Rus teknoloji şirketi Yandex, ABD’deki otonom araç ve kaldırım robotu testlerini “duraklattığını” söyledi. Haber ilk kez yayınlandı ile Otomotiv Haberleri.

Şirket, Michigan, Ann Arbor’daki robotaksi filosunu ve Grubhub ile altı tekerlekli kaldırım robotları tarafından desteklenen bir teslimat hizmetini kapattığını söyledi. Bir sözcü, “Gelecekte operasyonları sürdürmeyi umuyoruz” dedi.

Haber, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünya çapında şok dalgaları göndermeye devam etmesiyle geldi. Çatışma, Batılı ülkeler arasında şiddetli bir tepkiye yol açtı ve birçoğunun Rus şirketleriyle ticari bağlarını kesmesine yol açtı. Cuma günü Rusya, Facebook’a erişimi engellediğini duyurdu.

Yandex, 2016 yılında AV teknolojisi üzerinde çalışmaya başladı ve bir yıl sonra Moskova’nın karlı sokaklarında ilk başarılı testini sergiledi. Şirket, uluslararası ilk çıkışını 2019’da Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda yaptı ve insanların halka açık yollarda tamamen özerk araçlarına (yani, direksiyon başında kimse yok) binmesine izin verdi. Ve 2020’de Yandex, Ann Arbor’da bir teknoloji merkezi açtı ve halka açık yol testleri için bazı AV’lerini getirdi.

Bu arada şirket, Ohio Eyalet Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi kampüslerinde altı tekerlekli kaldırım robotlarını kullanarak GrubHub ile bir pilot dağıtım hizmeti başlattı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Yandex gibi uluslararası emelleri olan şirketler için geniş kapsamlı sonuçlar doğuruyor. Örneğin Uber, Yandex.Taxi şirketi ile ortak girişimindeki hissesinin satışını hızlandırdı. 2017 yılında Rusya merkezli operasyonlarını Yandex’e satan Uber, 2021 sonunda yaklaşık 800 milyon dolar değerinde olan girişimde yüzde 29 hisseye sahipti.

Uber, yöneticilerini Yandex’in yönetim kurulundan da çıkarıyor. Şirket geçtiğimiz Ağustos ayında Yandex’deki hissesinin satışını başlatmıştı, ancak bu süreç Ukrayna’nın işgalinden sonra hızlandı.genel-2

Bir cevap yazın