Bu çizim, ESA’nın Earth Return Orbiter uzay aracının onları son derece güvenli bir muhafaza kapsülü içine alıp Dünya’ya teslim edeceği, Mars’tan kaya ve toprak örnekleri içeren tüpleri Mars çevresindeki yörüngeye taşıyacak olan NASA’nın Mars Yükseliş Aracını (MAV) göstermektedir. Kredi bilgileri: NASA

Başka bir gezegenin yüzeyinden fırlatılan ilk roketin proje yöneticisi Angie Jackman ile tanışın. Mars Yükseliş Aracı.

Şu anda Alabama’nın kırmızı kilini tozlu kızıl gezegen Mars’tan yaklaşık 182 milyon mil (293 milyon kilometre) ayırıyor. Ancak çığır açan uçuş donanımı geliştirildi. NASAAlabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi yakında bu mesafeyi kapatacak.

Yeni donanım, Dünya’daki laboratuvarlarda yoğun çalışma için o uzak uzaylı arazinin örneklerini ilk kez alıp teslim edecek olan tarihi bir çaba olan Mars Sample Return kampanyasının ayrılmaz bir bileşenidir. NASA ve ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) stratejik ortaklığı olan Mars Sample Return de bizi Kızıl Gezegene insan keşif misyonları.

Ajansın en gelişmiş tahrik ve mühendislik projelerinden bazılarına, son teknoloji fırlatma aracı geliştirme programlarından ve karmaşık uzay bilimi görevlerinden bazılarına liderlik etmek için 35 yıldan fazla zaman harcayan Angie Jackman, Mars Yükseliş Aracı proje Müdürü.

Angie Jackman

Mars Yükseliş Aracı (MAV) projesinin yöneticisi Angie Jackman, NASA’nın Perseverance gezici aracının halihazırda Marslı kaya ve toprak örnekleriyle doldurmakta olduğu tüplerin 3D baskılı bir modelini elinde tutuyor. Başka bir gezegenden fırlatılan ilk roket olacak olan MAV, mühürlü örnekleri Mars çevresindeki yörüngeye taşımak için tasarlandı.
Kredi bilgileri: NASA

Başka bir gezegenin yüzeyinden fırlatılan ilk roket olacak olan Mars Yükseliş Aracı, Dünya Savaşı’nda önemli bir rol oynayacak. Mars Örneği Dönüş görevitarafından toplanan örnekleri Kızıl Gezegenin yörüngesine fırlattı. azim gezgini itibaren antik krater zemini şimdi keşfediyor. Orada ESA’nın Earth Return Orbiter’ına transfer edilecekler.

ackman’ın ekibi yapısal, termal, mekanik, sistem ve tahrik mühendislerinin yanı sıra analistler ve teknoloji uzmanlarından – yenilikçi yeni gelenlerin yanı sıra NASA gazilerinden oluşan çeşitli bir ekip – hepsi uçuş donanımı ve bilimsel ilerleme arasındaki hayati kesişme noktasına derinden aşinadır.

Jackman, “Ekipteki herhangi bir mühendise sorun, size bilimin onları büyülediğini söyleyeceklerdir” dedi. “Mühendisler ‘Nasıl?’ Bilim adamları, ‘Neden?’ diye soruyor. Nihayetinde, bu daha derin zorunluluk hepimizi harekete geçiriyor – kolektif bilgimizi ilerletmeye, dünyamızda güvenli bir şekilde gezinme yeteneğimizi artırmaya ve kozmostaki yerimizi daha iyi anlamaya yardımcı olmanın gururu.”

Marshall ekibi, entegre Mars Yükseliş Aracı sistemini inşa eden ve roketin yer destek ekipmanını tasarlayan ve geliştiren Littleton, Colorado’dan Lockheed Martin Space ve tırmanma aracının geliştirilmesine öncülük eden Maryland, Elkton’daki Northrop Grumman Systems Corporation ile ortaklık kuruyor. tahrik sistemi.

Jackman, “Birlikte Mars Yükseliş Aracını bir çizim tahtası konseptinden yürütülebilir bir projeye dönüştürmek için çalışıyoruz” dedi. “Araç kütlesini azaltmak, otomatik fırlatma kabiliyetini sağlamak ve Dünya Dönüş Orbiteri ile buluşmak ve Dünya’ya geri uçuş için numuneleri aktarmak için gereken yörüngeyi doğru bir şekilde elde etmek için kapsamlı tasarım yinelemelerinden geçtik.”

Fırlatma aracı güvenilirliği ile karmaşık bir bilim yükünün hafif kütle ve depolama gereksinimlerinin birleştirilmesi, NASA’nın sergilediği güçlerden yararlanıyor sayısız geçmiş bilim ve keşif görevlerinde. Marshall’daki mühendisler ve görev yöneticileri, çığır açan Apollo Ay görevlerinden ve uzay mekiği programından NASA’nın uzay mekiğine kadar 70 yılı aşkın süredir karmaşık, teknik uzay uçuşu zorluklarını çözdüler. Uzay Fırlatma Sistemigüçlü yeni roket, ilk kadını ve ilk renkli insanı Ay’a getirecek misyonları başlatmaya başladı.

Çoğu kariyer havacılık yöneticisi gibi, Jackman da onlarca yıllık NASA emsallerinden ve alınan derslerden en iyi uygulamaları toplar, ancak ekibini her zaman geleneksel düşünceyi aşan yeni alternatifler aramaya, geleneksel bilgeliği zorlamaya zorlar.

“Bu rekabetçi, maliyet bilincine sahip çağda daha akıllı, daha hızlı ve daha verimli çalışmamız gerekiyor” dedi. “Herkes büyük, sağlam bir köprü kurabilir, ancak bir köprüyü zamanında ve işi yapacak kadar güçlü bir şekilde inşa etmek için disiplinli bir mühendislik ekibi gerekir. Bu proje, Marshall’ın itiş gücü, uzay uçuşu sistemleri ve bilimde bir NASA lideri olarak uzmanlığının her alanından yararlanıyor. Takımımızla gurur duyuyorum. Bunu aldık.”

NASA’nın Mars Sample Return misyonu, dünyadaki en gelişmiş enstrümanları kullanarak çalışma için numuneleri iade ederek Mars anlayışımızda devrim yaratacak. Perseverance tarafından antik bir nehir deltasının keşfi sırasında toplanan bu örneklerin, yaşam potansiyeli de dahil olmak üzere Mars’ın erken evrimini ortaya çıkarmak için en iyi fırsat olduğu düşünülüyor. Görev, Ulusal Bilimler Akademisi tarafından belirlenen bir güneş sistemi keşif hedefini gerçekleştirecek.uzay-2

Bir cevap yazın