ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü, fırsatları genişletmek ve kripto para birimlerinin risklerini azaltmak için bir çerçeve oluşturmaya yönelik ulusal plan için yeni bir yürütme emri açıkladı. Joe Biden’ın “dijital varlıkların sorumlu bir şekilde geliştirilmesi” konusundaki merakla beklenen yürütme emri, kripto para birimlerine “ilk kez tüm devlet yaklaşımı” olarak faturalandırılıyor, federal kurumları bir araya getiriyor. Amaç, Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkeyi teknolojinin ve küresel finansal sistemin ön saflarında tutarken kripto para riskleriyle mücadele etmek için kullanabileceği politikaları ve araçları inceleme çabalarını koordine etmektir.

Amerika Birleşik Devletleri, tüketicilere, işletmelere, daha geniş finansal sisteme ve iklime yönelik riskleri azaltırken yeniliği destekleyerek bu hızla genişleyen alanda teknolojik liderliğini korumalıdır. ABD’li yetkililere göre, Amerikalı yetişkinlerin %16’sı – veya yaklaşık 40 milyon kişi – kripto para birimlerine yatırım yaptı, ticaret yaptı veya kullandı; 100’den fazla ülke merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor veya kullanıyor.

Biden yönetimi, “ABD, dijital varlıkların uluslararası katılımı ve küresel yönetiminde lider bir rol oynamalı” dedi. ABD yöneticisi tarafından imzalanan yürütme emri, Hazine Bakanlığı’nı ve diğer kurumları, genişleyen kripto para birimi endüstrisinin etkilerini ve bunun piyasalarda finansal olarak neden olduğu değişiklikleri ele almak için “politika önerileri geliştirmeye” yönlendiriyor. Ayrıca düzenleyicileri, dijital varlıkların oluşturduğu sistemik finansal riskler için ne gibi önlemlere sahip olduklarını incelemeye teşvik eder.

Bir Amerikan ulusal kripto para birimine doğru mu?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Başkan Biden’ın tarihi icra emri, dijital varlık politikasına koordineli ve kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor” dedi. ABD Hazinesi, “paranın ve ödeme sistemlerinin geleceği” ve bunun ekonomik büyüme, finansal büyüme ve içerme ve ulusal güvenlik üzerindeki etkisi hakkında bir rapor yazmak zorunda kalacak. Bu rapor 180 gün içinde sunulmalıdır.

Bu emirle Beyaz Saray, ABD Federal Rezervi tarafından desteklenen ulusal bir kripto para birimi yaratmanın faydalarını da araştırmak istiyor. Emir, bir ABD kripto para biriminin araştırılması ve geliştirilmesine “aciliyet kazandırmak” istediğini belirtiyor ve Federal Rezerv’i, bir kripto para biriminin ulusal kripto para biriminin avantaj ve dezavantajlarına ilişkin mevcut araştırmasını sürdürmeye yönlendiriyor.

Son olarak, Biden yönetimi tarafından imzalanan yürütme emri, ilgili tüm federal kurumları, yasadışı finansmanı ve dijital varlıkların yasadışı kullanımıyla ilişkili ulusal güvenlik risklerini ele almak için koordineli eylemlere odaklanmaya yönlendiriyor. Washington tarafından imzalanan yeni önlemlerin kripto para birimi sektörünün daha fazla şeffaflığa doğru evrimine yol açıp açmayacağını göreceğiz.

Kaynak: ZDNet.comgenel-15

Bir cevap yazın