Google ve General Information Press Alliance (APIG), iki taraf arasında birkaç yıl süren hararetli bilek güreşinin ardından nihayet komşu haklar konusunda bir anlaşmaya vardı.

Google ve AGIP arasında iki yıllık ayrılık

2019’da Fransa, telif hakkıyla ilgili bir Avrupa direktifine göre komşu hakkı kabul etti. Bu, Google Haberler gibi basın makalelerini vurgulayan büyük dijital platformların, bu makalelerin yazıldığı basın yayıncılarına ödeme yapmasını gerektirir.

aynı kategoride

Android Akıllı Telefonda Netflix

Netflix, yeni bir satın alma ile video oyunlarına genişleme stratejisine devam ediyor

Ancak Silikon Vadisi devi ile Fransız medyası anlaşmakta güçlük çekti, o kadar ki Google, geçtiğimiz Temmuz ayında Fransız Rekabet Kurumu’nun dayattığı 500 milyon avroluk para cezasına çarptırıldı. Son zamanlarda, Google’ın kendi saflarında yer alan ulusal gazeteler arasında sayılan AGIP ile bir anlaşmaya yakın olduğu görülüyordu. yankılar, Le Parisien-Bugün Fransa’da veya Le Figarodeğil, aynı zamanda bölgesel günlükler gibi Midi Sevkile ilgili Güney Batı ve Batı Fransa, yanı sıra belirli bölgesel haftalık basın grupları. AGIP, toplamda 289 Fransız basın yayıncısını bir araya getiriyor.

Bu nedenle 3 Mart 2022 Perşembe günü, Alliance ve Google, miktarı açıklanmayan ve Rekabet Kurumu’nun tavsiyelerine göre tasarlanmış bir anlaşma üzerinde anlaştılar. Bu, ücretlendirmenin esasa göre yapılmasını şart koşar. şeffaf ve ayrımcı olmayan kriterler ve doğrudan ve dolaylı gelirleri hesaba katmalıdır.

Bir tablette Google Haberler.Bir tablette Google Haberler.

Google artık AGIP’nin Fransız medya mensuplarına ücret ödemek zorunda kalacak. Fotoğraf: Obi Onyeador / Unsplash

Facebook erken geldi

Bu anlaşmalar, yayıncılara ve basın ajanslarına olan bağlılığımızı gerçekleştirmektedir. Dijital çağda bu basın başlıklarının gelişimine katkıda bulunmak için yeni bakış açıları açarlar. “dedi Google Fransa Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sébastien Missoffe.

tarafından açıklandığı gibi Moderatör Blogu, AGIP’nin bir parçası olmayan bazı yayıncılar bu sözleşmeyle ilgilenmezler ve Google ile hâlâ bir anlaşma noktası bulamamışlardır. Bu, özellikle aşağıdaki gibi medya için geçerlidir: Takım, Puan veya zincirlenmiş ördek.

Hatırlatma olarak, Facebook geçtiğimiz Ekim ayında AGIP ile komşu haklar konusunda bir anlaşma imzalayarak Facebook News’in Fransa’da piyasaya sürülmesini bekliyordu.genel-16

Bir cevap yazın