Tamam, görünüşe göre Meta (eskiden Facebook) son zamanlarda zor zamanlar geçiriyor. Daha erken, Meta’nın piyasa değerinin yanı sıra bir miktar para kaybettiğini (hisse senetleri %20 değer kaybetti) bildirdik ve şimdi, 9to5Mac raporları şirket, iOS kullanıcılarını hedeflemek ve “büyümeye devam etmek” için reklam altyapısını yeniden yapılandırmayı planlıyor.

Meta, ATT’ye rağmen iOS kullanıcılarına kişiselleştirilmiş reklamlar göstermenin yollarını arıyor gibi görünüyor

Birçoğunuzun bildiği gibi, Apple, iPhone ve iPad kullanıcılarının hedeflenen reklamlar için izlemeyi devre dışı bırakmasına olanak tanıyan bir özellik olan Uygulama İzleme Şeffaflığı’nı geçen yıl kullanıma sundu. O zamandan beri birçok kişi bu seçeneği tercih etti ve görünüşe göre bu değişiklik sonunda Facebook’u (ve Meta’yı) etkiledi, çünkü kâr elde etmek için büyük ölçüde reklamlara güveniyordu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin Çarşamba günü 2021 4. Çeyrek kazanç raporu sırasında reklam altyapısını yeniden inşa edeceğini söyledi. Yeniden oluşturma sürecinin, Facebook’un iOS kullanıcılarına “yüksek kaliteli kişiselleştirilmiş reklamlar” sunmaya devam edebilmesi için olacağı bildiriliyor; bu, hemen hemen tamamlandı, böylece Uygulama İzleme Şeffaflığına rağmen hala fayda sağlayabilir ve fazla para kaybetmez.

Zuckerberg, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı ve dünya çapında Facebook’u gizlilik endişeleri nedeniyle araştıran düzenleyicilerle birlikte, şirketin kişiselleştirilmiş reklamlar için daha az veri ile mücadele ettiğini bildirdi. Bunun yerine, “büyümeye” devam etmesi için reklam altyapısını yeniden inşa edecek.

Bu yılın başlarında, Avrupa’daki milletvekilleri, çevrimiçi reklam platformlarının sağlık, din veya cinsel yönelim gibi kişisel mahrem bilgilere dayalı içerik göstermesini yasaklamak için oy kullandı. Bu yasa, Google ve Meta gibi büyük teknoloji şirketlerinin reklam için hassas bilgileri kullanmasını yasaklar (aracılığıyla). siyaset).

Ancak bu tür şirketlerin kişisel ve hassas bilgileri kullanma biçiminden memnun olmayan sadece Avrupa değil. ABD’li milletvekilleri de yakın zamanda, teknoloji platformlarının ve veri komisyoncularının reklamları insanlara yönlendirmek için hassas bilgi parçalarını kullanmasını yasaklayabilecek benzer bir yasa tasarısı çıkardılar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, hedefli reklamcılık üzerindeki bu potansiyel kısıtlamalar, yaygın olarak kullanılan pazarlama uygulamalarını etkileyebilir ve teknoloji devlerinin iş modellerini destekleyebilir.

Facebook, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığından memnun değil ve şimdi etkisini görüyor

Apple tanıtıldı Geçen yılın Nisan ayında piyasaya sürülen iOS 14.5 ile Uygulama İzleme Şeffaflığı. Bu özellik, iPhone ve iPad kullanıcılarına, kişiselleştirilmiş reklamlar elde etmek için platformlar arasında izlenme konusunda daha fazla kontrol sağladı. Daha sonra, çok sayıda iOS kullanıcısı, reklamlar için uygulama izlemeyi devre dışı bıraktı ve bu, o zamandan beri Facebook’u büyük ölçüde etkiledi.

Geçenlerde bildirdiğimiz gibi Meta’nın hissesi Çarşamba günü paylaştığı rapor nedeniyle düşüş yaşıyor. Tabii ki şirket suçu Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı’nda değil, aynı zamanda tedarik zinciri kesintileri, enflasyon ve daha fazlası gibi yaygın sorunlar gibi diğer olayların da durumu etkilediğini belirtti.

Ve öyle görünüyor ki Facebook’un sorunları burada bitmeyecek. Daha önce bildirdiğimiz gibi, şirketin 2022 tahmini çok daha iyi olmayacak gibi görünüyor ve insanların zamanını ve dikkatini çekmek için diğer uygulamalar ve sosyal medya platformlarından artan rekabetten kaynaklanan ters rüzgarlar olduğunu belirtti. Ek olarak, kendi uygulamaları olmadan etkileşimde Instagram Reels gibi video platformlarına doğru bir kayma oldu, ancak bunlar Feed ve Stories’den daha düşük oranlarda para kazanıyor. Temel olarak, bu değişen zamanlarda işini büyütmenin yollarını bulmakta zorlanıyor.

Ne yazık ki Meta için, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı ve kullanıcıların zamanlarını Makaralarda geçirmesi ve Facebook’ta uzun süre oturmaktan başka yapacak başka şeyler bulması nedeniyle 10 milyar dolarlık olası bir maliyete bakıyor.telefon-1

Bir cevap yazın