Bir sanatçının sıcak Jüpiter'i, sağda ev sahibi yıldızıyla birlikte kırmızımsı turuncu bir dünya olarak tasviri.

Tuhaf bir hava deseni ile sıcak Jüpiter’in bir sanatçının illüstrasyonu.
illüstrasyon: Motor Evi VFX

olarak bilinen futbol şeklindeki ötegezegenin yeni gözlemleri WASP-121b ipuçlarını ortaya çıkardı onun atmosfer ve hava Durumu. Gökbilimciler diyor sahip olabilir demirden, korundumdan oluşan metal bulutlar, ve titanyum.

WASP-121b, Dünya’dan 850 ışıkyılı uzaklıkta bir yıldızın yörüngesindedir ve Jüpiter’imizin iki katı büyüklüğündedir. (Bir olarak sınıflandırılır hot Jüpiteranlamı onun bir yörüngede dönen gaz devi nispeten yakın onun için Yıldız.) WASP-121b ctamamlar sadece 30 saatte bir devrim – bir Dünya gününden sadece biraz daha uzun. Ayrıca tuhaf bir şekilde dikdörtgen bir şekle sahipBu, gezegenin maruz kaldığı yoğun yerçekimi kuvvetlerinden kaynaklanmaktadır.

Ama işin gerçekten şaşırtıcı yanı en son bulgular gezegenin ikliminin ayrıntılarıdır; onun nasıl gece sıcaklıklar düşüyor ve atmosfer boyunca değişir. Ekip, Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak sıcak Jüpiter’i gözlemledi, ve onların çalışması dır-dir yayınlanan Nature Astronomy’de bu hafta.

MIT’de astrofizikçi ve makalenin ortak yazarlarından Tansu Daylan, “Sıcak Jüpiterler çok parlak gündüz taraflarına sahip olmalarıyla ünlüdür, ancak gece tarafı farklı bir canavar” dedi. enstitü sürümü. “WASP-121b’nin gece tarafı, gündüz tarafına göre yaklaşık 10 kat daha sönük.”

Gezegenin her iki tarafındaki son derece farklı sıcaklıklar, atmosferde yüzen çeşitli moleküller için dinamik bir ortam oluşturur. gündüz, su parçalanır yaklaşık 5.000 Fahrenheit ısıyla ve gezegenin gece tarafına üflendi 11.000’e kadarmil/saat rüzgarlar. Daylan, “Bu rüzgarlar bizim jet akımımızdan çok daha hızlı ve muhtemelen bulutları yaklaşık 20 saat içinde tüm gezegende hareket ettirebilir” dedi.

Gece tarafında, hidrojen ve oksijen atomları yeniden birleşir, sadece tekrar ayrılmak için gün kenarına geri dönmek için. Dünyamızın en şiddetli olduğu zamanlarda bile, Dünya’nın buharlaşma, yoğunlaşma ve yağmurdan oluşan su döngüsünden çok daha değişkendir.

Dahası, gezegenin gece tarafı, metalden yapılmış bulutları besleyecek kadar soğuk. Gezegenin sıcak tarafındaki yüksek sıcaklıklar demir, korundum ve titanyumu buharlaştırabilir, gaz bulutları etrafta dolandığında soğuk tarafta ağır metal yağmurlarına neden olabilir. Daha önce, başka bir sıcak Jüpiter—WASP 76b—işaretler gösterdi benzer bir fenomenin

Son Hubble gözlemlerini takip eden ekip, yeni başlatılan Hubble’da gözlem süresi ayırdı. Bilimsel çalışmalarına bu yaz başlayacak olan Webb Uzay Teleskobu. (Şu anda Webb dır-dir hala kuruluyor.) MIT’de bir astrofizikçi olan baş yazar Thomas Mikal-Evans, gezegenin karbon monoksitinin haritasını çıkarmak istiyorlar. dedim araştırmacıların Jüpiterlerin ne kadar sıcak olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir form.

Milyonlarca yılda, gelgit kuvvetleri WASP121-b’ye dayanır yırtacak gezegen ayrı. O zamana kadar, gezegen olağanüstü dansına devam edecek gündüz ve gece.

Daha Fazla: Teşvik Edici Webb Teleskobu Görüntüsü Tanıdık Bir Modelde Tek Bir Yıldız Gösteriyorgenel-7

Bir cevap yazın