmak, personele gönül rahatlığı sağladığımdan emin olmak, korkacak hiçbir şey olmadığını ve eğer varsa, bunun devam etmek için yeni bir fırsat kaynağı olduğunu açıklamaktı. büyüyor ve değerimizi gösteriyoruz.

“İlk kez hatırlıyorum [Sovos’] CEO, TUC’daki ofisimizi ziyaret etti. Onu ekibimizle tanıştırdım ve inanılmaz değerlerimizi sergilemeye odaklandım. Kültürümüzün ve temel değerlerimizin daha büyük organizasyona büyük bir katkı olduğuna ve kültürü ve organizasyonumuzu paylaşmak ve zenginleştirmek için birçok en iyi uygulamaya sahip olduğumuza ikna oldum (ki bunun olduğunu söylemekten gurur duyuyorum). “

Satın almalar, yöneticiler de dahil olmak üzere BT çalışanlarının kariyerini nasıl etkiler? [Schlagel] “Çalışanlar için en büyük etki, genellikle daha küçük bir şirketten daha büyük, çok kültürlü bir küresel organizasyona dahil olmanın kültür değişikliğidir. Satın alınan şirkette çalışanlara sağlanan faydalar çoktur. Sıklıkla daha önce olmayan faydalara ve programlara erişimleri vardır. mevcut ve kariyerlerini yeni yönlere alma fırsatı…. Satın alma yoluyla Sovos’a geldiğimde ve şirketin yetenekten sorumlu başkanı olarak ilerlediğimde, bunu kişisel deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim.”

Satın alma sırasında pozisyonunuzla ilgili hangi açılardan endişe duydunuz? [Costa] “Bu konuda mantıklı olmaya çalışsam da bazı noktalarda endişelerim vardı – sadece kendim ve rolüm hakkında değil, aynı zamanda ekibim hakkında da. Bunun doğal olduğunu hissediyorum, çünkü her zaman değişime direnme eğilimindeyiz. Bu bağlamda, beni güçlendiren ve bana çok güven veren harika liderlere sahip olduğum için çok şanslıydım.”

Diğer yöne gidebilecekken (ve genellikle satın almalardan sonra) kariyer gelişimini nasıl başardınız? [Costa] “Benim durumumda, satın alma, diğer ülkelerdeki ekipleri yönetme, bir dizi iyi uygulama tanımlama ve bunların etrafında yineleme – diğer kazanımlardan öğrenme ve her yinelemede kendimizi geliştirme – olanaklarını açtı. Benim durumumda, daha büyük, çok uluslu bir şirkette birleştiğimizde, zorluklara göğüs germek ve tutku göstermek isteyenler için tonlarca fırsatın olacağı gerçeğini çabucak fark etmek çok önemliydi. Örneğin, satın alma, diğer ülkelerdeki ekipleri yönetmemin kapısını açtı. Ve bir dizi iyi uygulama tanımlayarak ve Sovos’un yeni üyelerinin daha hızlı ve başarılı bir şekilde katılmasına yardımcı olarak değer katmanın harika bir yolunu buldum, ancak aynı zamanda birleşen diğer şirketlerin harika uygulamaları ve iyi fikirleri tespit etmek için tetikte olun. Sovos’a karıştırıldı.”

Kendilerini satın alınan bir şirkette bulan başkalarına ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz? [Costa] “Benim tavsiyem, liderlerinizle her iki şekilde de güven inşa etmeniz olacaktır. Onlara güvenmeyi öğrenin ve güvenlerini kazanmak için çok çalışın. Ayrıca düşünceleriniz ve vizyonunuz konusunda şeffaf olun, bunu kendinize saklamayın. Son olarak ve en önemlisi, ekibinizi belirsizlik yoluyla yönetmeye hazır olun ve bir şeyler yapmanın yeni yollarını öğrenmeye her zaman istekli, bakış açınızı geniş tutun. Fırtınadaki bir geminin kaptanları gibi, ekiplerimiz durumu anlamak için bize bakıyor ve sakin ve pozitif kalabilirsek birleşmenin sorunsuz ve başarılı olması çok daha olası.”

