“The Bachelor”un siber güvenlik versiyonu gibi, Mandiant da Google’a son gülünü veriyor. Siber güvenlik sektöründe bir zamanlar sahip olduğu prestiji yeniden kazanacak özerk bir Mandiant fikri harika bir hikaye. Ama pek olası olmayan uzun vadeli bir teklif.

Araştırma şirketi Forrester, birleşme ve satın almanın her zaman Mandiant’ın kaderi olduğunu söylüyor. FireEye ile uzun ve verimsiz evlilik, iki şirketin seçimler yapmasına neden olur. boşanmaları. FireEye, McAfee ile birleşerek Trellix oldu. Ve işte, Dilenci duyuruyor Google tarafından bir devralma.

Eski ortaklarımızın sosyal medya sitelerine göz atacak olsaydık, kesinlikle Mandiant’ın daha çekici ve çekici bir ortak bulduğunu söylerdik. Ancak bu, “ya ​​Google yalnızca varsayılan bir alıcı olsaydı” sorusunu akla getiriyor.

Mandiant’ı yeniden inşa etmek zaman ve çok para alacak

Mandiant, Yönetilen Algılama ve Müdahale (MDR) teklifleri ve diğer ilgili güvenlik hizmetleri için tamamen FireEye ekosistemine çok fazla zaman harcadı ve daha açık bir ekosistemi desteklemek için yalnızca geçen bir veya iki yıl içinde dallandı. Sonuç olarak, Mandiant bir zamanlar elit olay müdahale uygulamasının prestijinin bir kısmını, özellikle de CrowdStrike’a kaybetti. Ve Mandiant, rakibinin pazar değerlemesi, hisse fiyatı, müşteri bağlanma oranı ve penetrasyon açısından onu geride bıraktığını gördü.

Mandiant, MDR, saldırı yüzeyi yönetimi (ASM) ve güvenlik doğrulaması (ihlal ve saldırı simülasyonu teklifi) gibi alanlarda güçlü bir hizmet portföyüne ve fikri mülkiyete sahiptir. Bununla birlikte, bu fikri mülkiyeti genişletmek, araştırma ve geliştirmeye önemli bir bağlılık veya satın almalar yapmak için derin cepler gerektiren, sermaye yoğun bir süreçtir. Ve siber güvenlik şirketlerinin değerlemeleri şu anda çok yüksek.

Google, portföy paritesine ulaşmak için harcamaları yakalıyor

Google’ın siber güvenlik çabaları, Project Zero gibi dahili girişimlerle ve Forrester’ın sıfır güven yaklaşımı Beyondcorp aracılığıyla siber güvenlik alanında. VirusTotal’ın satın alınması, Google’ın birkaç yıl önce siber güvenliği ticarileştirme konusundaki ilgisinin bir işaretiydi. Ancak, Google Cloud Platform (Google Cloud Platform), X’in Chronicle’ı 2018’de piyasaya sürmesi ve Google Cloud onu satın aldı 2019’da. Bu geç başlangıç, yetişmek için bir bonus gerektirir; Alphabet’in Mandiant ile ödemeye hazır göründüğü bir prim.

Mandiant’ın uzmanlığı, şirketin genişlemesini hızlandıracak. Google Siber Güvenlik Eylem Ekibi, Google Cloud Platform CISO tarafından yönetilen Phil Venables. Bu satın alma hemen sonra gelir Google Cloud Platform, cephaneliğine Siemplify’ı ekledi. Google Cloud Platform’un ekosisteminin geri kalanı üzerindeki etkisini de belirlemesi gerekecek. Şu anda Google Cloud Platform, ortaklıklar tam bir XDR (genişletilmiş algılama ve yanıt) teklifi için ve Google’ın doğrudan rakibi Microsoft ile birlikte Defender aracılığıyla Mandiant’ın MDR hizmetinde.

Bu satın alma aynı zamanda Google Project Zero’yu adli tıp, kötü amaçlı yazılım analizi, tehdit istihbaratı ve güvenlik araştırmalarında gelişmiş uzmanlarla güçlendiriyor. Artık, iki saygın araştırma ekibi, bilgilerini ve uzmanlıklarını karıştırabilir; bu, saldırganların faaliyetleri ve işletmeleri savunma teknikleri hakkında heyecan verici atılımlara ve keşiflere yol açabilir.

Mandiant’ın olay müdahale uzmanlığı, VirusTotal’dan gelen veriler ve Project Zero’dan gelen yeteneklerle birleştiğinde, iki ekibin birlikte çalışmasıyla yeni bir siber güvenlik keşfi çağını başlatabilir. Google ve Microsoft, iş için kıyasıya rekabet eder ve Google, Mandiant ile Microsoft arasında gerçekleşen bilgi paylaşımını kesebilir. Google, bu Keşif Çağı’nın gerçekleşmesi için bu ilişkileri genişletmeyi taahhüt etmelidir. Bunu yapmamak, tüm endüstri için bir hata ve destansı bir oran kaybı olur.

Bulut rekabeti, siber güvenlik hakimiyeti için bir rekabet haline geliyor

Forrester’ın tahminine göre, teknoloji devleri siber güvenlik için savaşacak. Bu satın alma çılgınlığı bitmedi. Google Cloud Platform’un portföyünde, uç nokta alanında, ortaklıklar aracılığıyla ele almaya çalıştığı önemli boşluklar var… şimdilik.

Google Cloud Platform’un XDR teklifini oluşturan teknolojilerin tam sahipliğini elde etmesi için EDR’ye ihtiyacı olduğundan, bir sonraki alışveriş listesinde büyük olasılıkla bir EDR aracı yer alacaktır. Google Cloud Platform, siber güvenlik alanında lider bir oyuncu olmak istiyor ve satın alma eylemleri, hedefleriyle uyumlu.

Mandiant, yetenekler ve prestij açısından Google Cloud Platform’a diğerlerinden daha fazlasını getiriyor ve bu da bizi düşündürüyor. Mandiant’ın kapsamlı bir siber güvenlik ürün portföyüne, geniş ceplere ve profesyonel alıcılarla güçlü ilişkilere sahip bir alıcıya ihtiyacı vardı. Google Cloud Platform, bu öğelerden birini sağlarken diğerlerini devam ettirir. Her iki şirket de uzmanlığa kültürlerinin bir parçası olarak değer veriyor ve bu da bu anlaşmayı Mandiant için öncekinden daha iyi bir eşleşme haline getiriyor.

Kaynak: ZDNet.comgenel-15

Bir cevap yazın