Bir BT yöneticisine veya teknoloji çalışanına, fırsatlarını iyileştirme konusunda vereceğiniz en iyi tavsiye nedir? [Schlagel] “Kendinizi sınırlamayın. Yeni bir organizasyona girdiğinizde, iş tanımınızla sınırlı kalmayın. Dahil olmak için kuruluş içindeki fırsatları araştırın. İster belirli bir çıktıya odaklanan bir teknoloji ekibi ister topluluğun çıkarlarına hizmet etmek isteyen bir hayır kurumu olsun, kendinizi ortaya koyun, bölgenizin dışındaki meslektaşları tanıyın. Küresel bir organizasyona katılmanın en iyi yanlarından biri, şirketin sunduğu birçok düzey ve boyuttur. Müdahale etmekten korkmayın, bunun ne kadar çok kapı açabileceğine şaşıracaksınız.”

BT kariyerinizi ilerletmek söz konusu olduğunda verebileceğiniz en iyi tavsiye nedir? [Schlagel] “Meraklı olun ve her durumu bir fırsat olarak görün. Teknoloji, sorunları çözmekle ilgilidir ve kuruluşlar her zaman sorunları belirleme ve çözümlerle masaya gelme konusunda proaktif olan insanları arar. Bunu sürekli yapın, fırsatlar kendilerini sunmaya devam edecek.”

Bugün BT uzmanı bulmak ne kadar zor ve neden? [Schlagel] “Kaliteli BT yeteneği bulmak şirketler için her zaman zor olmuştur, ancak bunun yeni bir önem kazandığına ve son birkaç yılda zorluk seviyesinin arttığına şüphe yok. Sorunun bir kısmı arz ve talep. Nitelikli BT personeli için hiç bu kadar yüksek olmamıştı ve ihtiyaç duyduğumuz becerilere sahip bireyleri belirlemek, işe almak ve işe almak çok daha rekabetçi hale geldi. Deneyimlerime göre bu, doğrudan işletmelerin daha fazla süreci otomatikleştirme ve daha fazlasını tanıtma arzusuna bağlanabilir. iş teknolojisine daha fazla bağımlı hale geldikçe, BT çalışanlarına olan talep de artıyor.”

Pandemi ve Büyük İstifa sırasında bir BT kariyerinde gezinmenin farkı nedir? [Schlagel] “Salgın iş dünyası için bir dönüm noktasıydı. BT birden fazla uzak konumu yönetiyor ve becerilerine olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Bunu Büyük İstifa ile birleştirin ve şimdi beceri talebinin, kullanılabilirliği geride bıraktığı bir duruma sahipsiniz. Bu, BT çalışanlarını hem kıskanılacak hem de zor bir duruma soktu. Evet, fırsatlar var. Ancak aynı zamanda, mevcut durumunuzda tutarlılığı ve yönetilebilir iş yüklerini sürdürmek hiç bu kadar zor olmamıştı.”

İki yıl öncesine kıyasla bugün iş arayan BT çalışanları için en büyük zorluklar nelerdir? [Schlagel] “Kısacası, belirsizlik. İşin geleceği hala tanımlanıyor ve bunun BT üzerindeki etkisi biraz bilinmiyor. BT çalışanları yeni fırsatlar ararken, bunu bir şekilde yaptıklarının bir projeksiyonuna dayanarak yapıyorlar. altı ay veya bir yıl sonra yeni iş yeri nasıl görünecek?Uzaktan mı çalışacaklar?Ekipleri ülkeye mi yoksa dünyaya mı dağılacak?Yeni bir küresel ekonominin teknoloji ve hizmetler için talepleri ne olacak? Pandemiden çıktığımıza dair olumlu işaretler olsa da, işin nasıl görüneceğiyle ilgili olarak hala büyük bir belirsizlik var.”

Şimdi BT yeteneklerini işe alırken neye dikkat ediyorsunuz? [Schlagel] “Sovos’taki temel değerlerimizden biri uyarlanabilir olmaktır. Bu özellik hiçbir zaman şimdi olduğundan daha uygulanabilir olmamıştı. Bugün burada otururken, işin geleceğinin nasıl görüneceğini ve işlerin ne zaman ve ne zaman pandemi öncesi günlere geri döneceğini kesin olarak söyleyemem. Bu nedenle, BT yetenekleri ararken, nitelikleri ve yetenekleri ile eşit olan, değişen durumlara uyum sağlama ve durumlar hızla geliştikçe mükemmel sonuçlar üretmeye devam etme yetenekleridir.”technolo

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13

Bir cevap yazın